niedziela, 31 grudnia 2017

Książek zatrzęsienie #30- zapowiedzi wydawnicze stycznia 2018Zapraszam Was na przegląd nowości wydawniczych i  wznowień, które pojawią się w księgarniach w styczniu już 2018 roku. Wybór książek tradycyjnie mocno subiektywny. Nowości i wznowienia, pozycje, które zainteresowały mnie opisem fabuły, zauroczyły okładką, przyciągnęły nazwiskiem autora lub w inny, sobie tyko znany sposób zwróciły moją uwagę.

Przed Wami  styczniowa odsłona Książek zatrzęsienia.Legenda o samobójstwie
David Vann
Wydawnictwo Pauza
data premiery: 17 stycznia 2018

Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścić dom i znaną sobie codzienność. Nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości.
Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętności, to wszystko znajdziemy w oszczędnej prozie Davida Vanna, która targa emocjami czytelnika i której nie da się zapomnieć. ( opis wydawcy)

Człowiek tygrys
Eka Kurniawan 
Wydawnictwo Literackie
data premiery: 17 stycznia 2018
Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób — zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Margio nosi w sobie bowiem pewną tajemnicę…
Magiczna i brutalna zarazem. Traktująca onirycznie o najprzyziemniejszych namiętnościach. Powieść, którą Kurniawan mocno zaznacza swoją obecność na międzynarodowej scenie literackiej. (opis wydawcy)Dunaj
Claudio Magris
Wydawnictwo Literackie
data premiery: 17 stycznia 2018 roku

Dunaj. Rzeka, która należy do wielu narodów, kultur, języków i tradycji w dziele Magrisa zamienia się w metaforę złożonej i wielowarstwowej tożsamości współczesnego Europejczyka.
Pisarz przemierza rzekę od źródeł do ujścia, a więc od Niemiec do Rumunii, ale jego opowieść nie jest tylko dziennikiem podróży. Magris mistrzowsko posługuje się esejem, reportażem, szkicem literackim i w istocie tworzy z nich odrębny gatunek. Odwiedzane miejsca są pretekstem do opowiadania historii tych zakątków, ale przede wszystkim zachęcają autora do refleksji nad zaginioną Atlantydą, ową Mitteleuropą zdolną połączyć rozmaite elementy kulturowe z Zachodu i Wschodu w nową spójną całość. ( opis wydawcy)
Pięć lat kacetu
Stanisław Grzesiuk
Wydawnictwo Prószyński i ska
data premiery: 18 stycznia 2018

Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.
 W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce. (opis wydawcy) 


Ostatnie dni nowego Paryża
China Mieville
Wydawnictwo Zysk
data premiery: 22 stycznia 2018

Rok 1941. W ogarniętej wojennym chaosem Marsylii zjawia się Jack Parsons, amerykański inżynier i adept sztuk tajemnych. W kryjówce antynazistowskiej organizacji spotyka członków ruchu oporu, w tym André Bretona, czołowego teoretyka surrealizmu. Podczas dziwnych gier towarzyskich rozgrywanych przez niepokornych dyplomatów, wygnanych rewolucjonistów i awangardowych twórców Parsons za pomocą swego wynalazku odnajduje i gromadzi nadzieję. A jednak wbrew intencjom doprowadza do uwolnienia mocy zrodzonej ze snów i koszmarów, zmieniając losy wojny i świata na zawsze.
Rok 1950. Thibaut, samotny bojownik surrealistów idzie ulicami nawiedzonego Paryża, gdzie naziści i członkowie ruchu oporu zmagają się w ciągłym konflikcie, a po ulicach przechadzają się żywe obrazy i manifestacje tekstów literackich, a także istoty z głębi piekieł. Aby wydostać się z miasta, musi połączyć siły z Sam, amerykańską fotografką, próbującą utrwalić obraz zrujnowanego Paryża, a oboje znajdą sprzymierzeńca w postaci enigmatycznego symbolu łączącego w sobie przypadek i bunt: wyrafinowanego trupa... (opis wydawcy)


Endymion
Dan Simmons
Wydawnictwo Mag
data premiery: 31 stycznia 2018

Mija prawie trzysta lat od upadku Hegemonii. Większością planet rządzą Kościół katolicki i jego zbrojne ramię - organizacja Pax. Istnieje jednak śmiertelne zagrożenie dla nowej władzy. Jest nim Enea, jedenastoletnia córka Brawne Lamii i Johny'ego, która ma stać się nowym mesjaszem ludzkości. Ścigani przez wszechwładny Pax dziewczynka i jej ochroniarz Raul Endymion przemierzają czas i przestrzeń, by w końcu trafić na Ziemię ukrytą poza naszą Galaktyką przez tajemniczą siłę... (opis wydawcy)
Dziecko w śniegu
Włodek Goldkorn
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 31 stycznia 2018

