niedziela, 8 kwietnia 2018

Dziewczyna we mgle, Donato Carrisi

W położonym w malowniczych, włoskich Alpach, w odciętym od reszty świata miasteczku Avechot, w zimowe popołudnie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia szesnastoletnia Anna Lou wychodzi z domu  na spotkanie w kościele odległym o zaledwie kilkaset metrów. Nigdy nie dociera na miejsce. Spokojna, odpowiedzialna, głęboko wierząca, nikt nie co się z nią stało. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, dziewczyna jakby zapadła się pod ziemię. Rodzice są zrozpaczeni, mieszkańcy przerażeni, że wśród nich mieszka porywacz, być może zabójca.
Do miasteczka przybywa agent specjalny Vogel, znany z niekonwencjonalnych metod działania. Ważniejsze jest dla niego idealnie dobrany garnitur i woda kolońska niż  prowadzone postępowanie, czy dowody. Vogel jest aroganckim, cynicznym, sprytnym manipulatorem, który w śledztwie wykorzystuje media. W końcu śledztwo to spektakl, a ludzie potrzebują widowiska, a tylko on może im je zapewnić.

Włoski mistrz kryminału Donato Carrissi w swojej najnowszej powieści "Dziewczyna we mgle" kolejny raz odkrywa przed czytelnikiem mroczną stronę ludzkiej osobowości, udowadniając, że wszystko co widzimy ma swoją ukrytą, ciemną stroną, wszystko można zmanipulować, szczególnie prawdę. W końcu jak twierdził Goebbels kłamstwo wielokrotnie powtarzane staje się prawdą.

Prowadzący śledztwo Vogela bardziej niż twardym dowodom, ufa swojej intuicji,  doskonale zdaje sobie też sprawę o ogromnej roli, którą odgrywają dziś media, szczególnie w przypadku ludzkich tragedii. To piąta władza relacjonuje, kształtuje opinie, wyobrażenia, poglądy, sympatie, wpływa na nasze postępowanie, oraz sposób i charakter podejmowanych przez nas decyzji. Mogą pomóc, przyspieszając ujęcie sprawcy, ale mogą wyrządzić wiele złego.  To media obecnie stały się jednocześnie prokuratorem, adwokatem i sędzią. Nie musi zapaść wyrok sądu, by kogoś skazać, wystarczy jeden nagłówek,  by zniszczyć komuś życie, nawet jeśli okaże się niewinny.

Vogel ze śledztwa urządza medialne przedstawienie, sprzedaje mediom fałszywe informacje, ukrywa dowody, wypuszczając na światło dzienne dokładnie taką prawdę jaką on chce, pozostając w świetle reflektorów jako wielki bohater. Wykorzystuje strach ludzi, stan niepewności, obawy, że gdzieś tam na wolności jest człowiek, który skrzywdził niewinną dziewczynę i może uderzyć jeszcze raz. A media i opinia publiczna są jak wygłodzone wilki, nie zależy im na prawdzie, sprawiedliwości, chcą jedynie dopaść winnego. Vogel im go podsuwa. Nie ma znaczenia czy faktycznie popełnił zarzucany mu czyn, osiągnie cel, mieszkańcy dostaną swojego potwora. Zniszczą życie podejrzanemu i jego rodzinie, ale odzyskają swoje poczucie bezpieczeństwa, złudne szczęście i spokój.

"Dziewczyna we mgle" to niespieszny, bardzo klimatyczny i mroczny kryminał. Nie ma w nim przemocy, brakuje krwi, strzelanin, ale i tak mocno niepokoi. Budzi strach przed złem, które kryje się w każdym człowieku. Przed złem, które jest zawsze gotowe, by uwolnić się i siać spustoszenie. Autor stopniuje napięcie, umiejętnie buduje intrygę, podrzuca fałszywe tropy i manipuluje, nie mniej niż przedstawione w powieści media.  Donato Carrisi skłania nas ku refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Co wokół nas jest prawdą, a co jedynie wykreowaną  na potrzeby chwili manipulacją, kłamstwem, mirażem dającym złudne poczucie spokoju?

Informacje o książce:
Autor: Donato Carrisi
Tytuł:  Dziewczyna we mgle
Tytuł oryginału: La Ragazza Nella Nebbia
Przekład: Jan Jackowicz
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2018
Liczba stron: 349


Za możliwość lektury bardzo dziękuję Wydawnictwu Albatros

8 komentarzy:

 1. Bardzo mocno kusząco piszesz o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że na tyle przekonująco, że dasz się skusić.

   Usuń
 2. Nie wiem jakim sposobem umknęła mi ta książka, a w zapowiedzi Albatrosa zaglądam systematycznie, i nazwisko autora mi znane już z 2 książek, które się podobały, więc zwróciłbym uwagę. W każdym razie ciekawie brzmi. To będzie jakiś rodzaj serii czy raczej singiel?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że raczej singiel. A za tydzień do kin wejdzie ekranizacja i o ile za ekranizacjami specjalnie nie przepadam, to reżyserem jest autor powieście, więc może być ciekawie.

   Usuń
  2. To zobaczymy, co z tego wyjdzie. :)

   Usuń
 3. Gdzieś już czytałam o tym autorze, same słowa uznania. Może dam mu szansę, kiedyś - jak się odkopię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam inne książki autora - niesamowite :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Dziewczyna we mgle" to faktycznie jedna z tych książek, które budzą niepokój. Jego źródło nie jest do końca sprecyzowane, ale atmosfera gęstnieje ze strony na stronę, a fabuła wciąga i zachęca do rozszyfrowania intrygi. Polecamy wraz z Tobą i zgadzamy się z każdym słowem Twojej recenzji. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...