wtorek, 12 grudnia 2017

Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę, Matt Haig

Skąd bierze się magia Świąt Bożego Narodzenia, która sprawia, że renifery wznoszą się w niebo,  a Święty Mikołaj w ciągu zaledwie jednej nocy potrafi odwiedzić wszystkie dzieci na całym na świecie? Skąd bierze się magia, która zatrzymuje czas i potrafi spełniać marzenia?  Magia Świąt Bożego Narodzenia działa dzięki nadziei. Nadziei dzieci, "każdego z nich, które głęboko jej pragnie i w nią wierzy." A co gdyby dzieciom zabrakło nadziei? Odwołać Boże Narodzenie? 
Na szczęście w Londynie żyje Amelia Wishart, która nie pozwoli, by zabrakło świątecznej magii, w końcu sama jest Dziewczynką, która uratowała Gwiazdkę.

Dawno, dawno temu, w wiktoriańskim Londynie mieszkała dziewczynka o imieniu Amelia. Ma dziewięć lat, pracuje jako kominiarz. W Wigilię Bożego Narodzenia umiera jej ciężko chora mama, a ona sama trafia najgorszego miejsca na świecie, smutnego okropnego Paskudnego Zakładu Pracy, którego właściciel jest Pan Paskudnik.
W tym samym czasie w Wigilię  w Elfim Jarze, w domu Świętego Mikołaja, albo jak nazywają go elfy Ojcem Gwiazdką dochodzi do tragedii. Rozgniewane trolle niszczą całą wioskę i sanie Świętego Mikołaja, tym samym Boże Narodzenie zostaje odwołane.
Rok później Elfi Jar zostaje odbudowany, sanie naprawione, jednak sytuacja Amelii po rocznym pobycie w Zakładzie Paskudnika nie jest najlepsza. Pracująca ponad siły, głodna, opuszczona dziewczynka powoli traci nadzieję. Ojciec Gwiazdka widząc zbyt niski poziom magii domyśla się, że coś złego przydarzyło się Amelii. Wyrusza do Londynu, by odszukać dziewczynkę, sprawić by odzyskała nadzieję i tym samym uratować Święta.

Matt Haig w zabiera czytelników do fantastycznego świata pełnego sympatycznych elfów, reniferów, niezbyt rozgarniętych trolli, złośliwych wróżek. Razem z Ojcem Gwiazdką i Amelią wyruszamy w pełną przygód wyprawę do Londynu, w którym niekoniecznie czuć świąteczną atmosferę i zapach pierników, za to możemy spotkać samą królową Wiktorię, księcia Alberta, Charlesa Dickensa i pewnego czarnego jak sadza kota, którzy również odegrają ważną rolę w ratowaniu Świąt.

Powieść utrzymana jest w klimacie baśni, przepełniona jest magią, mocno kontrastują w niej  dobro i zło,  jest refleksyjna i niesie ze sobą morał. Uczy, że nawet gdy wydaje nam się, że cały świat sprzysiągł się przeciwko nam, nie możemy się poddawać i zawsze mieć nadzieję.

"Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę" to przepięknie ilustrowana,  pełna zwariowanych przygód, ciepła i uroku opowieść. Radosna i wzruszająca historia, która oczaruje zarówno małych jak i dużych czytelników, przypominając, że Święta Bożego Narodzenia to czas nadziei i wiary, potężnej magii, która  jest w nas.
Rodzinna lektura, która sprawi, że  Boże Narodzenie stanie się jeszcze bardziej magiczne.

Informacje o książce:
Autor: Matt Haig
Tytuł:
Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę
Tytuł oryginału:  The Girl Who Saved Christmas
Przekład: Ernest Bryll, Marta Bryll
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2017

Liczba stron: 354

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

5 komentarzy:

 1. Piękne wydanie. Będę polować na te książkę.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi również podoba się wydanie tej książki. Z chęcią po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ piękne wydanie, i ten styl ilustracji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. 47 year-old Systems Administrator II Arthur Nye, hailing from Maple Ridge enjoys watching movies like Nömadak TX and Baseball. Took a trip to Redwood National and State Parks and drives a Jaguar C-Type. kliknij ten

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...