środa, 1 czerwca 2016

Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności, Luis Sepulveda- recenzja #158

Pewnego dnia wnuk Luisa Sepulvedy obserwując ślimaki w ogrodzie, zadał swojemu dziadkowi pytanie: Czemu ślimak jest powolny? W tamtej chwili Luis Sepulveda nie odpowiedział na jego pytanie, ale później napisał dla niego bajkę "Historię ślimaka, który odkrył znaczenie powolności". I wbrew pozorom nie jest to bajka tylko dla dzieci, to opowieść absolutnie dla każdego, uniwersalna, mądra i w swojej prostocie piękna

Dawno, dawno temu,  w kolonii ślimaków na łące w Krainie Dmuchawca, w przekonaniu że to najlepsze miejsce na świecie. Ślimaki nie miały imion i prowadziły ciche i powolne życie. Wśród nich mieszkał  Ślimak, który akceptował powolne życie pośród szeptów, chciał jednak poznać przyczyny swojej powolności, martwił go również brak imienia. Wyrusza więc w podróż, by znaleźć odpowiedź na dręczące go pytanie o powolność oraz  otrzymać imię. 
Już na początku swojej wędrówki spotyka innego powolnego bohatera, żółwia Niezapominajka, od którego Ślimak otrzymuje imię Buntownik. Te dwa imiona mają w powieści znaczenie symboliczne: bunt przeciw niesprawiedliwości oraz pamięć o przeszłości, która nas ukształtowała. W powieści pojawiają się również inne symbole. Zwierzęta, które spotyka w czasie swojej podróży Ślimak, szczególnie żółw i sowa uczą jaką wartość niesie z sobą życie. Każda z postaci jakie spotykamy w książce pokazuje wielki szacunek  dla świata i środowiska.

Buntownik, żyjący w czasach które zdominowane są przez pośpiech, uczy nas znaczenia powolności, czasu, przeszłości oraz pamięci, ale to nie jedyne wartości na jakie uwagę zwraca pisarz. Innym ważnym tematem, który porusza autor to indywidualność. Właśnie odrębność naszego mięczaka, który podąża własną ścieżką, który pragnie poznać świat jest cechą pożądaną i pozytywną. Autor uświadamia, że indywidualność Buntownika, jego inność, bunt sprawiają, że nasz świat jest różnorodny. 

Ta niewielka książeczka zachwyci każdego, młodszych czytelników piękną, prostą, bogato ilustrowaną historią, i tych starszych, którzy potrafią docenić dobrze opowiedzianej bajki, które porusza wiele istotnych kwestii, i która pozwala się na chwilę zatrzymać i spojrzeć na nasze życie.

Luis Sepulvada, napisał bajkę, którą zadedykował swoim wnukom, a która niesie w sobie wiele mądrości.  "Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności" to refleksja nad tym, że w życiu liczy się czas, będąc tym samym swoistą pochwałą powolności. W codziennym pędzie bardzo łatwo umykają nam rzeczy, które nadają życiu barw. Warto więc zwolnić i cieszyć się życiem.
Piękna, prosta i mądra bajka z przesłaniem. 

Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności, Luis Sepulveda, Wydawnictwo Noir Sur blanc, 2016, ss. 92

16 komentarzy:

 1. Dzisiaj rusza nowe wyzwanie - Czytamy nowości - Zapraszam. Przyłącz się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama chętnie poznam tę książeczkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię piękno zawarte w prostocie. Wbrew pozorom nie każdemu udaje się takie połączenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że autor posłużył się mądrze alegoriami typowymi dla bajek zwierzęcych, odwracając jednak znaczenie niektórych z nich. Postawa ślimaka Buntownika jest tego najlepszym przykładem. Dobrze, gdy dydaktyzm łączy się ze zgrabną formą literacką. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Historia ślimaka" wpisuje się w bogatą tradycję bajek dla czytelników od 1 do 101 lat. Dla dzieci będzie to urocza historia, ja z nieukrywaną przyjemnością odkrywałam jej drugie dno.

   Usuń
 5. Bardzo się cieszę, że historia Buntownika Ci się spodobała. Jestem niezmiernie ciekawa innych bajek Sepulvedy, bo chociaż rzadko czytam ten gatunek, to autor ma coś w sobie - pisze prosto, jak dla dzieci, ale przekaz jest też mocno skierowany do dorosłego czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo lubię bajki,sporo czytam córce, ale takich jak ta jest niewiele. Przesłanie, to że można w niej doszukiwać się drugiego dna i prostota sprawiają że jest wyjątkowa.

   Usuń
 6. Podoba mi się wątek bunt oraz wspomnianej indywidualności. Z chęcią przeczytam o ślimaku :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma w sobie coś. Niby dla dzieci, a jednak dla dorosłych.

   Usuń
 7. Dobrze, że takie książeczki powstają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemnie jest przeczytać bajkę i wyciągnąć z niej coś dla siebie. Pozdrawiam.

   Usuń
 8. ja bym przeczytala na 100% :d

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...