wtorek, 29 sierpnia 2017

Książek zatrzęsienie #26- zapowiedzi wydawnicze września 2017

Wrzesień tuż, tuż,  czas  więc by sprawdzić co ciekawego przygotowały wydawnictwa na najbliższy miesiąc i zapowiada się prawdziwe książek zatrzęsienie  Wybór książek oczywiście mocno subiektywny. Nowości i wznowienia, pozycje, które zainteresowały mnie opisem fabuły, przyciągnęły nazwiskiem autora, zauroczyły okładką, lub w inny, sobie tyko znany sposób zwróciły moją uwagę.Zapraszam na wrześniową odsłonę książek zatrzęsienia.


Ostatni autobus i inne opowiadania
Truman Capote
Wydawnictwo Rebis
data premiery: 12 września 2017

Zebrane w tym zbiorze opowiadania zostały niedawno odnalezione w archiwum Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Dają one wgląd w pisarstwo Trumana Capote’a z okresu, gdy miał około dwudziestu lat, zanim jeszcze stworzył swoje największe dzieła – już tutaj są jednak widoczne zalążki  jego geniuszu w konstruowaniu niezapomnianych, utkanych z tęsknot i pragnień postaci.
Znajdziemy tu historie o zbrodni i przemocy, o uprzedzeniach rasowych i niesprawiedliwości, o biedzie i rozpaczy, ale też o szlachetności, współczuciu i zrozumieniu, o mądrości i fantazji. Przede wszystkim zaś usłyszymy głos przyszłego wielkiego pisarza, który był literacką osobowością zgoła niepodobną do innych. (opis wydawcy)To, co możliwe
Elizabeth Strout
Wydawnictwo Wielka Litera
data premiery: 13 września 2017

Mistrzyni subtelnych narracji pulsujących intensywną siłą emocjonalną powraca z nową prozą. Kilka miesięcy po premierze amerykańskiej do rąk polskich czytelników trafi zbiór dziewięciu niepublikowanych wcześniej oryginalnych opowiadań pisanych przez Elizabeth Strout równolegle z docenioną w USA i Polsce powieścią Mam na imię Lucy. Poznany dalsze losy bohaterów, którzy byli obecni w życiu powieściowej Lucy Barton. Szykuje się prawdziwa uczta dla fanów „znakomitej prozy uważnych słów i wibrującej ciszy”, jak określił powieść Mam na imię Lucy New York Times Review of Books, umieszczając powieść amerykańskiej pisarki wśród najbardziej znaczących książek 2016 roku. (opis wydawcy)

Ludzie na drzewach

(opis wydawcy)Portret mordercy z wyboru, który pod koniec życia wreszcie odnalazł spokój w murach klasztoru, by tam czekać na śmierć. (opis wydawcy)


Zapiski z Rakki
Samir
Wydawnictwo Insignis
data premiery: 13 września 2017


Książka przesyłana szyfrowanymi SMS-ami z okupowanego przez Państwo Islamskie miasta
Od chwili, kiedy Daisz rozpoczęło okupację Rakki, stała się ona jednym z najbardziej izolowanych i zastraszonych miast na świecie.
Zakazano tam sprzedaży odbiorników telewizyjnych, karalne stało się noszenie spodni o nieprawidłowej długości, a korzystanie z telefonów komórkowych uznano za niewybaczalne przestępstwo.
Odcięto dostęp do miasta dziennikarzom, a za kontakt z przedstawicielami zachodnich mediów groziło ścięcie.
Mimo wszystkich tych ograniczeń po kilku miesiącach stresujących i przerywanych rozmów telewizja BBC zdołała skontaktować się z niewielką grupą aktywistów, Asz-Szarkijja 24. Jeden z jej członków, narażając się na wielkie ryzyko, zgodził się opisać swoje osobiste doświadczenia z tego okresu.
Widząc bestialskie mordy, których ofiarami padli jego przyjaciele i krewni, i będąc świadkiem całkowitego rozkładu życia społecznego i lokalnej gospodarki, Samir walczy z Państwem Islamskim w jedyny możliwy dla niego sposób: przekazując światu, co dzieje się z jego ukochanym miastem. (opis wydawcy)


W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki
Marcin Rotkiewicz
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 20 września 2017

