piątek, 2 lipca 2021

Pieśń o Achillesie, Madeline Miller

Bogowie i herosi w mitach greckich najczęściej przedstawiani są jako małostkowi, pyszni, pełni gniewu i pożądania, jako  nieśmiertelne istoty, których zwykli śmiertelnicy niewiele obchodzili. Madaline Miller w swojej debiutanckiej, nagrodzonej Orange Prize for Fiction powieści "Pieśń o Achillesie" obrała zupełnie inną drogę, obdzierając syna Tetydy i wodza Myrmidonów z jego boskości, obnażając jego słabości, targające nim uczucia i ujawniając nam jego bardzo ludzkie oblicze.

"Pieśń o Achillesie" jest opowieścią Patroklosa, który wygnany z domu za zabójstwo, odnalazł schronienie na dworze Paleusa, gdzie wychowywał się razem z Achillesem, stając się najbliższą mu osobą. To właśnie uczucie, które łączy bohaterów jest fundamentem, na którym autorka rekonstruuje znaną od wieków historię największego greckiego bohatera, nadając jej zupełnie nowy wymiar. 

Patroklos opowiadając o Achillesie, tworzy ponadczasową i wzruszającą pieśń o najdroższej mu osobie. Wydobywa spod lśniącej zbroi bohatera człowieka z krwi i kości. Największym atutem tej powieści jest właśnie ukazanie ludzkiej twarzy bohaterskiego, przy tym mało sympatycznego Achillesa. Przedstawienie go jako człowieka zdolnego do miłości, wewnętrznie skonfliktowanego, obdarzonego poczuciem humoru i wrażliwego sprawiają, że patrzymy na Achillesa w zupełnie innym świetle.  Patroklos, którego życie nierozerwalnie związane jest z Achillesem wydaje się być sumieniem greckiego herosa, jego drugą połową, która wydobywa z niego to co najlepsze. 
 
Powieść Madeline Miller zachwyca poetyckim językiem, znajomością homeryckiego eposu, bogatą wyobraźnią i wnikliwością z jaką zagląda w ludzkie dusze, które przez tysiąclecia wciąż łakną tego samego. "Pieśń o Achillesie" to opowieść jest pełna czułości i troski, o wielkiej wojnie, o powstaniu legendy, o heroizmie, honorze i miłości silniejszej niż przeznaczenie. 
 
Informacje o książce:
Autor: Madaline Miller
Tytuł: Pieśń o Achillesie
Tytuł oryginału: The song of Achilles
Przekład: Urszula Szepańska
Wydawnictwo Albatros
Miejsce i data wydania: Warszawa, 2021
ilość stron: 384

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Albatros

7 komentarzy:

 1. Tym razem nie moje smaki czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurde, opinie o tej książce są tak różne, że nie wiem, czy ryzykować zakup. Może uda mi się ten tytuł pożyczyć i przekonać samemu, ile warta jest ta powieść.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli napisana podobnie jak „Kirke” - z pewnością warto przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo jestem ciekawa tej książki! Tylko nadal się waham, czy ją kupić, czy szukać w bibliotece!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mocna powieść, zdecydowanie warto ją przeczytać. Potrafi wiele rozjaśnić.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...