poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), Justyna Bednarek - recenzja #295

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że gdy wrzucacie do pralki parę brudnych skarpetek, zdarza się, że wyjmujecie tylko jedną? W niewyjaśnionych okolicznościach giną bezpowrotnie, ale dlaczego zawsze tylko jedna? Przecież nie rozpuszczają się w wodzie, nie stają się niewidzialne, a nasza pralka nie stała się nagle  skarpetkożercą.  A może,  jak przekonuje autorka "Nowych przygód skarpetek (jeszcze bardziej niesamowitych)" Justyna  Bednarek przyczyna tajemniczych zniknięć naszych skarpetek  jest całkiem inna?

W domu małej Basi, zwanej przez rodziców małą Be, skarpetki nie tyle znikają, co uciekają, przez znajdujące się tuż za pralką przejście do tajemniczego korytarza, "którym zazwyczaj można było dojść dokładnie tam, gdzie się chciało." Znudzone przebywanie w koszu na brudną bieliznę, skarpetki bordowa, malinowa, żółta, biała, anilanowa, bawełniana i frotte, raz prawa, innym razem lewa czmychają na wolność przez dziurę pod pralką w poszukiwaniu przygód. Bardzo niesamowitych.

"Nowy przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" to trzynaście niezwykłych opowieści, każda o innej skarpetce, w której żądne przygód skarpety opuszczając dom małej Be,  odkrywają swoje talenty, spełniają marzenia i zmieniają swoje życie. Poznajemy historię skarpetki, która wyruszyła w kosmos, białej skarpety, która została duchem, czerwonej frotte, która została pomocnikiem Świętego Mikołaja. Spotkamy odważną skarpetkę, która uratowała chomika, pocieszycielkę smutnego psa, czy skarpetkę khaki, która spotkała prawdziwą miłość. 

Każda skarpetka  ma określoną osobowość, odzwierciedlające ludzkie cechy. Są takie jak my. Niektóre są odważne, inne posiadają niesamowitą wyobraźnię, widząc fantastyczne stwory, które dla innych pozostają niewidzialne, są uczuciowe, wrażliwe, pełne cierpliwości. Zdarzają się również skarpety mniej sympatyczne, złośliwe i bezczelne. Wszystkie skarpetki łączy jedno, podążają za swoimi marzeniami i szukają szczęścia.

Justyna Bednarek napisała  przepiękną, pełną ciepła i humoru opowieść dla całej rodziny. Dzieci będą zachwycone pełnymi przygód perypetiami małych gałgankowych bohaterów, starsi czytelnicy docenią umiejętnie i dyskretnie przemyconymi przez autorkę wartościami.

"Nowe przygody skarpetek" (jeszcze bardziej niesamowite)" opowiadają o miłości, uprzejmości, bohaterstwie, o samotności, uczą tolerancji i  udowadniają, że warto  w życiu być dobrym  i realizować swoje marzenia. Skarpetki zmieniając swoje życie, wpływają też na los innych, ludzi, zwierząt, czy nawet pluszowych misiów, które spotykają w czasie swoich podróży.

Dowcipne i mądre historie o przygodach skarpetek Justyny Bednarek  uzupełniają piękne ilustracje autorstwa Daniela de Latour, które sprawiają, że skarpetki na kartach książki ożywają. Rysownik idealnie oddał radosny i pełen kolorów świat magicznego świata skarpetek stworzony przez autorkę.

"Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" Justyny Bednarek to znakomita pozycja przede wszystkim dla małych czytelników, ale zarówno ci trochę starsi, jak i całkiem duzi w czasie lektury będą się wspaniale bawić. Skarpetki- uciekinierki śmieszą, wzruszają i uczą, że warto podążać za marzeniami.
Bardzo wartościowa, mądra  i uniwersalna pozycja dla całej rodziny.

Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), Justyna Bednarek,
Wydawnictwo Poradnia K, 2017, ss. 165


Za przeżycie niesamowitych przygód w towarzystwie trzynastu skarpetek dziękuję
 Agencji Go Culture i Wydawnictwu Poradnia K


3 komentarze:

  1. Widzę, że Skarpetki poruszają wiele wartości, a zatem ta publikacja warta jest polecania. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeurocza książeczka, a do tego pouczająca i oparta na niebanalnym pomyśle :) Mała Be i skarpetkowe uciekinierki już podbiły moje serce i chętnie podążyłabym za nimi magicznym tunelem, prowadzącym do miejsca wykołysanego w pragnieniach. Och tak, przydałby się taki portal.

    OdpowiedzUsuń
  3. 43 yr old Account Executive Stacee Longmuir, hailing from Lakefield enjoys watching movies like Body of War and Creative writing. Took a trip to Muskauer Park / Park Muzakowski and drives a Ferrari 625 TRC Spider. czytaj wiecej

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...