poniedziałek, 6 czerwca 2016

Zbrodnia prawie doskonała, Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla - recenzja #160

Spójrzmy prawdzie w oczy, dobro jest nudne, zwyczajne życie jest nieciekawe. Zło jest krzykliwe i interesujące,  a zbrodnia fascynuje, do tego stopnia, że zaczytujemy się w kryminałach, śledzimy seriale i filmy kryminalne. "Zbrodnia prawie doskonała" Moniki Całkiewicz i Iwony Schymalli to książka o zabójstwach, ale tym razem z trochę z innej strony. Autorki w tym opracowaniu wyjaśniają nam prawne i praktyczne zagadnienia związane z zabójstwami, pokazując różnice między rzeczywistością, a fikcją literacką.

"Zbrodnia prawie doskonała" to wywiad rzeka, jaki przeprowadziła Iwona Schymalla z profesor Moniką Całkiewicz, która przez lata pracowała jako prokurator, zajmując się badaniem miejsc zbrodni. Książka podzielona jest na trzynaście rozdziałów, a każdy z nich porusza inne zagadnienie z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, kryminalistyki i kryminologii, medycyny czy psychologii sądowej. Autorki objaśniają jak wygląda praca policji i prokuratora na miejscu zbrodni,  jak przebiega śledztwo, metody wykrywania i dowodzenia przestępstw, rozmawiają jak wygląda przewód sądowy. Pozycja to rzetelne kompendium wiedzy, i niezbędnik dla każdego fana kryminałów.

Osobiście nie przepadam za książkami napisanymi w formie wywiadu, ale rozmowa, którą przeprowadziła Iwona Schymalla z profesor Moniką Całkiewicz jest niezwykle interesująca i wciągająca. Ta książka to doskonałe połączenie rzetelności i profesjonalizmu dziennikarskiego z wiedzą i doświadczeniem specjalisty z zakresu kryminalistyki i prawa karnego.

Wydawać by się mogło, że publikacja będzie miała charakter typowo naukowy i będzie nafaszerowany teorią i niezrozumiałymi terminami. Bez obaw, pozycja jest niezwykle przystępna i fascynująca. Profesor Całkiewicz wyczerpująco, a co najważniejsze, prosto i zrozumiale wyjaśnia wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane pojęcia, popierając je licznymi przykładami. Całkiewicz jest bardzo szczera w swoich wypowiedziach, opowiadając m.in. o tym jak długi i nudny potrafi być sam proces, czy o tym, że praca śledczego to również żmudne wypełniane ton, różnej maści formularzy.

"Zbrodnia prawie doskonała" to pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata kryminałów,  fachowa, rzetelna i rzeczowa publikacja poruszająca mnóstwo interesujących tematów związanych z zabójstwami.  Nie należy traktować jej "jako podręcznik dla przestępców, lecz przestroga, że każdego sprawcę przestępstwa można wykryć, czasem po wielu latach i ukarać." Zbrodni doskonałej nie ma. 

Zbrodnia prawie doskonała, Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2016, ss. 224

6 komentarzy:

 1. Nie znam tej książki, ale wydaje się być interesująca. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę to przeczytać! I muszę polecić koleżance :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, bardzo dobre opracowanie, idealna dla miłośników kryminałów. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Również nie przepadam za książkami w formie wywiadów, ale tutaj przyznaję, że rezultat jest bardzo dobry. Pozdrawiam.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...