środa, 4 listopada 2020

Perfekcyjny świat Miwako Sumidy, Clarissa Goenawan

Clarissa Goenawan w swojej drugiej powieści podjęła bardzo trudny temat, z którym zmaga się współczesna Japonia, a mianowicie problemem rosnącej liczby samobójstw wśród japońskich dzieci i młodzieży. Jak wielki ból i ciężar trzeba w sobie nosić, jak wielką tragedię przeżyć, by dopiero zaczynając życie zdecydować się o jego zakończeniu. Czy takiej tragedii można zapobiec? Czy można pozbyć się wyrzutów sumienia, że nie udało się zapobiec śmierci bliskiej osoby? To tylko niektóre z pytań które stawia autorka w swojej książce "Perfekcyjny świat Miwako Sumidy".

Powieść rozpoczyna się śmiercią tytułowej Miwako Sumidy. Śmiercią zaplanowaną i celową. Przyjaciele dziewczyny są zdruzgotani, nie potrafią uwierzyć, że potrafiła zrobić coś takiego. Żaden z nich nie znał jej w całości, a jedynie fragmenty jej życia, nie widział bólu, który skrywał się za uśmiechem Miwako. Szukają odpowiedzi na  pytanie dlaczego ich przyjaciółka odebrała sobie życie, obwiniają się, zastanawiając czy mogli zrobić cokolwiek, co mogłoby zapobiec tragedii.

Clarissa Goenawan podzieliła fabułę powieści na trzy części, każda z nich jest spojrzeniem na Miwako oczami innego bohatera: Ryuesi, nieszczęśliwie w niej zakochanego, jej najlepszej przyjaciółki Chie oraz Fumi, starszą siostrę Ryusei, która zatrudniła Miwako. Odkrywają przed czytelnikiem świat dziewczyny, któremu daleko do perfekcji, jak również swoje wątpliwości, wyrzuty sumienia i rozpacz. Szukają  dla siebie przebaczenia, za to co zrobili, albo czego zaniechali. Jednak czy ułaskawienie jest w stanie zapewnić im spokój?

Czytając powieść Goenawan można wyczuć silną inspirację twórczością Murakamiego, podobny nastrój, motywy (zagubiony kot, deszczowa noc, interpersonalny dramat, nauka malowania). Nie jest to w żadnym wypadku zarzut, ponieważ bardzo podobał mi się klimat historii, który stworzyła autorka, różnorodność spojrzeń, mieszanie różnych głosów. Doceniam, że autorka porusza tak wiele problemów, z którymi mierzą się młodzi Japończycy: rosnącej liczby samobójstw, prześladowań w szkołach, molestowania seksualne, problemów z własną tożsamością. Nie wiem jednak czy nie jest tego jednak zbyt dużo  na niespełna trzystustronicową powieść. Żałuję również, że Goenawan bawiąc się stylem Murakamiego nie posłuchała najlepszej rady swojego mistrza: nie wszystkie pytania wymagają odpowiedzi.

Powieść Clarissy Gonenawan jest czułą i tragiczną refleksją nad tym jak nasze życie może zawalić się pod ciężarem tajemnic, a  także historią o miłości, przyjaźni i sile prawdy, która może uleczyć nawet po śmierci. "Perfekcyjny świat Miwako Sumidy"  może nie jest powieścią idealną, ale wciąż wartą przeczytania.

 

Informacja o książce:

Autor: Clarissa Goenawan
Tytuł: Perfekcyjny świat Miwako Sumidy
Tytuł oryginału: The perfect world of Miwako Sumida
Przekład: Magdalena Rabsztyn- Anioł
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków, 2020
ilość stron: 283

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa tematycznie książka, więc chętnie zainteresuję się nią bliżej. 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...