wtorek, 20 lutego 2018

Na skraju załamania, B.A. Paris

Ile razy w swoim życiu mieliśmy ochotę komuś powiedzieć "Ja na twoim miejscu...." ? Jesteśmy przekonani o własnej szlachetności,  pewni tego  jak zachowamy się w danej sytuacji, jednak dopiero w momencie gdy dane zdarzenie ma miejsce,  okazuje się, że postąpiliśmy zupełnie inaczej niż zakładaliśmy. Cass Anderson nigdy nie myślała, że mogłaby być osobą, która może zostawić człowieka potrzebującego pomocy na pastwę losu. Jednak gdy młoda nauczycielka w deszczową noc przejeżdża przez las i widzi na poboczu samochód, wiedziona złym przeczuciem, nie zatrzymuje się, nie oferuje pomocy, odjeżdża, zapominając o całym zdarzeniu.

Następnego dnia Cass dowiaduje się, że w nocy została zamordowana kobieta, ta, której samochód mijała poprzedniej nocy. Tej, której nie udzieliła pomocy i jak się później okazuje była jej dobrą znajomą. Cass nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią Jane. Była tam, mogła jej pomóc, być może mogła zapobiec jej śmierci i dziś kobieta wciąż by żyła.

"Na skraju załamania" B.A. Paris to trzymający w napięciu thriller psychologiczny o gnębiących wyrzutach sumienia i niemożności cofnięcia czasu. Cass Anderson, która właśnie rozpoczęła sześciotygodniowy urlop ma wystarczająco dużo czasu, by analizować to co wydarzyło się tamtej nocy. Gnębiące wyrzuty sumienia to nie wszystko, nauczycielka zaczyna odbierać głuche telefony. Czy to morderca, który wciąż przebywa na wolności, czy może popada w obłęd?  Żyje w nieustannym stresie, a jej pamięć zaczyna płatać figle. Zapomina o spotkaniach, zobowiązaniach, zakupach, zapomina gdzie odłożyła rzeczy. Kiedy jej zdrowie psychiczne ulega zachwianiu Cass nie wie komu może ufać. Czy może ufać samej sobie?

B.A. Paris dzięki  pierwszoosobowej narracji pozwala nam spojrzeć na rozgrywające się w powieści wydarzenia oczami kobiety wystraszonej i zagubionej, mającej luki w pamięci, trapionej ogromnym poczuciem winy, otumanionej lekami,  coraz bardziej przerażonej tym, że być może tak jak jej matka może cierpieć na wczesną postać demencji. Odczuwamy jej strach, wewnętrzne rozterki, ból i wyrzuty sumienia. Duszny i paranoidalny klimat "Na skraju załamania" wywołuje ciarki na plecach i przytłacza, podejrzanymi stają się wszyscy wokół, sąsiedzi, przyjaciele, rodzina i własny umysł. Czytelnik nieustannie zadaje sobie pytanie: kim właściwie jest Cass,  zagubioną kobietą, ofiarą, czy manipulantką?

Nieustanny niepokój, klaustrofobiczna atmosfera, psychologiczna gra, która toczy się między bohaterami, perfidna intryga to znaki rozpoznawcze "Na skraju załamania". Nawet jeśli fabuła jest dość przewidywalna, to autorce tak udaje się  poprowadzić historię i stopniować napięcie, że od powieści trudno się oderwać.
Intrygujący, bardzo klimatyczny, duszny. Thriller psychologiczny wart poznania.

Informacje o książce:
Autor: B.A. Paris
Tytuł:  Na skraju załamania
Tytuł oryginału:The Breakdown
Przekład: Maria Olejniczak-Skarsgård
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2018
Liczba stron: 352


Za możliwość lektury bardzo dziękuję Wydawnictwu Albatros

6 komentarzy:

 1. To książka, którą na pewno przeczytam. Lubię takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze poprzedniej książki autorki, ale planuję zrobić sobie mały maraton czytelniczy z twórczością tej autorki i przeczytać obie książki jednocześnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że nie jest mi po drodze z thrillerami to ten na pewno będę chciała przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię thrillery a powieści tej autorki niesamowicie mnie intrygują. W blogosferze spotykam tylko pozytywne opinie, tak więc niedługo będę chciała poznać wykreowane historie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Atmosfera panująca w tej książce sprawia, że uczucie niepokoju jest momentami wręcz namacalne i przez cały czas towarzyszy czytelnikowi. Psychologiczna gra i misternie utkana fabuła zmuszają do przerzucania kolejnych stron, więc po prostu polecimy wraz z Tobą! :) Naprawdę niezły tytuł, który z całą pewnością spodoba się nawet wybrednym fanom thrillerów. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...