niedziela, 12 czerwca 2016

Noc ciemnych kłamstw, Dominik Dán- recenzja #163

"Noc ciemnych kłamstw" jest moim drugim spotkaniem ze słowackim autorem kryminałów Dominikiem Dánem oraz komisarzem Richardem Krauzem.  Kolejnym rewelacyjnym spotkaniem, intensywnym i niestety krótkim bo "Noc ciemnych kłamstw" to książka, którą się pochłania w tempie zastraszającym i przy której poziom adrenaliny jest niebezpiecznie podniesiony.

W piątkowe popołudnie, kiedy każdy myśli już o tym by pójść do domu, niż oddawać się pracy, Richard Krauz i Jozef Fischer zostają wezwani do gabinetu swojego przełożonego. Szef powierza im sprawę, która w istocie okazuje się być skandalem kryminalno-polityczno-obyczajowym. W nowobogackiej willi zostaje znalezione ciało dziewczyny pracującej w agencji towarzyskiej, sprawca jest znany, więc Krauz i Chosé w zasadzie nie są potrzebni. A jednak... okazuje się, że w sprawę wmieszany jest syn kandydata na prezydenta, a wybory już za kilka dni. Politycy i służby specjalne chcą  sprawę zamieść pod dywan, ale jest świadek zdarzenia, którego detektywi muszą odnaleźć. Spisek goni spisek, a wciągnięci w nieczystą intrygę Krauz i Fischer nie wiedzą co jest prawdą, a co przygotowanym przedstawieniem.

"Noc ciemnych kłamstw" to doskonały kryminał, który czyta się z zapartym tchem, a pisarz pierwszorzędnie potrafi utrzymać czytelnika z w niepewności. Tytułowych kłamstw, półprawd jest mnóstwo, i wyłapać w tym co jest rzeczywistością dla czytelnika jest niemożliwe. Pomysł na fabułę wydaje mi się bardzo trafiony, wmieszanie w intrygę polityków, którzy zrobią wiele, jeśli nie wszystko, by zdobyć jak najwięcej władzy. jest znakomity. Autor mistrzowsko buduje napięcie, i potem genialnie nadmiar emocji potrafi rozładować. W jednym momencie szokuje opisywanymi mrocznymi szczegółami, a za chwilę wywołać autentyczny uśmiech czarnym humorem, którego nie brak.

Od pierwszych stron powieści, widać że autor zna się na tym, co pisze. Jako czynny śledczy ma rozległą wiedzę na temat kryminologi, medycyny sądowej, technik dochodzeniowych. Doskonale zna kulisy pracy policji. W "Nocy ciemnych kłamstw" zdradza, że znany jest mu również świat brudnej polityki, a nawet branży porno.

Znakiem rozpoznawczym Doninika Dána jest właśnie czarny humor, ironia, widoczna przede wszystkim w rozmowach między bohaterami.  Moim zdaniem, to właśnie humor wyróżnia książki pisarza i sprawia, że nie toną  w morzu  podobnych do siebie szablonowych kryminałów. Sztuką jest napisać mroczną historię z ciekawą zagadką kryminalną, ale podać to lekko, z humorem i swego rodzaju luzem, a to właśnie uczynił Dán w "Nocy ciemnych kłamstw".

Polityka śmierdzi, a powieść pokazuje jak nieczysto potrafią grać politycy, by osiągnąć cel. Autor  udowadnia w powieści słuszność zdania, które kiedyś powiedział Andre Maurois "Władza absolutna wywołuje u człowieka rozpętanie najgorszych instynktów". Porównanie działań polityków, które ukazane są w powieści do mafii, nie będzie nadużyciem, bowiem posługują się równie bezprawnymi metodami. Władza i moralność nie mają ze sobą wiele wspólnego.

"Noc ciemnych kłamstw" to  bardzo dobry, trzymający w napięciu kryminał, z misternie utkaną, skomplikowaną intryga, z genialnym duetem śledczych, którzy w nawet najbardziej dramatycznych momentach potrafią uśmiechem rozładować nawet najgorszą i najbardziej beznadzieją sytuację. Mistrzostwo.

Noc ciemnych kłamstw, Dominik Dán, Wydawnictwo Media Rodzina, 2014, ss.360

12 komentarzy:

 1. Myślę, że ten czarny humor mógłby mi się spodobać. Obczaiłam, że w mojej bibliotece są dwa kryminały tego autora, więc prędzej czy później pewnie do mnie trafi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na Twoje opinie w takim razie. Ja pozostaje pod urokiem Dana i słowackiego kryminału.

   Usuń
 2. Nie moje klimaty, ale znam kogoś kto lubi...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie zainteresowałaś, zarówno świetną zagadką kryminalną, jak i humorem oraz klimatem, które zasługują na pochwałę. Z chęcią przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Gorzka czekolada" jak sama doskonale wiesz to same pyszne książki.

   Usuń
 4. Zainteresowała mnie fabuła. Dobrze, że książka trzyma w napięciu i zawiera skomplikowaną intrygę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skomplikowana intryga to mało powiedziane...polecam Ci gorąco książki tego pisarza.

   Usuń
 5. na pewno wiem komu poelce :) POZDRAWIAM!

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, mam nadzieję, że Tobie również się spodoba.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...