sobota, 4 listopada 2017

Ostatni intruz, Tana French

"(..) O świcie pewnego mroźnego styczniowego dnia, w szczytowej, najgorszej, fazie zimy, kiedy ma się wrażenie, że słońce już nigdy nie wypełznie nad horyzont" detektywi dublińskiego Wydziału Zabójstw, Antoinette Conway oraz Stephen Moran otrzymują od swojego przełożonego kolejną sprawę, wezwanie do "domowej bijatyki, sprawy prostej jak drut".
Jednak w proceduralnym kryminale Tany French "Ostatnim intruzie" wszystko co na pierwszy rzut wydaje się być proste, jest znacznie bardziej skomplikowane i złowieszcze.

Aislinn Murray zostaje znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Czy upadła i śmiertelnie uderzyła głową o kominek? Czy być może zginęła w trakcie kłótni, z rąk Roriego Fallona, chłopaka, z którym była umówiona tego dnia na romantyczną kolację? Postawione przez śledczych hipotezy bardzo szybko upadają, sprawa, która miała być tak banalna, okazuje się znacznie bardziej zagmatwana.

Tana French stworzyła misternie skonstruowany, wielowarstwowy, pełen tajemnic kryminał  w którym detektywi nie tylko odkrywają tożsamość mordercy, ale w toku prowadzonego śledztwa poznają  prawdziwą twarz ofiary. Im więcej dowiadują się o Aislinn, tym " jej obraz staje się coraz bardziej nieostry i rozmazany."  Nie tylko ofiara ma swoje sekrety. Każdy z przedstawionych w powieści bohaterów kryje jakieś tajemnice, prowadzi podwójną grę, za fasadą maski skrywając swoje prawdziwe oblicze i motywy swoich działań. 

"Ostatni intruz" to również opowieść o ciemnej stronie pracy w policji, wewnętrznych układach, relacjach między pracownikami wydziału zabójstw oraz trudnej sytuacji kobiet w zawodzie, w którym dominują mężczyźni.  Złośliwości, żarty, znikające dowody, krzywe spojrzenia, złośliwe uśmieszki,  to codzienność, z którą musi mierzyć się jedyna kobieta pracująca w Wydziale Zabójstw, Antoinette Conway. Przez swoich odbierana jest jako antypatyczna i irytująca paranoiczka,  a ona sama by choć trochę ochronić się przed kolegami z zespołu trzyma wszystkich na dystans, ufając jedynie swojemu partnerowi.

Powieść Tany French jest mozaiką splecionych ze sobą historii, tych prawdziwych i tych będących jedynie wytworem wyobraźni opowiadających. Matka detektyw Conway opowiadała jej historie o tym, co stało się z nieobecnym w jej życiu ojcem. Przesłuchiwani przedstawiają swoje, nie zawsze faktyczną wersję wydarzeń. Nawet będąca ofiarą Aisinn układała swoje własne bajki, scenariusze, które wprowadzała w życie i które mogą stanowić wskazówki do złapania winnego jej śmierci. Z tych wszystkich opowieści, historii, zeznań Antoinette i Stephen aby poznać prawdę muszą starannie oddzielać fakty od kłamstw, rzeczywistość od fikcji.

"Ostatni intruz" Tany French jest złożonym, klimatycznym, proceduralnym kryminałem, z wnikliwie przedstawionymi portretami psychologicznymi bohaterów oraz przemyślaną i wzorowo poprowadzoną, wielowątkową intrygą. Historią pełną napięcia, tajemnic i ślepych zaułków, w której prawdę odkrywamy powoli, pozbywając się wielu warstw pokrywających ją kłamstw. 
Mroczna, elektryzująca, trzymająca w napięciu solidna porcja rozrywki.

Informacje o książce:
Autor: Tana French
Tytuł:
Ostatni intruz
Tytuł oryginału:  The Trespasser
Przekład: Łukasz Praski
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2017

Liczba stron:560

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Albatros

3 komentarze:

 1. Twoje podsumowanie w recenzji mnie skusiło;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wpadłam z ciekawości, ale to chyba nie jest książka dla mnie :D

  Jednak blog mi się podoba, więc zostawiam obserwację :)
  Pozdrawiam,
  iskraczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...