niedziela, 30 października 2016

Książek zatrzęsienie #16- zapowiedzi wydawnicze listopada 2016

Przed Wami kompletnie nieobiektywny przegląd nowości wydawniczych i wznowień, które pojawią się w księgarniach w listopadzie. Przedstawiam tu książki, które chciałabym przeczytać, które zainteresowały mnie fabułą, przyciągnęły nazwiskiem autora, lub w inny, sobie tyko znany sposób zwróciły moją uwagę.

Zapraszam na książek zatrzęsienie.
Życie na poczytaniu
Grzegorz Jankowicz
data premiery: 2 listopada 2016
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie rozmów Grzegorza Jankowicza, z najwybitniejszymi pisarzami, twórcami i intelektualistami naszych czasów. Życie na poczytaniu to portret współczesności odmalowany w 27 rozmowach nie tylko o literaturze i życiu, ale dający też odpowiedzi na pytanie o to, kim jest bibliofil, co wspólnego mają wyciągnięcie ręki i pisanie opowiadania oraz dlaczego mitologia przypomina serwis plotkarski. Pytania Jankowicza, na które odpowiadają między innymi Paul Auster, Amos Oz czy Swietłana Aleksiejewicz, mają przede wszystkim dać odpowiedź na to, co dzieje się po czytaniu. A co się dzieje?
(opis wydawcy)
Dom Czwarty
Katarzyna Puzyńska
data premiery: 8 listopada 2016
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Siódmy tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa.
Była komisarz Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze do Złocin znika jednak bez śladu. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski odkrywa, że musiało być inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co stało się z Klementyną? Kto maluje tajemnicze graffiti z czarną szubienicą i podrzuca martwe ptaki? Jaki ma to związek z okrutną egzekucją, dokonaną nad jeziorem Bachotek w październiku 1939 roku? (opis wydawcy)

 
Rybak znad Morza Wewnętrznego
Ursula Le Guin
data premiery: 8 listopada 2016
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

"Rybak znad Morza Wewnętrznego" to trzeci – po "Ziemiomorzu" i "Sześciu światach Hain" – tom dzieł Ursuli K. Le Guin. W jego skład wchodzą cztery zbiory opowiadań: "Wszystkie strony świata", "Rybak znad Morza Wewnętrznego", "Cztery drogi ku przebaczeniu", "Urodziny Świata", oraz powieść "Opowiadanie Świata". Zbiór "Rybak znad Morza Wewnętrznego" ukazuje się w Polsce po raz pierwszy! Autorka ponownie odwiedza stworzony przez siebie wszechświat Ekumeny oraz Ziemiomorze, ale nie tylko. Tematyka zawartych w nim opowiadań zaskakuje różnorodnością i siłą wyrazu, świadczącymi zarówno o mistrzostwie wybitnej pisarki, znajdującej się u szczytu możliwości twórczych, jak i o humanizmie dojrzałej artystki, która stawia czoło światu, nie utraciwszy nic ze swojego daru zachwycania się i zdumiewania nim. (opis wydawcy)Opowieść o Kullervo
J.R.R. Tolkien
data premiery: 8 listopada 2016
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

„Opowieść o Kullervo”  to niepublikowana dotąd  opowieść fantastyczna J.R.R. Tolkiena. Jej bohater jest chyba najmroczniejszą i najbardziej tragiczną spośród wszystkich stworzonych przez niego postaci. „Nieszczęsny Kullervo”, jak nazywał go Tolkien, wychowuje się w gospodarstwie swego wuja Untamo, który zabił mu ojca, porwał matkę, a w dzieciństwie trzy razy usiłował pozbawić go życia. Trudno się dziwić, że młody chłopak wyrasta na pełnego gniewu i goryczy samotnika – kocha go tylko siostra Wanōna, a strzegą magiczne moce czarnego psa Mustiego. Untamo, choć sam też włada czarami, boi się bratanka i  sprzedaje jako służącego kowalowi Asemo. Kullervo zaznaje tam nowych upokorzeń ze strony żony kowala i w odwecie doprowadza do jej śmierci. Postanawia powrócić do domu i wywrzeć zemstę na zabójcy swego ojca, jednak okrutne przeznaczenie kieruje go na inną, mroczną ścieżkę  i prowadzi do tragicznego finału. (opis wydawcy)
Amerykańscy bogowie
Neil Gaiman
data premiery: 9 listopada 2016
Wydawnictwo Mag

Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Wednesday, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają oni w niesamowitą podróż przez Stany...(opis wydawcy)


Jeden za drugim
Chris Carter
data premiery: 23 listopada 2016
Wydawnictwo Sonia Draga

