niedziela, 20 października 2019

Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer, Anna Sakowicz

Każda choroba bliskiej nam osoby jest tragedią, szczególnie taka, o której wiemy, że nie ma nią lekarstwa. Choroba to  trudne doświadczenie dla dorosłych, ale i dla dzieci. W naturalny sposób chcemy chronić najmłodszych, przed tym co naszym zdaniem  jest dla nich zbyt trudne i bolesne. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, odczuwają emocje dorosłych, napięcie, ukrywane niepokoje, widzą ocierane ukradkiem łzy zatroskanych rodziców. Chcą wiedzieć, pragną zrozumieć, co się dzieje, chcą pomóc, wyrzucając raz na zawsze chorobę z domu, tak jak bohaterka powieści Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer".

Opowieść Anny Sakowicz tworzą tytułowe listy Anielki.
Pewnego dnia do rodzinnego domu dziewczynki wprowadza się babcia, a razem z nią pan A. Niewidzialny, ale jego obecność odczuwają wszyscy domownicy. Babcia  zapomina słów, myli  imiona wnuczek, wlewa wodę do szuflad, myśląc że podlewa doniczki z kwiatami, w lodówce w równym rzędzie układa buty, do cukiernicy wsypuje sól. Wszyscy wokół mówią, że winę za to ponosi Alzheimer, który dla dziewczynki staje się groźnym, złym i niechcianym lokatorem. Aby się go pozbyć Anielka pisze listy, które wsuwa pod drzwi pokoju babci, w nadziei, że w ten sposób wyrzuci z domu chorobę i uleczy babcię.

"Nasza nauczycielka języka polskiego powtarza zawsze, że kiedy jest nam źle, możemy o tym napisać, bo gdy człowiek wyrzuci w słowach swoje cierpienie, staje się weselszy."

Pełne żalu listy, które pisze Anielka, stają się dla niej formą terapii, próbą odnalezienia sensu w chorobie babci, oswojeniem jej i przygotowaniem na odejście bliskiej osoby. Dziewczynka opisuje swoje uczucia, zapisuje jaka była babcia kiedy była zdrowa. Te listy pomagają jej utrwalić w pamięci najważniejsze momenty, po to by zachować je na zawsze.

Anna Sakowicz skupia się na codziennych trudnościach, kolejnych etapach choroby Alzheimera, językiem przepełnionym dziecięcą czułością portretuje utratę pamięci, powolne odpływanie, zagubienie, otępienie i bezsilność zarówno dzieci jak i rodziców, którzy obserwują pogarszający się stan babci, ale nic nie mogą z tym zrobić. Autorka wskazuje nam jak ważna w takich momentach jest rodzina, wzajemne wsparcie, troska i miłość.

"Listy dla A." to książka skierowana przede wszystkim do młodszego czytelnika, ale i dorosłych, którzy dostrzegą w niej siebie, własne zmagania z chorobą bliskich, bezsilność. Napisane z perspektywy dziecka "Listy do A"  pomagają zrozumieć  co dzieje się z chorym członkiem rodziny, pozwalają choć trochę oswoić chorobę i przygotować się na odejście. Dobrze, że powstają takie książki. Mądre, ciepłe, poruszające tematy, o których tak trudno rozmawiać nam co dzień. Wzruszająca i potrzebna powieść, będąca wsparciem nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Informacje o książce:
Autor: Anna Sakowicz
Tytuł: Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer
Wydawnictwo Poradnia K
Miejsce i data wydania: Warszawa, 2019
ilość stron: 140

Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka.
a także inne nowości  w dobrych cenach znajdziecie na stronie księgarni.
https://www.taniaksiazka.pl/

3 komentarze:

  1. Temat poruszony w książce jest mi znany i bardzo ważny, więc naprawdę warto przeczytać książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...