czwartek, 1 października 2020

Książek zatrzęsienie #63- zapowiedzi wydawnicze października 2020

Październik w tym roku obfituje w nowości, do tego znakomite. Wybrałam osiem książek, w tym jedno wznowienie. I nie wiem na którą pozycję czekam najbardziej. Czy na Julian Barnes, który pierwotnie miał pojawić się w księgarniach w maju, czy na nową powieść Bianci Bellovej, a może Zyty Rudzkiej? Wszystkie zapowiadają się wyśmienicie. "Cudze słowa" Wita Szostaka dzięki uprzejmości Wydawnictwa Powergraph już przeczytałam. Recenzja wkrótce, ale już mogę zdradzić, że warto czekać, bo to nadzwyczajna i zaskakująca historia. 

Nie przedłużając, zapraszam Was na subiektywny przegląd nowości października, jeśli zapomniałam o jakiejś książce, która się niedługo pojawi, koniecznie dajcie znać w komentarzach
 

.

 


Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei
Mike Thomson
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data premiery: 5 października 2020

Na Darajję – syryjskie miasto niedaleko Damaszku – od samego początku konfliktu spadał grad bomb i pocisków. Wszystko wokół zamieniło się w morze ruin. Głęboko pod gruzami kryło się jednak pewne sekretne miejsce. Podziemna biblioteka była oazą spokoju, podczas gdy na ulicach rozlegały się wystrzały i dochodziło do eksplozji. Wzdłuż ścian ciągnęły się długie rzędy książek – syryjska poezja, teksty religijne, kryminały Agaty Christie i encyklopedie.   

Ryzykując życiem, mieszkańcy Darajji szukali książek w ruinach i przynosili je do biblioteki. Katalogowali tytuły, układali tomy na półkach, organizowali czytelnicze kluby dyskusyjne, a nawet szorowali podłogi. Tajny księgozbiór stał się dla nich symbolem nadziei i wiary w wartość kultury.  

Reportaż Thomsona to nie tylko historia niezwykłej biblioteki i wspaniałych ludzi, którzy doprowadzili do jej powstania. To także świadectwo nieprzemijającej potęgi literatury, która inspiruje i daje siłę do zmiany świata.

(opis wydawcy)

 


Perfekcyjny świat Miwako Sumidy
Clarissa Goenawan
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data premiery: 7 października 2020

Atrakcyjna i pewna siebie studentka Miwako Sumida pewnego dnia popełnia samobójstwo. Kilka miesięcy przed śmiercią dziewczyna wyjechała do odległej wioski w górach, zrywając kontakt z rodziną i znajomymi. Co kryło się za jej nieskazitelnym wizerunkiem? Od kogo lub czego uciekała? Czy Miwako odeszła na zawsze?  

Perfekcyjny świat Miwako Sumidy to powieść o dziewczynie skrywającej mroczne tajemnice. Stopniowo wychodzą one na jaw dzięki trzem bliskim jej osobom. Przyjaciółka Chie odkrywa trudną historię rodzinną Miwako. Nieszczęśliwie zakochany Ryusei dowiaduje się, co dziewczyna robiła tuż przed śmiercią, a jego siostra Fumi spotyka ją po śmierci.  

(opis wydawcy)

 
 

Cudze słowa
Wit Szostak
Wydawnictwo Powergraph
data premiery: 14 października 2020
 
 
 

Jedwab
Alessandro Baricco
Wydawnictwo Sonia Draga
data premiery: 21 października 2020
 

Jest rok 1861. Hervé Joncour, francuski młody kupiec, podobnie jak inni handlarze jedwabiem staje w obliczu kryzysu spowodowanego epidemią. Postanawia więc opuścić kochającą żonę i przytulny dom w małej wiosce, by, przemierzając cały świat, dotrzeć do egzotycznej Japonii. Tam spotyka intrygującą kobietę, z którą nie jest w stanie zamienić ani słowa. Choć podróże do kraju jedwabników stają się coraz bardziej niebezpieczne, Hervé raz za razem będzie przekraczał kontynent, licząc na spotkanie z tajemniczą ukochaną. (opis wydawcy)

 


 

2 komentarze:

  1. Tym razem, czekam na inne premiery książkowe. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Z nowości, które Cię zainteresowały to ta pierwsza zwróciła moją uwagę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...