środa, 16 października 2019

Grypa. Sto lat walki, Jeremy Brown

Zwykle traktujemy ją jako wyjątkowo uciążliwe przeziębienie. Wywołuje kaszel, gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, które zwalają nas z nóg, by po kilku dniach ustąpić, a jednak co roku w Stanach Zjednoczonych rok rocznie zabija ponad 30 tysięcy Amerykanów. Grypa, seryjny morderca, o którym wiemy dużo, ale wciąż nie znamy skutecznego sposobu jej zwalczania. Jeremy Brown, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych główną bohaterką swojej pracy "Grypa. Sto lat walki" uczynił niewielki, ale śmiertelnie niebezpieczny wirus, który wciąż nie odkrył przed człowiekiem wszystkich swoich tajemnic, nie pozwalając się ujarzmić.

Jeremy Brown rozpoczyna swoją książkę od historii pandemii z 1918 roku, która zabiła więcej ludzi niż jakakolwiek inna choroba w dziejach, pochłaniając od 50 do 100 mln ludzkich istnień. Prawdopodobnie rozpoczęła się we Francji, być może w Chinach, jednak z całą pewnością grypa nazywana "hiszpanką" nie pojawiła się najpierw w Hiszpanii. Autor opisuje środki, jakich próbowano w leczeniu grypy. Lewatywy, rtęć, upuszczanie krwi, nieskuteczne ale należały do medycznego repertuary początku XX wieku. Brown opisuje jak wyglądało odtworzenie wirusa z 1918 roku, poszukiwaniach najlepszej szczepionki, gromadzeniu danych i staraniach państw, by jak najlepiej przygotować się na przyszłe wybuchy epidemii, które niewątpliwie nadejdą. 

Czy pandemia się powtórzy? Możliwe. Czy jesteśmy na nią przygotowani? Niestety tylko częściowo. Potrafimy wyeliminować antybiotykami wtórne infekcje wywołane przez paciorkowce i gronkowce. Wciąż nie mamy odpowiedniej i skutecznej szczepionki. Mamy leki przeciwwirusowe, ale ich działanie jest wątpliwe. Przez sto lat zrobiliśmy ogromne postępy, ale przechodzący ze zwierząt na ludzi, nieprzewidywalny, wciąż mutujący wirus wciąż nas wyprzedza o kilka kroków. 

"Wiele myślałem o grypie przez dwadzieścia lat- mówi Taubenberger, człowiek, który zna ją lepiej niż ktokolwiek- i ciągle nic nie wiem."

Jeremy Brown stworzył  fascynującą książkę popularnonaukową o wirusie, który od wieków jest postrachem ludzkości. Autor w bardzo przystępny sposób przybliża naukowe fakty, dotyczące fizjologii wirusa, epidemiologii grypy, które doskonale łączy z  licznymi anegdotami (jak chociażby związek meczów Super Bowl z liczbą zachorowań). Bada pandemię z 1918 roku i najnowszą historię wirusa grypy, analizując ją z wielu różnych punktów widzenia, nie tylko naukowego, ale przedstawia też socjologiczny, ekonomiczny czy etyczny aspekt choroby. 
Wyborna to lektura i rzetelna naukowa pozycja,  o jednym z najniebezpieczniejszych wrogów ludzkości, o zagrożeniu, które dotyczy każdego z nas, a o którym wciąż tak mało wiemy.

Informacje o książce:
Autor: Jeremy Brown
Tytuł: Grypa. Sto lat walki
Tytuł oryginału: Influenza: the hundred-year hunt to cure the deadliest disease in history
Przekład: Joanna Gilewicz
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków, 2019
ilość stron: 285

2 komentarze:

  1. Warto poszerzyć swoją wiedzę na tak bardzo ważny temat.
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim rodzinnym domu było baardzo dużo książek dotyczących chorób, leczenia, fizjonomii, ziołolecznictwa itd. itp. Do tej pory pozostał we mnie pewien 'apetyt' na tego typu książki, więc może i ta przypadłaby mi do gustu ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...