środa, 4 października 2017

Hilda, Nicola Griffith

Urodziła się ok. 614 roku w anglosaskiej Anglii, jako córka Breguswithy i Hererica wywodzącego się z królewskiego roku Deiry, siostrzenica króla Edwina z Nortumbii. Hilda, bliżej znana jako Hilda z Whitby, święta kościoła katolickiego i anglikańskiego. Nicola Griffith w swojej imponującej rozmachem powieści "Hilda" opisuje dzieje Anglii oraz losy jednej z najpotężniejszych kobiet okresu średniowiecza.

Breguswitha już będąc w ciąży wie, że mająca przyjść na świat córka będzie kimś wyjątkowym,  światłem świata, niosącą dobrobyt Yffingom. W czasach ogromnych przemian społecznych, w których niewielkie księstwa napierają na siebie niczym płyty tektoniczne, toczących się wojen i wkraczającego na ziemie angielskie chrześcijaństwa, Hilda zostaje jasnowidzącą króla Edwina, w zamian pragnie "uczyć się, wędrować, pytać, myśleć i słuchać jak... jak kapłan albo książę."
Umiejętności Hildy, szybko przynoszą jej sławę i bogactwo, ale i wywołują strach. Dziewczynka uważana jest nie tylko za władczynię wyrd, uzdrowicielkę, ale również za dzierzbę  i czarownicę. Nie posługuje się magią, posiada "bystry umysł", jest uważnym obserwatorem, wyciąga logiczne wnioski, potrafi odnaleźć wzorce zachowań zarówno w przyrodzie jak i w ludziach.

"...największą władzę ma bystry i subtelny umysł, splatający nadzieje, lęki i pragnienia innych w marzenie, jakie chcą usłyszeć. Zawsze musisz też wiedzieć, co chcą usłyszeć- nie tylko to o czym wszyscy wiedzą, lecz także to, do czego nawet nie odważą się przyznać przed samym sobą. Daj im pozwolenie na zrobienie tego, co zawsze chcieli zrobić."

Kroniki historyczne milczą na temat dzieciństwa Hildy z Whitby, a mimo to Nicoli Griffith udało się  stworzyć  imponującą opowieść o jej dorastaniu. Autorka z niezwykłą starannością przedstawia brytyjskie średniowiecze, tamtejszą przyrodę, bogatą kulturę, języki, którymi posługiwali się Wyspiarze, panujące stosunki polityczne.  W swojej powieści Griffith odtwarza tamten świat, wydarzenia historyczne i do tej średniowiecznej rzeczywistości wrzuca Hildę, obserwuje jak dorasta, uczy się i jaki wpływ wywiera na ludzi. "Hilda" jest fikcją literacką, jednak nakreśloną  z tak wielką szczegółowością i pieczołowitością, że wydaje się być niezwykle wiarygodna.

Nicola Griffith w swojej powieści przedstawia świat pełen kobiet, wywodzących się z różnych klas społecznych, różnych środowisk. Kobiet rozmawiających ze sobą, pracujących, uczących się, kochających, będących dla siebie wsparciem w trudnych czasach wojny. W czasach, w których mężczyźni rządzili, walczyli i niszczyli, kobiety tworzyły. Pisarka pokazuje jak ważną rolę odgrywały w ówczesnym społeczeństwie.  Kobiety, które są nie tylko matkami, córkami, żonami, przyjaciółkami. To kobiety które są integralną częścią życia społecznego, warzą piwo, tkają, strzygą owce, posiadają rozległą wiedzę na temat ziół, znają się na medycynie, są tkaczkami pokoju i jasnowidzącymi. Kobietami, które "tkają sieć, pociągają za sznurki, zaganiają do kąta."

"Hilda" to potężna powieść, w której Nicola Griifith przekonująco i  z wielką dbałością o szczegóły przedstawia dziki i piękny świat VII-wiecznej Anglii. Brutalne czasy w których toczą się krwawe wojny, polityczne rozgrywki, a kobiety skryte w cieniu mężczyzn, pociągają za sznurki, prowadząc własną grę. "Hilda" to fascynująca opowieść historyczna o czasach średniowiecza i "świetle świata" niezwykłej, silnej i inteligentnej młodej kobiecie, która potrafi zaglądać w ludzkie serca, rozświetlając ciemny okres w historii Anglii.

Informacje o książce:
Autor: Nicola Griffith
Tytuł: Hilda
Tytuł oryginału:
  Hild
Przekład: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2017

Liczba stron: 620

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...