niedziela, 27 grudnia 2020

Historie z ojczyzny, Ayfer Tunç

Patriotyzm, naród, ojczyzna. Wielkie słowa, które odmieniane przez wszystkie przypadki, nieustannie powtarzane, blakną, powszednieją, tracą swoją moc, a my przestajemy się zastanawiać czym faktycznie dla nas jest ojczyzna. Turecka pisarka Ayfer Tunç w swojej pracy "Historie z ojczyzny", stanowiącej zbiór esejów, wspomnień i opowiadań próbuje skłonić nie społeczeństwo, a jednostki, by przyjrzeli się własnemu życiu i odpowiedzieli na pytanie czym jest dla nich ojczyzna. Wszystkie te opowieści tworzą smutny portret tureckiego społeczeństwa, jego przywar, problemów, z którymi muszą się zmierzyć i tego czym jest dla nich ich kraj. 

Książkę Ayfer Tunç rozpoczynają gorzkie eseje, które uświadamiają, że jest dużo podobieństw między Turkami i Polakami, społeczeństwami wychowanymi w cieniu polityki historycznej. Falsyfikujemy przeszłość, zapominamy o naszej historii zarówno tej wstydliwej jak i chwalebnej, zapominamy, że w przeszłości w naszym kraju, żyli nie tylko godni naśladowania bohaterowie, ale i zbrodniarze. Skutecznie wybielamy te karty historii, nie myśląc, że z tego co było złe można wyciągnąć na przyszłość ważne lekcje, a tak pozbawiając kolejne pokolenia części tożsamości, popełniamy te same błędy, dopuszczamy się tych samych podłości co nasi przodkowie. 

Najciekawszą i najbardziej obszerną część pracy stanowią opowieści z życia mieszkańców Turcji jak i obcokrajowców, ludzi o różnym pochodzeniu, różnym miejscu zamieszkania. W tych często anegdotycznych, zwyczajnych wycinkach ich codzienności poznajemy ich mentalność, wady, zalety. Co ważne sama autorka nikogo nie ocenia, nie krytykuje, stara się patrzeć na swój kraj obiektywnie, nie unika tematów niewygodnych i trudnych, dostrzegając problemy Turcji, kraju trawionego nienawiścią do obcych, w którym szerzy się nacjonalizm, w którym jego mieszkańcy czują się wyobcowani, często bezdomni, pozbawieni korzeni, miejsca którego mogliby nazwać domem. 

Wspaniała to książka, napisana z ogromną czułością i szacunkiem opowieść, w której Ayfer Tunç próbując na nowo zdefiniować pojęcie ojczyzny,  odnaleźć istotę narodu, dzieli się własnymi doświadczeniami, uczuciami wobec jej kraju, wnikliwymi obserwacjami, ludzkimi historiami, które gromadziła i uważnie wysłuchała. "Historie z ojczyzny" pozwalają zrozumieć różnice, które dzielą Turków, pokazując, że mimo dzielących ich różnic, wciąż są jednym narodem. 

Informacje o książce: 
Autor:  Ayfer Tunç 
Tytuł: Historie z ojczyzny
Tytuł oryginału: Memleket Hikayeleri 
Przekład: Agnieszka Erdoğan
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Miejsce i data wydania: Wrocław, 2020

3 komentarze:

 1. Wiem komu polecić tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka warta przeczytania i zastanowienia się nad jej treścią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Harrah's Las Vegas - Mapyro
  Harrah's Las Vegas, NV, United States - Mapyro Realtime 삼척 출장마사지 driving directions to Harrah's Las Vegas Casino, 김포 출장샵 12011 천안 출장마사지 West Flamingo 의왕 출장샵 Road, 당진 출장샵 Las Vegas, NV,

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...