środa, 18 kwietnia 2018

Przed egzekucją, Helen Prejean

"Zaczęło się to w roku 1982, kiedy napisałam list do więźnia w celi śmierci w Luizjanie, a on odpisał. Tak zaczęła się moja dziesięcioletnia podróż, która doprowadziła mnie do komory egzekucyjnej w Luizjanie, a także do grup pomagających rodzinom ofiar morderstw." Tymi słowami rozpoczyna swoje wspomnienia siostra Helen Prejean. Dzień, w którym  zdecydowała się zostać doradcą duchowym skazanego na karę śmierci Elmo Patricka Sonniera, zmienił całe jej życie. Właśnie wtedy rozpoczęła swoją wieloletnią walkę o zniesienie w Stanach Zjednoczonych kary śmierci i godne traktowanie skazanych. "Przed egzekucją" to wstrząsający i dotykający do głębi zapis jej wspomnień i głośny apel społeczny przeciwko karze śmierci.

Należąca do Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa z Medaille siostra Helen Prejean, przekraczając próg Angoli, Więzienia Stanowego Luizjany, czuła się jakby wkroczyła do wewnętrznego kręgu piekła. Pełna zwątpienia i wątpliwości, czy dokonała słusznej decyzji, podejmując się zadania bycia doradcą duchowym człowieka, który zgwałcił i zabił dwoje młodych ludzi. Mordercy, który czeka w celi śmierci na egzekucję. Zakonnica zaprzyjaźnia się z Patrickiem, dostrzega w nim nie tylko mordercę i potwora, ale istotę ludzką. Człowieka, który zasługuje na karę za czyny, których się dopuścił, ale nie na śmierć. Siostra Helen towarzyszy mu w czasie jego pobytu w budynku śmierci. Z pomocą prawnika podejmuje walki o zamianę kary śmierci na dożywocie, gdy to się nie udaje towarzyszy mu w ostatnich chwilach życia. Po śmierci Sonniera, Helen jeszcze bardziej angażuje się w walkę o godne traktowanie skazanych, zniesienie kary śmierci oraz  pomoc dla rodzin skazanych i ofiar.

Oko za oko, ból za ból, tortura za torturę, śmierć za śmierć. Czy egzekucja jest jedyną słuszną karą za popełnione morderstwo? Nikt nie zwróci życia ofierze, nikt nie jest w stanie ukoić bólu i cierpienia rodziny zamordowanych, jednak czy zasłaniając się wymiarem sprawiedliwości sami nie dopuszczamy się przemocy? Czy za pośrednictwem urzędników państwowych nie dokonujemy aktu osobistej zemsty za odebrane życie? Dehumanizujemy sprawcę, nazywając go potworem, zwyrodnialcem, ponieważ tak jest łatwiej uzasadnić pozbawienie  życia potwora niż człowieka. Ale czy w imię  sprawiedliwości sami nie stajemy się mordercami?

Zdaniem Helen Prejean kara śmierci, "rządowe zabójstwa" są moralnie złe, ponieważ podważają najgłębsze wartości moralne, nienaruszalną godność  ludzkiej osoby. Autorka zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych istnieją dwa różne wymiary sprawiedliwości, jeden dla ludzi bogatych, których stać na kompetentnych obrońców,  drugi dla biednych. Jak pokazują raporty Amnesty International "kara śmierci jest wymierzana bez wyjątku biednym, bezbronnym zepchniętym na margines, tym których wygodnie jest usunąć rządom stosującym represje." Kara śmierci jest rasistowska, barbarzyńska, w żaden sposób nie wpływa na  zmniejszenie przestępczości.

"Przed egzekucją" to również opowieść o  cierpieniu. Traumie rodzin ofiar, które opłakują swoje gwałcone i zamordowane dzieci. Rodzin, które pałają żądzą zemsty i odwetu, wierząc, że jedynie śmierć mordercy może zadośćuczynić popełnionej przez nich zbrodni,  przynieść  spokój ducha.  To opowieść o bólu, który dotyka rodziny skazanych, często napiętnowane i wykluczone przez otocznie.  Cierpią  też skazańcy, którzy czekają w celi śmierci, samotni, opuszczeni przez wszystkich, odliczając dni i godziny do egzekucji, która pozbawi ich życia.

"Przed egzekucją" Helen Prejean to opowieść, która porusza do głębi. Wstrząsające wspomnienia z cel śmierci i głęboka refleksja na temat zbrodni i kary, życia i śmierci, sprawiedliwości, miłosierdzia i chrześcijańskiej miłości bliźniego. Historia cierpienia, samotności, lęku przed umieraniem i przygotowania drugiego człowieka do śmierci.
Powieść  Helen Prejean to bardzo ważny, poruszający, pełen współczucia, miłości do drugiego człowieka, głos w sprawie  kary śmierci i godności skazanych.
Przepiękna.

Informacje o książce:
Autor: Helen Prejean
Tytuł: Przed egzekucją

Tytuł oryginału: Dead Man Walking
Przekład:Sławomir Magala
Autor Reportażu: Mariusz Sepioło
Wydawnictwo Mando/ WAM
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2018

Liczba stron:399

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Mando/ Wydawnictwu WAM

7 komentarzy:

 1. Czuję,że ta książka mocno mną wstrząśnie.Koniecznie muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstrząśnie, wzruszy i da do myślenia. "Przed egzekucją" zdecydowanie warto przeczytać.

   Usuń
 2. Na podstawie wspomnień siostry Helen Prejean powstał też film fabularny "Dead man walking" (polski tytuł "Przed egzekucją") ze świetną i docenioną (Oscar) rolą Susan Sarandon. Warto go zobaczyć.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filmu niestety nie oglądałam, ale słyszałam o nim wiele dobrego. Polecam Ci książkę, bardzo poruszająca lektura.

   Usuń
 3. Ten tytuł jest na mojej liście must read od jakiegoś czasu. Bardzo cenię sobie takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Generalnie nie ciągnie mnie do takich książek, ale ta mnie zainteresowała. Na pewno zmusza do myślenia - doceniam takie książki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...