niedziela, 4 lutego 2018

Cudowny chłopak, R.J.Palacio

Marzeniem dziesięcioletniego Augusta Pullmana jest być zwyczajnym i niewyróżniającym się z tłumu. W środku jest taki sam, jak każde inne dziecko, uwielbia lody, jazdę na rowerze, "Gwiezdne Wojny" i gry na konsoli, ale nawet po dwudziestu siedmiu operacjach, które przeszedł, ludzie na ulicach wciąż na niego spoglądają i z trudem potrafią ukryć swój szok, przerażenie, odrazę i lęk. "Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej." twierdzi główny bohater "Cudownego chłopaka" R.J.Palacio, który choruje na „nieznany wcześniej typ dyzostozy żuchwowo-twarzowej, wywołanej przez autosomalną mutację recesywną w genie TCOF1 zlokalizowanym na chromosomie piątym, z towarzyszącym połowicznym niedorozwojem twarzy charakterystycznym dla zespołu Goldenhara.”

Auggiego poznajemy w momencie, gdy po raz pierwszy ma iść do szkoły. Do tej pory uczył się w domu, jednak rodzice dochodzą do wniosku, że nie mogą go przez cały czas chronić przed światem. Chłopiec wraz z rozpoczęciem roku szkolnego musi zmierzyć się z nowymi kolegami, nowym środowiskiem, brakiem tolerancji, ignorancją, dyskryminacją i wrogością.

Historia "Cudownego chłopaka" opowiedziana jest z pięciu różnych punktów widzenia, Auggiego, jego siostry Olivii oraz innych dzieci z otoczenia Augusta. Takie spojrzenie z różnych perspektyw pozwala nam nie tylko zobaczyć świat oczami chłopca, poznać problemy z którymi musi zmierzyć się na co dzień. Pozwala przekonać się, że życie nie jest wcale łaskawsze dla jego siostry Vii, która musi dorastać w cieniu swojego brata, musi walczyć o uwagę rodziców, a jej życie do mieszanka miłości, zazdrości i poczucia winy. Koledzy Augusta uświadamiają sobie, jak trudno jest wyciągnąć rękę do drugiego człowieka i jak łatwo zapomnieć o prostych zasadach, które czynią  nas lepszymi.

"Kim jesteśmy. My sami. Rozumiecie? Jacy z nas ludzie?  Jakim jesteś człowiekiem? Czy nie to jest najważniejsze ze wszystkiego? Czy nie powinniśmy  ciągle zadawać sobie pytania, jakim jestem człowiekiem."

Potrafimy być okrutni, wolimy odwrócić wzrok, boimy się inności, reagując na nią złośliwością, strachem, w najgorszym przypadku agresją,  nie potrafimy okazać empatii, dotrzeć do drugiego człowieka, gdyż paraliżuje nas strach, przed tym co odmienne i inne.  "Cudowny chłopak" to jedna z tych wyjątkowych książek, która uczy nas bycia otwartym na świat i na ludzi. Dla małych czytelników powieść R. J. Palacio jest niezwykłą lekcja tolerancji i życzliwości. Dorosłych uczy, że to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność wychowania naszych dzieci, pokazania im, czym jest tolerancja, życzliwość, empatia, i że nie wolno oceniać ludzi po wyglądzie.

"Cudowny chłopak" R. J. Palacio to napisana bez zbędnego patosu, bez prób grania na uczuciach czytelnika, pełna humoru, ciepła, poruszająca, o niesamowitej sile przekazu opowieść o nadzwyczajnym chłopcu walczącym ze swym nietypowym schorzeniem, który potrafi zmieniać ludzi, zmusić ich do zastanowienia się nad sobą i swoim postępowaniem.
Piękna historia o sile przyjaźni, problemach dorastania, tolerancji, lojalności, o codziennych wzlotach i upadkach i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy.

Informacje o książce:
Autor: R. J. Palacio
Tytuł: Cudowny chłopak
Tytuł oryginału: Wonder
Przekład: Maria Olejniczak-Skarsgård
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2017
Liczba stron: 414


Za możliwość lektury bardzo dziękuję Wydawnictwu Albatros

9 komentarzy:

 1. Cenię sobie tak wartościowe tematycznie książki,oczywiście tę na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cały czas się waham, czy ją przeczytać, czy nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z jednej strony mam na nią ochotę, z drugiej czuję, że to bardzo emocjonalna książka, a że ja mam oczy w mokrym miejscu pewnie uroniłabym łezkę (niejedną) przy niej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie must have do przeczytania w tym roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Głośno o tym tytule ostatnio. Ale tutaj akurat postawię na film, bo nie ma czasu tego wszystkiego przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo się cieszę, że powstała taka historia. Uważam, iż jest ona niesamowicie potrzebna i być może otworzy nie jednemu oczy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Film już za mną. Książkę właśnie czytam. Muszę przyznać, że to bardzo wzruszająca historia o ważnym przesłaniu. A ta prostota jest tutaj atutem. Nie lubię patosu.

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie książki, prawdziwe o życiu, o ludziach z krwi i kości.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...