piątek, 13 kwietnia 2018

Piołun na zapomnienie, Anna Trojanowska

Jest rok 1895. Lea wychodzi za mąż za Józefa Klonowskiego, wdowca i aptekarza.  Pochodząca  prowincji dziewczyna przenosi się do obcej Warszawy. Swojego męża ledwie zna, jednak zgodnie radami wpojonymi przez ciotkę Anastazję stara się go wspierać, pomagać mu, ale czuje się jedynie namiastką jego zmarłej żony Sabiny, o której on nie chce rozmawiać. Gorycz życia w nowym, obcym mieście nie jest w stanie zagłuszyć  nawet gorzki smak piołunu, który Lea pije by zapomnieć o tym co złe. Babka przekazała Lei całą swoją wiedzę na temat leczniczych właściwości ziół, którą teraz chciałaby wykorzystać w aptece prowadzonej przez Józefa. Nie będzie jej jednak łatwo przebić się do świata, w którym rządzą tylko mężczyźni.

Anna Trojanowska swoją powieścią "Piołun na zapomnienie" zabiera czytelników do Warszawy przełomu XIX i XX wieku.  Stolicy, w której słychać stukot kół dorożek przemierzających brukowane ulice, Rynku Starego Miasta, który roi się od straganów i wozów pełnych jarzyn, beczek kiszonej kapusty, ogórków i solonych śledzi. Miasta, w którym słychać gwar targowisk, głośne nawoływania przekupek zachęcających do kupna jaj, serów, czy jabłek, pokrzykiwania ludzi, parskające konie. Autorka przenosi nas w czasy polskiej belle epoque. Przesiadujemy w literackich kawiarniach, spowitych gęstym dymem papierosowym i podających rozwodnioną kawę z drugiego parzenia i trzeciego sortu, odwiedzamy warszawskie cukiernie, spacerujemy po parkowych alejkach Ogrodu Saskiego, obserwując ubrane w wytworne kapelusze, ciasne gorsety i długie szeleszczące suknie damy, a wśród nich młodą aptekarzową Leokadię Klonowską.

"Piołun za zapomnienie" to opowieść o kobiecie wyrwanej ze swojej bezpiecznej przystani. Historia upartej dziewczyny, która musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w nowej roli i walczyć o swoje miejsce i lepsze życie. Lea sprawia wrażenie naiwnej, ale doskonale wie czego chce od życia, popełnia błędy, ale nie poddaje się. Nie chce tylko siedzieć w w pustym mieszkaniu,  być tylko służącą i kochanką.  Chce się uczyć, zdobywać wiedzę, świat, być niezależną. Chciałaby  swoją wiedzę o ziołach wykorzystać w aptece, musi jednak stawić czoła wielu przeszkodom, szczególnie pokonać niechęć męża  i jego wspólnika, którzy głęboko wierzą, że w aptece nie ma "miejsca na babski rozgardiasz, rozgadanie i nieuwagę". Apteka to uporządkowany męski świat, w którym wszystko jest logiczne, poukładane i skatalogowane, gdzie każda czynność musi być wykonana zgodnie z recepturą, sztuką lekarską, z najwyższym skupieniem. Czy niepokornej Lei uda złamać się zasady i wkroczyć w rządzony przez mężczyzn świat?

Anna Trojanowska stworzyła przepełnioną aromatem  ziół,  leczniczych nalewek opowieść o dojrzewaniu, walce z własnymi słabościami i ograniczeniami, poszukiwaniu szczęścia i spełnienia. To historia pełna głęboko skrywanych tajemnic, gorzkiej miłości, intryg, niebezpiecznych sekretów, trudnych wyborów i zasad, które czasem musimy złamać. "Piołun na zapomnienie" to powieść która potrafi skutecznie uwieść atmosferą Warszawy, stojącej u progu XX wieku. Autorka wyśmienicie odmalowała realia tamtej epoki, stworzyła zapadające w pamięć, pełnokrwiste postacie, ciekawą napędzającą powieść intrygę. Powieść, która zapewnia niezapomnianą podróż w czasie i wielkie emocje.  Ziołowa, aromatyczna i bardzo odurzająca lektura.

Informacje o książce:
Autor: Anna Trojanowska
Tytuł: Piołun na zapomnienie

Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2018

Liczba stron:639


Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

6 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, "Piołun za zapomnienie" to niezwykle przyjemna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca, bo historyczna, aczkolwiek jestem nieufna wobec historycznych obyczajówek i pewnie bym czytała bardzo starannie, czy aby nie ma błędów :P Ale jeżeli ma fajny klimat, to brzmi jak coś do poczytania latem dla relaksu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie książki. Słyszałam o niej wiele, ale skoro jest bardzo dobra, to myślę, że przyjrzę jej się bliżej :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka dla mnie ;) Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...