Dzieciństwo spędził w Katowicach. Mieszkał w domu opuszczonym przez Niemców. W przestronnych i jasnych pokojach stały meble w stylu Biedermeier. Przymocowane były do nich tabliczki z ciemnego metalu z napisem „własność Trzeciej Rzeszy” i swastyką. Swastyki stały się codziennością, oswojoną częścią jego dziecięcego imaginarium. Jako mały chłopiec bawił się z kolegami w Auschwitz.
Włodek Goldkorn – Żyd, Polak, ceniony włoski publicysta – podobnie jak wiele innych dzieci osób ocalałych z Holocaustu całe życie spędził w cieniu Szoa, wśród strzępków opowieści, fragmentów wspomnień. Jego ciocia Nachcia poszła do komory gazowej z córeczką na rękach. „To nie jest świat godzien tego, żeby na nim żyć” – powiedziała, choć mogła oddać dziecko i uniknąć śmierci. Jego ciocia Chajtełe, uciekając przed Niemcami, porzuciła niemowlę w śniegu. Przeżyła. Tego, kto przetrwał Zagładę, nie można sądzić ludzką miarą, pisze Goldkorn.
Prawda o Zagładzie leży w wielości narracji, w niepewności wspomnień, w niedomówieniach. Jest opowieścią świadków, ale też katów. Dziecko w śniegu to traktat o pamięci, o prawdzie, o doświadczeniu zła, o przetrwaniu. (opis wydawcy)


Czym jest człowiek
David Szalay
Wydawnictwo W.A.B
data premiery : 31 stycznia 2018

Wspaniały tom opowiadań, nominowany do Nagrody Bookera, będący zbiorowym portretem współczesnych mężczyzn.
 Dziewięciu różnych mężczyzn. Każdy z nich w podróży, każdy na innym etapie życiowej wędrówki. Każdy w obliczu tych samych, istotnych pytań: czym jest życie? Jak czerpać z niego to, co najlepsze, a w końcu: jak być mężczyzną we współczesnym świecie? Wpisując się we współczesny nurt opowiadań, reprezentowany przez takich autorów jak Wells Tower czy Colin Barrett, Czym jest człowiek stanowi znakomitą propozycję nie tylko dla literackich koneserów. ( opis wydawcy)


A Wy, na co czekacie w styczniu?

12 komentarzy:

 1. Legenda o samobójstwie i Dunaj - jakie genialne okładki! Ostatnio strasznie mnie przyciągają takie niesztampowe wydania :) Ogółem zestawienie bardzo ciekawe - Mieville budzi we mnie chorobliwą ciekawość (po "Dworcu Perdido" to dobre określenie....), nowe wydanie Grzesiuka - muszę przeczytać, Endymion stoi już na półce i czeka na lekturę (tylko kiedy?!). Same ciekawostki :)

  Pozdrawiam i życzę udanego czytelniczo Nowego Roku :)
  Ewelina z "Gry w Bibliotece"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, dla Ciebie również wspaniałego nie tylko czytelniczo i planszówkowo nadchodzącego roku.

   Okładki świetne, proste, a bardzo przyciągają oko. Dużo ciekawych tytułów w styczniu, oby był czas by to wszystko przeczytać.

   Usuń
 2. Hmm... Ja na razie nic nie kupuję - coś spróbuję półki przeglądnąć ;). Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęśliwego! i oby jak najwięcej udało się z biblioteczki domowej przeczytać, czego i sobie życzę.

   Usuń
 3. "Legendę o samobójstwie" mam już za sobą -powiem tylko, że jest na co czekać ;). Czaję się także na "Człowieka tygrysa" i "Dunaj" no i jeszcze na Krakauera z Czarnego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, bo wczoraj skończyłam czytać, i jestem pod dużym wrażeniem :)

   Usuń
 4. Mieville i Grzesiuk, który mega mnie ucieszył, że Prós wznowi. Świetna nowina na koniec roku. Mieville też fajnie, że będzie. Może jeszcze Vann, ale poczekam na opinię ekspertki. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również bardzo się cieszę ze wznowienia Grzesiuka, praktycznie nieosiągalny był. A co do Vanna to lektura już za mną (recenzja dopiero w połowie miesiąca), ale już mogę Ci powiedzieć, że warto, świetna rzecz.

   Usuń
 5. Mnie interesuje najbardziej Mieville. A oprócz tego "Dym i Lustra" Gaimana. Byłby jeszcze Simmons, ale wciąż nie przeczytałam Hyperiona. ;)
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam dość podobne oczekiwania czytelnicze :D Ale nie podoba mi się to wydanie Simmonsa. Jeszcze nie miałam go w ręku, więc nie wiem jak w środku, ale czytałam to starsze, z obwolutą, i skradło moje serce na wieki. A typograficznie było świetne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Patrząc na tę listę można być pewnym, że początek roku jest fascynujący literacko i tylko liczyć, że cały 2018 taki będzie. :) Świetne zestawienie, z którego polecamy szczególnie "Legendę o samobójstwie" oraz "Pięć lat kacetu". Niesamowite tytuły, po które po prostu trzeba sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...