wtorek, 17 listopada 2020

Człowiek, który znał mowę węży, Andrus Kivirähk

Uwielbiam takie powieści jak "Człowiek, który znał mowę węży". Utrzymana w baśniowym stylu, poruszająca wyobraźnię, nie jest historią, którą można odczytywać tylko w fantastycznym wymiarze. Estoński pisarz Andrus Kivirähk snując melancholijną, często brutalną opowieść osadzoną w realiach XIII wieku, kiedy to zakon krzyżacki podbijał estońskie ziemie, stworzył nie tylko wyjątkowo przyjemną powieść fantastyczno- przygodową, ale uniwersalną opowieść o odwiecznej walce między tradycją a postępem. 

"Człowiek, który znał mowę węży" to historia Lameeta, jednego  ostatnich ludzi, który znają mowę węży. Znajomość tego potężnego języka daje im możliwość panowania nad mieszkańcami lasu,  w którym żyją . Dzięki niemu nie muszą polować, gdyż zwierzęta same przychodzą na rzeź, mowa węży sprawia, że wilki stają się potulne i pozwalają się doić. Jednak mimo tych mocy mieszkańcy lasów coraz częściej wybierają życie w wiosce, przyjmują chrześcijańskie imiona, posługują się nowym językiem rycerzy, zapominając mowy, który pozwalała im panować nad dzikimi mieszkańcami lasu. Zapominają i wypierają swoje dawne życie.

Estoński pisarz kreśli fascynującą opowieść o upadku pewnego świata, o cywilizacyjnej zmianie, która kiedyś dokonała się na terenach obecnej Estonii. Historia opowiedziana w "Człowieku, który znał mowę węży" wykracza jednak poza granice tego kraju. Możemy odnieść ją do wielu kultur, które miały, albo wciąż mają do czynienia z nadciągającym "zbawieniem z zachodu". Walki, które tutaj odbywają się między ludźmi lasu i mieszkańcami wioski, mogą odbywać się w każdym miejscu na świecie, który jest podzielony, spolaryzowany i bipolarny, w którym obok siebie żyją "ci źli i my dobrzy". Zachowania ludzi przestawione przez Kivirähk w powieści łatwo możemy odnaleźć w naszym otoczeniu. Ludzkie zacietrzewienie, ślepy upór, zamknięcie na zdanie drugiej strony. Takie ślepe przekonania, których źródeł należy szukać w religii i tradycji, rodzą przemoc, budzą żądzę zemsty i doprowadzają do rozlewu krwi. 

"Człowieka, który znał mowę węży" można również odczytać jako powieść o poszukiwaniu siebie. Leemet przez całe swoje życie, szuka swojego miejsca, czuje się rozdarty między lasem a wioską, próbuje odnaleźć się w tym rozdartym na pół świecie. Czuje się samotny, pragnie przynależności, życia we wspólnocie. 

Andrus Kivirähk stworzył niesowitą powieść fantastyczno- przygodową, która przenosi czytelników do zupełnie innego świata,  zapewniając przy tym kilka godzin rewelacyjnej rozrywki. "Człowiek, który znał mowę węży" jest też idealną lekturą, dla każdego, kto od książki pragnie czegoś więcej, niż tylko dobrej zabawy. Estończyk napisał historię, która odsłania duszę Estończyków, ale i każdego z nas. Opowieść o odwiecznej walce starego z nowym, o nieuchronnym upadku tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni, o samotności, utracie wspólnoty, życiu bez ludzi, którzy najbardziej rozumieją, kim naprawdę jesteśmy.

Informacje o książce:
Autor: Andrus Kivirähk
Tytuł: Człowiek, który znał mowę węży
Tytuł oryginału: Mees, kes teadis ussisõnu
Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki
Wydawnictwo Marpress
Miejsce i data wydania: Gdańsk, 2020
ilość stron: 4121 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...