środa, 29 marca 2017

Książek zatrzęsienie #21- zapowiedzi wydawnicze kwietnia 2017
Przed Wami kompletnie nieobiektywny przegląd nowości wydawniczych, które pojawią się w  księgarniach w kwietniu. Przedstawiam tutaj książki, które chciałabym by zagościły w mojej biblioteczce, które zainteresowały mnie opisem fabuły, przyciągnęły nazwiskiem autora, zauroczyły okładką, lub w inny, sobie tyko znany sposób zwróciły moją uwagę.

Zapraszam na kwietniową odsłonę "Książek zatrzęsienia".Głośniej niż śnieg
Stefan Hertmans
data premiery: 11 kwietnia 2017
Wydawnictwo Marginesy

Miłość w czasach terroryzmu i paranoi.
John De Vuyst jest redaktorem w wydawnictwie. Szczęśliwie się ożenił z piękną i inteligentną Margą. Pewnego dnia jego spokojne życie gwałtownie się kończy, gdy dostaje dwa tajemnicze listy w języku, który jest mu obcy. Niecałe dwadzieścia cztery godziny później wielka bomba wybucha na drugim piętrze Instytutu Świata Arabskiego w Paryżu, a wkrótce potem dochodzi do potężnej eksplozji w bazylice Świętego Piotra w Rzymie.
Nie tylko świat zewnętrzny ulega zniszczeniu – także życie osobiste Johna staje się najeżone kłopotami, zwłaszcza po tym, gdy Marga dowiaduje się o jego romansie i postanawia się wyprowadzić.
Sprawy nabierają gwałtownego tempa, kiedy de Vuyst odkrywa, że istnieje bezpośredni związek między zaadresowanymi do niego listami i terrorystycznymi atakami nieznanych wtedy jeszcze fundamentalistów.
Głośniej niż śnieg to wnikliwa analiza współczesności, w której zacierają się granice tożsamości, religia jak nigdy od setek dzieli zamiast łączyć, a terroryzm i wiara w globalny spisek ciągnie ludzkość w odmęty paranoi i strachu. Oraz samotności i braku zaufania, bo nagle wszystko zaczyna się wydawać podejrzane.  (opis wydawcy)


W skorupce orzecha
Ian McEwan
data premiery: 11 kwietnia 2017
Wydawnictwo Albatros

Opowiedziana z niezwykłej perspektywy „W skorupce orzecha” jest klasyczną opowieścią o zbrodni i zdradzie autorstwa jednego z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich powieściopisarzy, autora m.in. „Pokuty”, „Słodkiej przynęty” czy na „Na plaży w Chesil”. 
Historia stara jak świat, opowiedziana na nowo, w niecodzienny sposób.
Tajemniczy narrator, ukryty w sekretnym miejscu, niedostępnym dla oczu i uszu, jest jednocześnie świadkiem i mimowolnym uczestnikiem spisku. Jeśli knowania się powiodą, zostanie prawdopodobnie uznany za jednego z winnych tej zbrodni. Jeśli zaś w ich następstwie utraci być może najbliższą mu na świecie osobę, sam w pewnym sensie stanie się ofiarą tego morderczego podstępu.
Zajrzyjcie zatem do środka i pozwólcie, by dramat rozegrał się na waszych oczach.
W Londynie trwa właśnie upalne lato. Mieszkańcy wiekowej kamienicy, nie żałując sobie wybornego wina, roją w jej chłodnych murach o sukcesie zbrodniczego planu.(opis wydawcy)
 


Przez ucho igielne (Sploty)
Ján Púček
data premiery: 12 kwietnia 2017
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Być może istnieje podskórna tkanka świata wyznaczająca relacje ludzi i przedmiotów. A może to przypadek, że ścieżki kamieniarza Jana i krawcowej Bożeny, początkowo oddalone, w pewnym momencie zbiegają się we wspólną drogę. Przyglądając się z bliska drobnym wydarzeniom, rzeczom i ludzkim zachowaniom Ján Púček wydobywa na powierzchnię sploty ludzkich historii.
Jan, działający podczas drugiej wojny światowej w antyfaszystowskim ruchu oporu, na ponad pięć lat staje się więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych i radzieckiego łagru. Nikt, nawet on sam, nie wierzy, że powrót do domu po wojnie będzie „nowym początkiem”, który rozpocznie się wraz z założeniem niewielkiej manufaktury odzieżowej. (opis wydawcy)
Dół
Andriej Platonow
data premiery: 19 kwietnia 2017
Wydawnictwo Czarne

