środa, 4 kwietnia 2018

Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt, Dani Rabaiotti, Nick Caruso

W 2015 roku lecący z Kuala Lumpur przewożący na pokładzie 2000 kóz samolot musiał awaryjnie lądować, gdy  bekające i pierdzące kozy uruchomiły na pokładzie alarm przeciwpożarowy. Larwy sieciarki za pomocą pierdnięcia potrafią obezwładnić i uśmiercić termita, z kolei śledzie zdołały wynieść puszczanie bąków na zupełnie inny poziom. Pierdzą lwy, psy, koty, węże, kiedyś potężne dinozaury. Nie wiadomo, czy robią to  nietoperze, pająki czy motyle, pewność uzyskamy po przeprowadzeniu dalszych badań. Jednorożce gdyby istniały, z pewnością by pierdziały. Być może brokatem i tęczą. 

Przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów Nick Caruso oraz Dani Rabaiotii stworzyli niezwykle ciekawą, zabawną książkę, poruszającą bardzo oryginalny, aczkolwiek budzący zażenowanie, obrzydzenie, czasem śmiech, przyziemny temat, jakim jest gazowe życie zwierząt. 


W "Czy to pierdzi? Sekretnym (gazowym) życiu zwierząt" autorzy tłumaczą czym właściwie są wstydliwe dla ludzi bąki,  opisują co piszczy w wnętrznościach  80 gatunków zwierząt, w tym również homo sapiens. Opowiadają o efektach akustycznych, częstotliwości oraz wrażeniach węchowych "oddawania gazów", które zależą od wielu czynników, diety,  stanu zdrowia czy  flory bakteryjnej.

Książka nie ogranicza się jednak wyłącznie do faktów związanych pierdzeniem. Dani Rabaiotti i Nick Caruso wykorzystują ten temat jako punkt wyjścia do przedstawienia zdolności adaptacyjnych i nawyków żywieniowych zwierząt. Badają różnice i wskazują na podobieństwa między różnymi gatunkami, opowiadają o możliwościach lokalizacji  zwierząt przez naukowców właśnie dzięki wydawanym przez nie odgłosom pierdzenia.  Autorzy poświęcają także uwagę gatunkom zagrożonym wyginięciem, zwracają  uwagę na problem emisji gazów cieplarnianych, za które odpowiedzialne są przede wszystkim krowy, które wytwarzają do 200 kg rocznie metanu. 

"Czy to pierdzi?" to pełna zaskakujących faktów, napisana z humorem i dystansem, wydzielająca metan i woń siarkowodoru popularnonaukowa książka o  zwierzęcych pierdach, bąkach, gazach i wiatrach. Fascynująca, zabawna i arcyciekawa pozycja dla dzieciaków i dorosłych.
Poszerzająca wiedzę i zachęcająca do poznawania otaczającego świata,  niezwykle oryginalna i wyjątkowa rzecz.

Informacje o książce:
Autor:  Dani Rabaiotti, Nick Caruso
Tytuł: Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt

Tytuł oryginału:  Does it Fart? The Definitive Field Guide to Animal Flatulence
Przekład: Michał Strąkow
Wydawnictwo: Insignis Media
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2018

Liczba stron:144

3 komentarze:

  1. Hehehe, nie dla mnie, aczkolwiek zabawne to. I znam z autopsji, bo jak czasem mój pies Rocky puści bąka to twarz wykrzywia w każdą stronę. :D Teraz jestem już rzadziej tego świadkiem, bo nie mieszkam u rodziców, ale kiedyś było z tym ostro. :P

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...