wtorek, 31 maja 2016

Książek zatrzęsienie #11 - zapowiedzi wydawnicze czerwca 2016

Jako, że czerwiec już za pasem, tradycyjnie pragnę Was zaprosić mój subiektywny comiesięczny przegląd najciekawszych premier.
Może wybierzecie coś dla siebie z najbardziej oczekiwanej przeze mnie "piątki".

Rybacy
Chigozie Obioma
data premiery: 2 czerwca 2016
Wydawnictwo Literackie

Bracia Ikenna, Boja, Obembe i Benjamin porzucają szkołę i zostają rybakami. Ich tata wyjechał do miasta za pracą, a troska o rodzinę spadła na ramiona mamy, okryte kwiecistą wrappą. Bracia wyzwalają się spod rodzicielskiej opieki i coraz częściej widuje się ich nad okrytą złą sławą rzeką.
Pewnego popołudnia spotykają tam miejscowego szaleńca. Ten zdradza im, że jedno z rodzeństwa wkrótce zanurzy się w krwawym strumieniu i nigdy z niego nie wyjdzie. Od tego dnia Ikenna, najstarszy z braci, zaczyna oddalać się od rodziny, staje się coraz bardziej krnąbrny, tajemniczy, a w końcu okrutny.
Spotkanie z szaleńcem przemieni –  w tragiczny, ale też zbawczy sposób – życie członków nigeryjskiej rodziny. W ich losach czytelnik dostrzeże Afrykę we wszystkich jej sprzecznościach – ekonomicznych, społecznych, religijnych. Opowiedziana z punktu widzenia najmłodszego z braci, budząca trwogę historia nie opuszcza miasta Akure, a jednocześnie niesie uniwersalne przesłanie. Każe zadawać pytania o to, do kiedy myślenie magiczne – właściwe nam wszystkim – wzbogaca życie, a od kiedy odbiera nam poczucie odpowiedzialności i sprawia, że stajemy się ślepi.
W debiutanckiej książce Obiomy pobrzmiewają echa dawnych mistrzów opowieści, ale wzbogaca je nowy, nieustraszony ton. To przypowieść o dorastaniu i braterstwie, w którym bezinteresowna miłość goi rany. (opis wydawcy)


Łaskun
Katarzyna Puzyńska
data premiery: 7 czerwca 2016
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Szósty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.

W domu pewnego bezrobotnego sędziego policja odkrywa makabryczną inscenizację. Sprawca stworzył postać składającą się z rozczłonkowanych zwłok prawnika i nieznanej kobiety. Wkrótce okazuje się, że na miejscu zbrodni znajduje się dowód obciążający aspiranta Daniela Podgórskiego. Odkrycie tożsamości drugiej ofiary tylko pogarsza sytuację policjanta.
Czyżby to Daniel był mordercą? A może to ktoś z komendy chce go wrobić w podwójne zabójstwo? Ale skoro Podgórski jest niewinny, to dlaczego ucieka? (opis wydawcy)
Koniec Warty
Stephen King
data premiery: 8 czerwca 2016
Wydawnictwo Albatros

Finał trylogii o Billu Hodgesie. Brady Hartsfield, zabójca odpowiedzialny za masakrę w „Panu Mercedesie”, znajduje się w stanie wegetatywnym w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. Zakończenie drugiego tomu trylogii sugeruje jednak, że w pokoju 217  przebudziło się coś złego –zabójca nie tylko odzyskał świadomość, lecz także zyskał nowe, śmiertelne moce, które pozwolą mu siać niewyobrażalne spustoszenie bez opuszczania szpitalnego pokoju. Emerytowany detektyw Bill Hodges i wspierająca go Holly Gibney, którzy nadal prowadzą agencję detektywistyczną, zostają wciągnięci w najbardziej niebezpieczne ze swoich dotychczasowych dochodzeń, bowiem Brady Hartsfield powraca i planuje zemstę nie tylko na Billu Hodgesie i jego bliskich, ale na całym mieście. (opis wydawcy)

W cieniu prawa
Remigiusz Mróz
data premiery: 15 czerwca 2016
Wydawnictwo Czwarta strona

Galicja, 1909 rok. Mimo złej opinii i niejasnej przeszłości Erik Landecki zostaje przyjęty na czyścibuta w austriackim dworku. Jest przekonany, że los się do niego uśmiechnął. Pierwszej nocy ginie jednak dziedzic rodu, a cień podejrzeń pada na Polaka. Szybko pojawiają się spreparowane dowody, a Erik staje się głównym podejrzanym.
Musi walczyć nie tylko o swoją wolność, lecz także o życie – w zaborze austriackim karą za morderstwo jest bowiem śmierć przez powieszenie. (opis wydawcy)Dusza cesarza 
Brandon Sanderson
data premiery: 15 czerwca 2016
Wydawnictwo Mag

