niedziela, 3 stycznia 2021

Dziennik upadku, Michel Laub

"Dziennik upadku" brazylijskiego pisarza Michela Lauba nawiedzony jest przez duchy. Cienie przeszłości, które naznaczają swoim piętnem trzy pokolenia jednej rodziny. Traumą dla bohaterów tej niewielkiej, intymnej, napisanej z wielką czułością powieści jest Holokaust, którego ciężar pamięci dziedziczony jest  z ojca na syna.

Narrator opowieści Lauba jest wnukiem ocalałego z Holokaustu Żyda, który po wojnie wyemigrował do Brazylii, wierząc, że "historia najwyraźniej dobiegła końca".  Zostawił po sobie szesnaście zapisanych wspomnieniami zeszytów, w których ani słowa nie ma, o tym co przeżył w czasie wojny. Chłopak wypiera się, że ma cokolwiek wspólnego z doświadczeniami dziadka i traumą, którą odziedziczył po dziadku jego ojciec. Jego życie zmienia się gdy jako trzynastolatek bierze udział w bar micwie swojego kolegi, jedynego nie-Żyda w klasie, który na oczach całej swojej rodziny pada ofiarą okrutnego, rasistowskiego i ksenofobicznego żartu, przygotowanego przez kolegów z klasy. 

"Dziennik upadku" to powieść, która opowiada o Holokauście, i jego "spuściźnie", ale dotyka tematu od zupełnie innej strony. Przygląda się konsekwencjom i wpływowi, jaki Zagłada miała na kolejne pokolenia.  Główny bohater, wnuk ocalałego z Holokaustu, otwarcie mówi, że ma gdzieś Zagładę, nie lubi "rozmawiać o tych sprawach", nie chcę rozdrapywać dawnych ran, odcina się od przeszłości i historii swojej rodziny. 

Teraz jest czterdziestoletnim alkoholikiem, który zniszczył swoje  kolejne małżeństwa, który nawiedzany jest przez ducha swojego trzynastoletniego ja i swojego nagannego zachowania. Zastanawia się czy swój upadek może usprawiedliwić "spuścizną" Holokaustu. Czy Zagłada stała się klątwą, którą odziedziczył i która płynie w jego żyłach? Czy za swoje porażki może winić przeszłość, rodzinę, historię, czy jedynym winnym jego upadku jest on sam?

Chaotyczna i zaburzona chronologicznie narracja, która przyjmuje formę dziennika, historii podawanych w małych kawałkach wielkości kęsa pozwala odczytywać powieść Michela Lauba jako opowieść o pamięci, o tym jak próbujemy poradzić sobie z traumami z przeszłości, złem, które miało miejsce. Dziadek narratora w swoich zeszytach unika tematu Auschwitz, przywołuje fałszywe wspomnienia, trzymając się kurczowo nadziei, że jeśli nie będzie pamiętał, zło nigdy więcej go nie dosięgnie. 

"Dziennik upadku" to powieść, która nie da o sobie szybko zapomnieć. Historia o trudnych relacjach ojców i synów, o pamięci i zapomnieniu, o duchach przeszłości, które wywołują w nas wyrzuty sumienia, złość i rozgoryczenie. Duchach, które uznajemy albo ignorujemy, a które wpływają na to kim jesteśmy.
 
Informacje o książce:
Autor: Michel Laub
Tytuł: Dziennik upadku
Tytuł oryginału: Diário da Queda
Przekład: Wojciech Charchalis
Wydawnictwo Pauza
Miejsce i data wydania: Warszawa,  2020
ilość stron: 189

 

 
https://www.taniaksiazka.pl/

 

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...