Detektyw Robert Hunter ze specjalnej jednostki wydziału zabójstw policji Los Angeles odbiera dziwny telefon. Anonimowy rozmówca podaje mu adres strony internetowej i zmusza, by dokonał szokującego wyboru. Hunter może jedynie patrzeć, jak ktoś torturuje i morduje niezidentyfikowaną ofiarę, transmitując to wszystko na żywo przez Internet.
Policja Los Angeles we współpracy z FBI używa wszelkich dostępnych środków, by namierzyć źródło sygnału, ale zabójca umie doskonale zacierać za sobą ślady. Hunter i jego partner Garcia dopiero rozpoczynają swoje śledztwo, gdy Hunter dostaje kolejny telefon.
Nowy adres internetowy. Nowa ofiara. Ale tym razem zabójca postanowił zrobić ze swojej gry sadystyczne reality show na żywo, w którym każdy może oddać decydujący głos. (opis wydawcy)
Planeta Lema. Felietony ponadczasowe.
Stanisław Lem
data premiery: 24 listopada 2016
Wydawnictwo Literackie

Planeta LEMa to wybór najlepszych felietonów wybitnego twórcy. Imponuje w nich przede wszystkim skala podejmowanych tematów – znajdziemy tu teksty, które dotyczą socjologii, informatyki, rozwoju cywilizacji, polityki, historii, literatury… Zaskakujące, idące pod prąd komentarze Lema zaintrygują czytelników zainteresowanych polityką i historią. Z kolei miłośnicy literatury odnajdą wiele arcyciekawych interpretacji. I wreszcie to, z czym kojarzymy pisarza – futurologia. Jak wiele z prognoz Lema się sprawdziło? I czy, biorąc pod uwagę jego sceptycyzm i brak wiary w moralny postęp ludzkości, to nie powód do niepokoju? (opis wydawcy)
Rok królika
Joanna Bator
data premiery: 28 listopada 2016
Wydawnictwo Znak 

Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia.
Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza swoich dwóch kochanków. Z Warszawy wyjeżdża do Ząbkowic Śląskich – miasteczka, do którego bardziej pasuje dawna nazwa Frankenstein. Wszechobecna atmosfera grozy zagęszcza się zwłaszcza w jedynym hotelu w mieście, gdzie uciekinierka postanawia wynająć pokój. Jego tajemnicza właścicielka, Wiktoria Frankowska, prowadzi w nim spa „Pod Królikiem”. Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością i podjąć decyzje, które po raz kolejny odmienią jej życie. (opis wydawcy)

20 komentarzy:

 1. Moja lista listopadowych marzeń jest zupełnie inna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ile ludzi tyle preferencji, mam nadzieję, że Twoje czytelnicze listopadowe marzenia się spełnią. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Le Guin, Tolkien i Gaiman - to moje typy z Twojej listy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Le Guin cieszy bardzo, choć "Sześć światów..." ciągle nieprzeczytane. Shame on me.

   Usuń
 3. Puzyńska ma tempo, to już siódmy tom? Wow :) Te felietony (pozycja pierwsza) mogłyby być bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mroza, Puzyńska nie przebije, w jego przypadku już się zagubiłam w tym lesie książek, które wydaje z prędkością światła.

   "Życie po poczytaniu" zaintrygowało mnie mocno, bardzo jestem ciekawa tych rozmów z autorami.

   Usuń
 4. Tym razem Twoja lista jet dość długa. Książki Gaimana w tym wydaniu zachwycają. Chyba zacznę je kolekcjonować. Zaciekawiła mnie też powieść Tolkiena, wcześniej nawet nie słyszałam o tym nieszczęsnym bohaterze. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na mnie to faktycznie długa, zwykle staram się ograniczać do pięciu książek, ale wyjątkowo listopad będzie pod względem książek będzie wyjątkowo urodzajny. Cieszę się, że Tolkien wpadł Ci w oko.

   Usuń
 5. A ja skuszę się pewnie na to cudowne wydanie książki Neila Gaimana. Prezentuje się po prostu misternie!
  Pozdrawiam cieplutko,
  gabRysiek recenzuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gaiman jest przepiękny, "Gwiezdny pył" sobie odpuściłam, ale "Amerykańskich bogów" bardzo chciałabym mieć, tym bardziej, że kilka osób wspominało mi, że to jego najlepsza powieść.

   Usuń
 6. Jejku, okładka ''Roku królika'' jest przerażająca. Bardzo lubię Twoje propozycje, bo żadna się nie powtarza z zestawieniami z innych blogów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka nowej powieści Bator jest z jednej strony piękna, z drugiej wywołuje ciary na plecach.

   Dziękuję.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Bardzo jestem ciekawa co tym razem pisarka przygotowała dla Klementyny i Daniela. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 8. Pierwszą pozycję i tę Ursuli na pewno połknę a i reszta smakowita, Gaimana czytałam. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że moje propozycje przypadły Ci do gustu, ja z Gaimanem przygodę dopiero zaczynam ( 3 książki), w przypadku tego wydania okładka rozkłada na łopatki.

   Usuń
 9. Z ciekawości sięgnęłabym po pierwszą pozycję. Nie wiem w sumie, dlaczego akurat ta, ale coś mnie do niej ciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie było podobnie, jak tylko "Życie na poczytaniu" czułam, że to książka dla mnie, mam nadzieję, że niedługo będę mogła ją przeczytać. Pozdrawiam.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...