środa, 26 maja 2021

Kwarantanna, Wytske Versteeg

Czytając powieść  holenderskiej pisarki Wytske Versteeg "Kwarantanna" trudno pozbyć się wrażenia, że jej autorka ma dar jasnowidzenia. Napisana pięć lat temu, a ma się nieodparte uczucie jakby Versteeg napisała książkę, która rozgrywa się tu i teraz, w świecie pogrążonym w pandemii i  opanowanym przez śmiercionośnego wirusa. W "Kwarantannie" możemy odnaleźć elementy charakterystyczne dla dystopii, jednak to nie siejący spustoszenie wirus, zdziesiątkowana przez patogen ludność  są najważniejsze. Wszystko to jest jedynie tłem dla historii jednego z ocalałych, cenionego chirurga plastycznego Tomasa Augustusa. Studium do szpiku zepsutego człowieka i trafny obraz społeczeństwa poddanego izolacji.
 
Tomas jest jedną z niewielu osób, której udało się przeżyć epidemię. Ukryty we własnym domu, powraca wspomnieniami do czasów, kiedy życie toczyło się normalnie. Tomas, to nie jest postać, która wzbudza sympatię, ba, to jedna z najbardziej antypatycznym postaci, z którymi miałam do czynienia we współczesnej literaturze. Zadufany w sobie, uważający się za lepszego od innych, bezczelny i egoistyczny. Przepełniony jest pogardą i nienawiścią do całego świata, również do swojej żony, którą się brzydził. Obrzydliwy typ. Jednak w trakcie lektury, kiedy wygłaszając swój monolog, odkrywamy na jego temat coraz więcej, spoglądamy na niego coraz mniej wrogim spojrzeniem, by w końcu spojrzeć na niego zupełnie inaczej.
 
Okazuje się, że główny bohater powieści ma jednak ludzkie uczucia, pragnie wyzbyć się nienawiści, pogardy, z której zbudował twardą i nieprzystępną skorupę. Pragnie kontaktu z drugim człowiekiem, bliskości, która jest nieosiągalna, bo to właśnie dotyk jest głównym powodem rozprzestrzeniania się  choroby.  Odizolowany od świata mężczyzna odczuwa ból wynikający z braku bliskości. Nie mając nic do stracenia, samotny i cierpiący odkrywa swoje prawdziwe ja.
 
"Kwarantanna" to niewielka, dzięki postaci głównego bohatera bardzo intrygująca, mocno niepokojąca opowieść o człowieku szukającym w sobie istoty ludzkiej, o wołaniu o miłość i palącym pragnieniu bliskości drugiego człowieka. Wytske Versteeg w swojej powieści udało się bardzo precyzyjnie uchwycić, co czuje człowiek, zwierzę społeczne, który został zmuszony do życia w odosobnieniu i izolacji. 
Warto przeczytać.
 
Informacje o książce:
Autor: Wytske Versteeg
Tytuł: Kwarantanna
Tytuł oryginału: Quarantaine
Przekład: Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków, 2021
ilość stron: 157

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...