Kiedy Shai zostaje pojmana podczas próby zastąpienia Księżycowego Berła niemal idealnym falsyfikatem, musi targować się o życie. Cesarz Ashravan co prawda nie zginął podczas ataku skrytobójcy, ale utracił świadomość – a fakt ten nie wyszedł na jaw jedynie dlatego, że w tym samym zamachu zginęła jego żona. Jeśli jednak po trwającej sto dni żałobie cesarz nie pokaże się publicznie, rządzące Stronnictwo Dziedzictwa utraci władzę, a cesarstwo pogrąży się w chaosie.
Shai dostaje do wykonania niemożliwe zadanie: w ciągu niecałych stu dni stworzyć – za pomocą Fałszerstwa – nową duszę dla cesarza. Niestety, Fałszowanie dusz jest uważane za bluźnierstwo przez tych, którzy ją pojmali. Shai zostaje zamknięta w niedużej, brudnej komnacie, strzeżona przez człowieka, który czuje do niej nienawiść, szpiegowana przez polityków i uwięziona za drzwiami opieczętowanymi jej własną krwią. Jedynym sojusznikiem Shai jest Gaotona, najbardziej lojalny doradca cesarza, który próbuje zrozumieć jej prawdziwy talent.
Shai brakuje czasu. Tworząc Fałszerstwo i próbując zrozumieć prawdziwe motywy tych, którzy ją uwięzili, musi jednocześnie opracować doskonały plan ucieczki. (opis wydawcy)

22 komentarze:

 1. Uwielbiam Stephena Kinga, ale akurat ta trylogia do mnie nie przemawia :/
  "W cieniu prawa" wygląda interesująco, najbardziej jednak intrygują mnie "Rybacy".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cykl o Hodgesie pewnie jest trochę inny, druga część była średnia w mojej ocenie, ale finał z pewnością przeczytam. A "Rybaków" jestem bardzo ciekawa....

   Usuń
 2. King, Mróz i Sanderson. A nie myślałaś nad słuchowiskiem (audiobookiem) Kinga - Lśnienie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że myślałam. jak typowych audiobooków nie lubię to słuchowiska bardzo, tym bardziej, że jest Opania, Woronicz i Kulesza. Jednak obawiam się, że mogłoby mnie czekać kilka nieprzespanych nocy, książko długo odchorowałam, do dziś mam ciary, nawet filmu nie odważyłam się obejrzeć.

   Usuń
  2. A słuchałaś tego fragmentu? Naprawdę robi wrażenie. Głos mocny i faktycznie może zmrozić człowieka słuchającego. Ja się pewnie skuszę. :)

   Usuń
  3. Słuchałam, robi wrażenie, kto wie może kiedyś dojrzeje i do tego słuchowiska.

   Usuń
 3. Dusza cesarza oczarowała mnie samą oładką, więc będzie musiała trafić w moje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Broniek piękną okładkę zrobił, myślę, że zawartość również będzie zacna.

   Usuń
 4. najbardziej czekam na koniec warty, chociaż okładka nie zachwyciła mnie tak, jak wcześniejszej części. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka jest identyczna jak ta amerykańska, ciekawe jak ma się do zawartości?

   Usuń
 5. Oczywiście Sanderson :D Jestem ogromnie ciekawy Elantris, jak i Duszy Cesarza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na "Elanstris" również czekam, mimo że już czytałam. To jedna z tych książek, które chciałabym mieć u siebie na półce.

   Usuń
 6. Chętnie bym przeczytała "Duszę cesarza" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe pozycje widzę u Ciebie, po większość sama bym sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, i mam nadzieję, że znajdziesz czas na każdą z nich.

   Usuń
 8. Ja na pewno "Koniec warty":)

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpowiedzi
  1. O tak:) już nie mogę się doczekać, kiedy odwiedzę Lipowo.

   Usuń
 10. Zainteresowała mnie książka "Rybacy" - w sumie o niej nie słyszałam. Za to kręci i nęci mnie Łaskun, no ale nie czytałam jeszcze nic Puzyńskiej, więc wypadałoby zacząć od tomu pierwszego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opinie "Rybacy" otrzymują bardzo pozytywne, ale zobaczymy jak mi się spodobają. A jeśli chodzi o Puzyńską, myślę, że jak przeczytasz "Motylka" to przepadniesz, bardzo przyjemny cykl. Pozdrawiam.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...