„Genetyczne mutanty”, „niezniszczalne superchwasty”, „rakotwórcze pestycydy”, „szczepionki wywołujące autyzm”, „uzależniający gluten”. Podobne nagłówki od lat straszą nas z pierwszych stron gazet. Gdzie leży prawda? Czy genetycznie zmodyfikowane rośliny, szczepionki i gluten faktycznie są takie straszne, jak je malują ekoaktywiści, politycy i celebryci? I czy firmy zajmujące się produkcją GMO – z niesławnym Monsanto na czele – naprawdę zagrażają współczesnemu rolnictwu?
Dziennikarz naukowy Marcin Rotkiewicz, niczym w średniowiecznym bestiariuszu, zbiera sumę współczesnych strachów związanych z rozwojem nauki. Nie banalizując potencjalnych zagrożeń, klarownie i wciągająco wyjaśnia, kto posługuje się rzetelnymi argumentami, a kto zarabia na rozsiewaniu paniki.
To książka dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak powstają pseudonaukowe teorie i czy naprawdę jest się czego bać. (opis wydawcy)


Więzy krwi
Jean Hatzfeld
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 20 września 2017

Francuski reporter Jean Hatzfeld, autor trylogii o rwandysjkim ludobójstwie, kilkanaście lat po bratobójczej wojnie wraca do Rwandy, by oddać głos drugiemu pokoleniu traumy – dzieciom ocalałych Tutsi i uwięzionych Hutu.
Więzy krwi to poruszające świadectwa tych, którzy choć odziedziczyli bolesne wspomnienia, starają się pogodzić z losem. W miejscu, „gdzie mądrość ucierpiała z powodu braku starszych pokoleń”, a podświadoma chęć zemsty miesza się z dziecięcą naiwnością, Hatzfeld ukazuje, że wspólne przepracowanie przeszłości pomaga z nadzieją spoglądać w przyszłość tym, którzy nie mieli wpływu na traumatyczną historię. (opis wydawcy)


Dzikie królestwo
Gin Phillips
Wydawnictwo Zysk i s-ka
data premiery: 25 września 2017

Co jesteś w stanie zrobić, by ochronić najbliższych? Elektryzujący i porywający thriller o nierozerwalnej więzi łączącej rodzica z dzieckiem.
Ogród zoologiczny jest prawie pusty, gdy Joan i jej czteroletni syn cieszą się ostatnimi chwilami zabawy. Są szczęśliwi, bo był to niemal doskonały dzień. Jednak to, co Joan zauważa, spiesząc z synem do wyjścia na kilka minut przed zamknięciem, sprawia, że pędem wraca w głąb ogrodu, niosąc dziecko na rękach.
Nagle matka i syn zostają uwięzieni w zoo jak zwierzęta. Tylko doskonała znajomość tego terenu, z którym wiążą ją szczęśliwe wspomnienia wczesnego macierzyństwa - ukrytych przejść i remontowanych wybiegów, najlepszych miejsc na karuzeli i przeładowanych dystrybutorów z przekąskami i napojami - pozwala im unikać niebezpieczeństwa.
Dzikie królestwo to mistrzowski dreszczowiec i analiza macierzyństwa - zarówno jego czułych stron, jak i nieposkromionej siły - stawiający pytanie o granicę pomiędzy instynktowną wolą przetrwania a obowiązkiem chronienia innych ludzi. (opis wydawcy)Rdza
Jakub Małecki
Wydawnictwo SQN 
data premiery: 27 września 2017

Lato 2002 roku. Czekając na powrót rodziców z wielkiego miasta, siedmioletni Szymon układa monety na torach. Nie wie, że jego życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.
Kilka dekad wcześniej jego babka, Tośka, wyrusza w podróż, którą zapamięta na zawsze. Wyrwana z bezpiecznego domu dziewczynka trafia do obcego świata, którego zasad musi się nauczyć. Jako dorosła kobieta stanie przed konsekwencją swoich dawnych wyborów.
Losy tych dwojga splatają się w sposób, którego żadne z nich się nie spodziewa. Zmuszeni żyć ze sobą, pomimo różnic, Szymon i Tośka próbują zrozumieć się nawzajem i uwierzyć, że wszystko będzie dobrze. (opis wydawcy)


Niepełnia 
Anna Kańtoch
Wydawnictwo Powergraph
data premiery: 29 września 2017

Jaką tajemnicę skrywa zasypany śniegiem biały dom na odludziu? Kto w nim mieszka (mieszkał), kto w nim jest (był) więziony i kto w nim umiera (umarł)? Lektura Niepełni przypomina wędrówkę pokojami pałacu. W miarę otwierania kolejnych drzwi rośnie napięcie, a związek między bohaterami nabiera nowych znaczeń. Co stało się z dzieckiem, które nie chce zdecydować, czy jest dziewczynką, czy chłopcem („Za każdym razem mówiło sobie: Jeszcze nie. Nie dzisiaj. Później, jak będę duży i silna”). Dziewczyna niepełna dziewczęcości, czy chłopak niepełny chłopięcości – kim się czują, kim tak naprawdę są bohaterowie? "Niepełnia" to kryminał nieoczywisty. Tajemnicza i nastrojowa, szkatułkowa, pełna ukrytych znaczeń literacka podróż do tożsamości płci. (opis wydawcy)W ciemność 
Anna Bolavá
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
data premiery: 30 września 2017

