niedziela, 19 listopada 2017

W odbiciu, Jakub Małecki

Każdy z nas wciela się w różne wersje samego siebie. Dla rodziców zawsze będziemy dziećmi, w szkole uczniami, w pracy specjalistami w domu partnerami, rodzicami. Takie różne wersje  nas widzą inni, co widzimy jednak gdy spoglądamy w lustro? Które wersję nas widzimy?  Czy patrząc w lustro potrafimy dostrzec coś więcej? Zmartwienia, których  z nikim nie dzielimy, lęki i problemy które nas trawią od środka. Jak bohaterowie powieści Jakuba Małeckiego "W odbiciu", których "noce wywlekają ze mnie innego człowieka, każą myśleć, każą żałować, każą planować i zastanawiać się nad własną przyszłością. To wszystko jest chore. Ja w nocy i ja w dzień to dwie różne osoby."


Zafascynowany motocyklami Karol, szuka pracy i swojego miejsca w życiu, pani Eugenia dowiaduje się, że ma guza mózgu, Natalia pod wpływem impulsu zdradza męża,  alkoholik Pielgrzym przez swój nałóg traci dom, rodzinę, teraz bezdomny, doznaje objawienia.
Bohaterowie powieści Jakuba Małeckiego to przeciętni ludzie, których codziennie spotykamy na ulicach, prowadzący przeciętne, nijakie życie, w którym "brak motywu przewodniego". Na ich zwyczajnym życiu zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. Wszystko za sprawą tajemniczego mieszkania, będącego świadkiem morderstwa, które staje się źródłem niepokoju i szaleństwa, rozpełzającego się na całe miasto. Szaleństwo burzy uporządkowany świat bohaterów niczym domek z kart. Horror  zmienia ich życie, wywracając je do góry nogami.

Jakub Małecki "W odbiciu" pokazuje, jak cienka granica oddziela nasze szczęśliwe życie od prawdziwego horroru. Halucynacje, zwidy, objawienia, tajemniczy dom, to nic z prawdziwym horrorem, którym potrafi być nasze życie. To nasza zwyczajna, szara codzienność jest największym źródłem grozy. Kredyty, które musimy spłacać, brak pracy, zdrada, dopadająca nas znienacka ciężka choroba wypadek motocyklowy, nałóg, który potrafi zniszczyć rodzinę, śmierć przyjaciela, proza życia potrafi zmienić nasze życie w najgorszy koszmar.

"W życiu każdego człowieka znajdzie się kilka momentów, które wydają się od dawna ustalone i tkwią, wbite w chronologię naszych istnień jak pinezka w korkowej tablicy – pinezka zaznaczająca chwilę, która wszystko zmienia."

Ułamek sekundy, krótka chwila bardzo łatwo może odwrócić nasze życie, bezpowrotnie zmienić naszą psychikę.  Kiedy nasz świat rozpada się w posadach, gdy czujemy się zagubieni, kiedy od wewnątrz rozsadza nas cierpienie nie możemy tego dostrzec tego w odbiciu, ani lustra, ani w oczach innych ludzi. Prawda jest względna, dwie osoby patrzące na to samo mogą widzieć zupełnie coś innego. Dla nas nic nie znaczący drobiazg, w oczach innej osoby może być dowodem na nasze kłamstwo, zdradę.

"W odbiciu" znajdziemy połączenie prozy życia i realizmu magicznego, precyzję w opisywaniu ludzkich uczuć i ogromny ładunek emocjonalny. Jakub Małecki kolejny raz pokazał talent w opisywaniu brzydoty, beznadziei  pięknym, poetyckim, pełnym metafor językiem. Pisarz dociera do najbardziej mrocznych zakamarków ludzkiej duszy, ukazując cienką granicę, która oddziela nasze życie od szaleństwa. Los rzuca nam pod nogi kłody, uwalniając czające się w nas demony, zamieniając nasze życie w horror, ale daje też szanse, możliwości, setki dróg, którymi możemy się udać. Którą drogę i które odbicie naszej historii wybierzemy, zależy tylko od nas. 

Informacje o książce:
Autor: Jakub Małecki
Tytuł: W odbiciu

Wydawnictwo: Powergraph
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2011

Liczba stron: 299

3 komentarze:

  1. Twórczość tego autora mam jeszcze przed sobą, więc może się skuszę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka.:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dużo dobrego słyszałam o tym Autorze, może i ja się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...