piątek, 4 grudnia 2020

Książek zatrzęsienie #65- zapowiedzi wydawnicze grudnia 2020

W tym roku grudzień jak nigdy obfituje w ciekawe nowości wydawnicze. W tym miesiącu wyjątkowo dużo pozycji czeskich: "Pusta mapy" Aleny Mornštajnovej (pierwotnie książka miała pojawić się w sierpniu), "Havel w kuchni" Michaela Žantovskiego czy "Wrony" Petra Dvořáková ( ta ukazała się z końcem listopada, ale warto o niej wspomnieć. W grudniu swoją premierę będzie miała kolejna książka Yana Lianke, który jest moim tegorocznym odkryciem.
Zapraszam na subiektywny przegląd najciekawszych zapowiedzi.Wrony
Petra Dvořáková
Wydawnictwo Stara Szkoła
premiera: 26 listopada

Dwunastoletnia Basia, jej starsza siostra Kasia oraz rodzice tworzą na pozór typową i szczęśliwą rodzinę. Jednak pod powłoką tak zwanej normalności skrywają się wzajemne pretensje, problemy i brak zrozumienia. Dojrzewająca Basia odkrywa w sobie talent plastyczny, lecz im bardziej próbuje żyć w zgodzie z własną naturą, tym usilniej rodzina ściąga ją ku przeciętności i życiowej bierności.


Czy tak młoda dziewczyna ma szansę ucieczki z życiowej pułapki? Czy jako społeczeństwo wykształciliśmy odpowiedni system pomocy dzieciom? Czy przepaść między córką a rodzicami jest możliwa do przeskoczenia? (opis wydawcy)


Przysięga wierności
Szmuel Josef Agnon
Wydawnictwo Nisza
Premiera: listopad

Historia młodego biologa Jakoba Rechnitza i jego wybranki Szoszany Ehrlich toczy się wśród żydowskich pionierów w Jafie na początku XX wieku, ale mogłaby rozgrywać się wszędzie, bo wszędzie ludzie próbują odczytać ukryte poruszenia własnej duszy. I jeżeli dotąd Agnonowi w jego pisaniu towarzyszyły pokolenia rabinów i mędrców, w Przysiędze wierności dołączył do nich jeden mędrzec nowy: Sigmund Freud. (opis wydawcy)
Havel w kuchni
Michaela Žantovsky
Wydawnictwo Afera
data premiery: 4 grudnia 2020

Jeśli jesteście ciekawi, czy fikcyjna potrawa ze sztuki teatralnej może pojawić się na stole, co to jest „awokadowa ręka”, którego składnika Václav Havel mógł litrami dodawać do każdego dania, o jakich frykasach marzył w więzieniu i dlaczego nigdy nie doszło do konsumpcji hrabalowskiego faszerowanego wielbłąda – ta książka jest dla Was.

Jeśli nie jesteście tego wszystkiego ciekawi, ale lubicie gotować, interesuje Was kuchnia czeska i ogólnie dobra kuchnia – ta książka jest dla Was.

Jeśli nie macie poczucia humoru lub nie rozumiecie, dlaczego w latach siedemdziesiątych obywatel bloku wschodniego nie miał jak dodać limonki do guacamole – ta książka nie jest dla Was. (opis wydawcy)


Obcy w obcym kraju
Robert A. Heinlein
Wydawnictwo Mag
data premiery: 9 grudnia 2020


Był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith.
Absolutnie wszystko na świecie było dla niego obce - poglądy, motywy działania, przyjemności. Z drugiej strony, on sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę. (opis wydawcy)

Całusy Lenina
Yan Lianke
Państwowy Instytut Wydawniczy
data premiery: 10 grudnia 2020
Czwarta dostępna w tłumaczeniu na język polski książka Yan Lianke nie pozostawia żadnych wątpliwości – oto mamy kolejne dzieło jednego z najbardziej utalentowanych i bezlitosnych kronikarzy współczesnych Chin. Na pozór mamy do czynienia z komedią, lecz trudno o komedię czarniejszą – urzędnicy są bez reszty skorumpowani i cierpią na gigantomanię, poddana ich władzy społeczność kalek − brutalna, nieuczciwa i podstępna, a mające przynieść wszystkim dostatek mauzoleum Lenina – absurdalnie przeskalowane (położone w zagubionej w górach wiosce, wymiarami odpowiada dokładnie pekińskiemu mauzoleum Mao Zedonga). Gorzki śmiech zamiera równie szybko, jak się rodzi, a wymazywana prawda o historii – motyw powracający w twórczości (opis wydawcy)


Pusta Mapa
Aleny Mornštajnova
Wydawnictwo Amaltea
data premiery grudzień 2020 

Anna, Alžběta, Anežka. Trzy kobiety, a zarazem trzy pokolenia, sportretowane na tle dziejowych traum, rodzinnych sekretów i życiowych zawirowań.
Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej Anna, babcia narratorki, wbrew woli rodziców wyjeżdża z ukochanym Antonínem do miasteczka na północy Czech. Imiona bohaterów – oba na pierwszą literę alfabetu – wydają się zwiastować nowy, obiecujący początek. Imię jest jednak także symbolem przymusowej spuścizny, przeznaczenia, które nie ogląda się na ludzkie wybory. Wkrótce Antonín zostaje raniony na froncie, Anna zapada na gruźlicę płuc. Ćwierć wieku później ich córka, Alžběta, ucieka z pogranicza przed niemiecką armią. A w kolejnym pokoleniu los – tym razem pod postacią funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa – zmienia życie samej Anežki.
"Pusta mapa", książka nominowana do nagrody Česka kniha 2014, to porywająca, wielowątkowa opowieść o zwykłych ludziach uwikłanych w tryby wielkiej historii. (opis wydawcy)

 

5 komentarzy:

 1. "Pusta mapa" wydaje mi się najciekawszą propozycją

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już do końca roku niczego nie kupują. Raczej będę nadrabiała zaległości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wybór, chociaż ja ostatnio muszę nadgonić stosy książek, które już mam w domu :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...