Rytm życia Anny Bartákovej wyznaczają cowtorkowe wizyty w skupie. Zioła, które z pasją zbiera już od dzieciństwa, kontynuując rodzinne tradycje (babcia, za której duchową spadkobierczynię się uważa, słynęła ze swych zielarskich talentów na całą okolicę), stopniowo stają się przedmiotem obsesji, pieczołowicie planowane wyprawy po nie – jedynym sensem i celem życia.
W ciemność to opowieść o życiu w dusznym postkomunistycznym miasteczku i o kontakcie z przyrodą, która staje się ucieczką, ale również studium rozpadu osobowości. Wszystko, o czym opowiada narratorka, jest jednocześnie przefiltrowane przez zakorzenioną w ludowej, magicznej wizji świata wrażliwość – rośliny, zwierzęta, rzeki, a nawet strychy bywają tu reprezentantami tajemniczych, nadprzyrodzonych sił. (opis wydawcy)
 

14 komentarzy:

 1. Wrzesień zapowiada się świetnie. I widzę, że chyba będę musiała zrobić jeszcze trzeci odcinek zapowiedzi u siebie, po pominęłam kilka ciekawych pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrzesień jest bardzo obfity w znakomite książki, cieszę się, że udało Ci się wypatrzyć coś dla siebie.

   Usuń
 2. Capote znajdzie się także u mnie - czekam z niecierpliwością na tę premierę. Ciekawi mnie też książka Rotkiewicza. Z kolei "W ciemność" już czytałam i mogę Ci powiedzieć, że jest bosko :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bolavy zazdroszczę, ja nie mogę doczekać się już premiery. Książka Rotkiewicza wzbudza emocje, już widziałam burzliwą dyskusję na jej temat na jednym z portali społecznościowych. Bardzo jestem ciekawa jak do tematu podszedł autor.

   Usuń
 3. Same super książki, szczególnie zaciekawiła mnie ta książka autora 'Małego życia', reportaż o Rwandzie i ta książka o Państwie Islamskim. Ale nie zanosi się, zebym zdobyła którąś z nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jednak któraś wpadnie w Twoje ręce. Ja na pewno nie kupię wszystkich, więc też będę czekać cierpliwie na okoliczne biblioteki.

   Usuń
 4. Ciekawi mnie ten Capote - też chcę to sprawdzić, bo jeszcze autora nie czytałem nic kompletnie.
  Yanagihara to chyba ta od "Małego życia" - póki co nie dla mnie, najpierw tamta książka. :)
  Cisza - to na pewno.
  Więzy krwi - to jest zdaje się jakiś cykl reportażów autora o Rwandzie. Kiedyś sięgnę po te wcześniejsze, a tu zobaczymy, co napiszesz.
  Rdza - no to mnie bardzo zainteresowało chociaż autora nie znam w ogóle, bo do tej pory jego książki mnie nie zachęcały. Ale zapowiedź, ze to literatura współczesna w epickim stylu nasunęła mi zaraz na myśl amerykańskie dobre powieści, więc to pewnie sprawdzę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat ten Capote chyba nie będzie najlepszy na początek, to mi wygląda na pozycję dla zagorzałych wielbicieli, skoro to wykopaliska. Tobie chyba najbardziej może podejść "Z zimną krwią".

   Usuń
  2. Dokładnie to samo napisałam u Ciebie na blogu, Ciastek. Przemyśl to sobie dobrze, żebyś się nie zraził do świetnego autora ;).

   Usuń
  3. Ok. Skoro tak mówicie, to zawierzę i sprawdzę "Z zimną krwią". Dzięki. :)

   Usuń
  4. "Z zimną krwią" Capotea sama niedługo będę czytać ( jak dobrze pójdzie), "Małe życie" leży na półce od roku, ciekawe którą z powieści Yanagihara przeczytam wcześniej. Małeckiego gorąco Ci polecam, znakomity "Dygot", fantastyczne "Ślady", nie ukrywam poprzeczka dla pisarza postawiona jest wysoko, ciekawe jak wypadnie tym razem.

   Usuń
  5. "Małe życie" podobno znacznie lepsze. Ale nie potwierdzam/nie zaprzeczam. Nie przekonywał mnie właśnie te książki, ale zainteresowała "Rdza". Czasem tak jest, że któraś dopiero zainteresuje i potem autorowi się przyglądam bliżej. Jeśli "Rdza" przypasuje to pomyślę o wymienionych przez Ciebie. :)

   Usuń
 5. W królestwie monszatana - zdecydowanie mój typ!

  Bookeater Reality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również ta książka bardzo intryguje. Pozdrawiam.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...