Dół to antyutopijna opowieść o budowie domu, który ma się stać fundamentem świetlanej przyszłości. Budowa zatrzymuje się jednak na etapie dziury w ziemi, wizja lepszego jutra rozpada się i umiera, a kopacze zaczynają dostrzegać bezsens swoich działań. Karykaturalny obraz świata zalanego ideologią planu pięcioletniego, kolektywizacji oraz bełkot nowomowy zostają doprowadzone do absurdu. Płatonow obnażona okrucieństwo systemu, który miał być zbawieniem dla mas, i podkreśla groteskowość kolejnych pomysłów władzy.
Powieść jest obecnie uważana za jeden z najbardziej przenikliwych opisów totalitaryzmu. (opis wydawcy)


Człowiek z sąsiedztwa
Christopher Priest
data premiery: 26 kwietnia 2017 
Wydawnictwo Mag

Tibor Tarent, fotograf-freelancer, wraca do Anglii z Anatolii, gdzie jego żonę zabiły rebelianckie bojówki. Islamska Republika Wielkiej Brytanii dochodzi jeszcze do siebie po dziwnym i przerażającym ataku terrorystycznym, podczas którego w jednej chwili zanihilował wielki, trójkątny obszar zachodniego Londynu, wraz z setkami tysięcy istnień ludzkich. Władze uważają, że ten atak i śmierć żony Tarenta są w jakiś sposób powiązane.
Sto lat wcześniej, podczas I wojny światowej, estradowy iluzjonsta rusza na Front Zachodni z tajną misją uczynienia brytyjskich samolotów rozpoznawczych niewidzialnymi dla wroga. Podczas podróży do okopów poznaje wizjonera, sądzącego, że to będzie wojna, która zakończy wszelkie wojny.
W roku 1943 polska pilotka opowiada mechanikowi z RAF-u o swojej ucieczce przed hitlerowcami i desperackim pragnieniu powrotu do domu.
W czasach współczesnych, angielski fizyk teoretyk w ogrodzie swojego domu po raz pierwszy wywołuje zjawisko sąsiedztwa.
Człowiek z sąsiedztwa - to powieść, w której pozory mylą, a wszystko skrywa drugie dno, w której fikcja przecina się z historią, a każda wersja rzeczywistości jest podejrzana, w której prawda i fałsz mieszkają ze sobą w sąsiedztwie. (opis wydawcy)Plac zabaw
Lars Kepler
data premiery: 28 kwietnia 2017
Wydawnictwo Czarne

Jasmin Pascal-Anderson jest porucznikiem w szwedzkiej armii. Podczas misji NATO w północnym Kosowie zostaje poważnie ranna, a jej serce zatrzymuje się na czterdzieści sekund. W stanie śmierci klinicznej przenosi się do tajemniczego i pełnego przemocy miasta portowego – tylko najsilniejsi mają szansę opuścić królestwo śmierci i powrócić do świata żywych. Anderson to się udaje.
Kilka lat później syn Jasmin ulega poważnemu wypadkowi. Potrzebna jest natychmiastowa operacja, podczas której lekarze muszą zatrzymać akcję serca chłopca. Anderson jest przekonana, że jeśli jej syn trafi do tajemniczego miasta, nigdy z niego nie powróci – szczególnie jeśli zapuści się do najmroczniejszej jego części zwanej placem zabaw. Czy Anderson uda się ocalić syna?
Lars Kepler przenosi czytelnika w świat mroczny i groźny, w którym granice między prawdą i wyobraźnią nie istnieją, a człowiek w swojej walce o przetrwanie jest zdany tylko na siebie.  (opis wydawcy)
10 komentarzy:

 1. Choć żaden z tych tytułów nie przemawia do mnie, Plac zabaw mogę polecić mojej kumpeli - ona lubi takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bu poznać twórczość Keplera mam chęć od dłuższego czasu. Za "Hipnotyzera" zabieram się od bardzo dawna, mam nadzieję, że z "Placem zabaw" pójdzie mi znacznie szybciej.

   Usuń
 2. Koniecznie muszę poznać nową książkę Keplera, poprzednia mnie oczarowała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mogę zapytać, jakie jego książki czytałaś? Mnie nęci "Hipnotyzer"

   Usuń
 3. "W skoruoce orzecha' mnie ciekawi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że niedługo wpadnie w nasze łapki i przekonamy się jak dobra jest nowa powieść McEwana. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem nowej powieści Hertmansa, "Wojna i terpentyna" mnie oczarowała, ale była bardzo osobistą powieścią, "Głośniej niż śnieg" to będzie całkiem coś innego, i zobaczymy jak wypadnie.

   Usuń
 5. "Dół" stanowczo musi u mnie zagościć. Kusi mnie też trochę Kepler, choć będę musiała się nad nim poważnie zastanowić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja o Keplerze słyszałam dużo, ale jeszcze okazji nie było, a "Dół" zapowiada się arcyciekawie, pozdrawiam.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...