poniedziałek, 1 marca 2021

A gdyby tak ze świata zniknęły koty,Genki Kawamura

"A gdyby tak ze świata zniknęły koty" japońskiego pisarza i scenarzysty Genki Kawamura to jedna z tych historii, które zmieniają coś w naszym życiu. Po jej lekturze ma się ochotę zadzwonić do dawno niewidzianego przyjaciela, wyciągnąć na zgodę rękę do znajomego, z którym pokłóciliśmy się nie wiadomo o co. Przeżyć kolejny dzień tak, jakby jutra miało nie być. A przy tym stawia przed nami ważne pytania, co tak naprawdę w naszym życiu jest ważne.

Genki Kawamura opowiada nam  historię pewnego młodego listonosza, który dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory i że nie pozostało mu już dużo czasu. Nim zdąży się oswoić z tą wiadomością, w jego mieszkaniu pojawia się diabeł, ubrany w hawajską koszulę, wyglądający jak jego brat bliźniak i informuje go, że już jutro umrze. Ma jednak dla naszego bohatera propozycję nie do odrzucenia. Może otrzymać dodatkowy dzień życia, ale musi poświęcić jedną rzecz, która całkowicie zostanie usunięta ze świata. Jednak, o tym co zostanie wyeliminowane decyduje diabeł, który usuwa dla niego rzeczy ważne i cenne.

Zachwycił mnie sam pomysł na książkę Genki Kawamury. Inspiracja "Faustem", koty jako pretekst do stworzenia poruszającej historii o naszej śmiertelności, jej prostota, humor, a najbardziej bijące od powieści ciepło i mnóstwo refleksji na temat śmierci, życia, tego co w nim najważniej, które ze sobą "A gdyby tak świata zniknęły koty" niosą.

Bez czego moglibyśmy się w naszym życiu obejść, a bez czego nie wyobrażamy sobie życia? Istnieją rzeczy, które rozpraszają naszą uwagę, odciągając nas od tego co najważniejsze, wielu  nie doceniamy, traktując  jako coś stałego i pewnego w naszym życiu, nie zdając sobie sprawę jak wielki wpływ mają na nas, na to kim jesteśmy, na relacje z innymi ludźmi.  Wydaje mi się, że tak jak w przypadku głównego bohatera powieści, większość z nas dopiero wówczas, gdy mamy świadomość zbliżającego się końca, sprawia że inaczej zaczynamy patrzeć na otaczający nas świat i nasze życie. Im bardziej zdajemy sobie sprawę z kruchości ludzkiego życia, naszej śmiertelności, wtedy bardziej zaczynamy doceniać wcześniej nie zawsze perfekcyjne życie. 

Ta powieść nie jest krytyką konsumpcjonizmu, czy nadmiernego otaczania się przedmiotami.  Autor zastanawia się jaką rolę te mniej lub bardziej przydatne przedmioty odgrywają w życiu każdego z nas. Czy świat byłby lepszy, gdyby niektóre przedmioty na zawsze zniknęły z powierzchni Ziemi? Być może.  Czy jednak  warto pozbawiać świat ludzkich wynalazków, czy dzieł niematerialnych jak filmy czy muzyka, które nadają sens naszemu życiu w zamian za dodatkowy jeden dzień życia. 

"A gdyby tak ze świata zniknęły koty" to niezwykle urokliwa, filozoficzna, wprawiająca w zadumę lektura, zawierająca piękne przesłanie. Rozejrzyjmy się wokół siebie, obejmijmy tych, których kochamy, spieszmy się kochać ludzi i świat. Cieszmy się życiem póki możemy.


Informacje o książce:
Autor: Genki Kawamura
Tytuł: A gdyby tak ze świata zniknęły koty, 
Tytuł oryginału: 世界から猫が消えたならSekai kara neko ga kietanara
PrzekładDariusz Latoś
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków, 2021
ilość stron: 160

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...