wtorek, 15 listopada 2016

Nieszczęście bycia Grekiem, Nikos Dimou- recenzja #234

Czym jest szczęście? Według Nikolasa Dimou to stan zazwyczaj tymczasowy, w którym rzeczywistość zbiega się z naszymi pragnieniami. Analogicznie nieszczęście, to dystans między pragnieniem a rzeczywistością, a im większy dystans, tym bardziej czujemy się nieszczęśliwi. Grecki pisarz Nikolas Dimou w swoim najbardziej znanym eseju "Nieszczęścia bycia Grekiem" napisanym w 1973 roku i od tego czasu w samej Grecji wznawianym 32 razy,  rozprawia się z wadami i zaletami Greków. Komentuje  w nim grecką rzeczywistość, odmalowując ciemne strony tego kraju, który w niczym nie przypomina oglądanej w turystycznych folderach skąpanych w słońcu biało- niebieskich krajobrazów, ani znanego z "Greka Zorby" niezniszczalnego optymizmu i dionizyjskiej radości życia. 

"Nieszczęście bycia Grekiem" jest zbiorem powiązanych ze sobą krótkich ciętych i często satyrycznych aforyzmów, w których autor bezwzględnie obnaża wady Greków, będących jego zdaniem przyczyną greckiego nieszczęścia.


"Grek z racji historii, dziedzictwa i charakteru doświadcza znacznie większego dystansu między pragnieniem a rzeczywistością, niż średnia przewidziana dla reszty ludzkości"

To właśnie w tych trzech obszarach autor upatruje źródła greckiego nieszczęścia.  
Największy problem Grecy mają z samookreśleniem i własną tożsamością, żyją  w przekonaniu, że są lepsi niż pozostała część Europy, czując się spadkobiercami jednej z największych cywilizacji w dziejach świata, a ich przodkami są Platon i Arystoteles.

Nieszczęście Greków ma również inne źródło, nie tolerują oni krytyki, nieprzyjaźnie patrząc na swoich przeciwników. Mają skłonność do dopatrywania się przyczyn swoich problemów w obcych spiskach, nie dopuszczając do siebie myśli, że odpowiedzialność i wina może tkwić w nich samych. 
 
Z założenia "Nieszczęście bycie Grekiem" mają być książką satyryczną, ale granica między satyrą, a powagą, często grecką tragedią jest tak cienka, że nie ma pewności kiedy autor żartuje. 
Powodów do uśmiechu w tej niewielkiej pozycji jest sporo, ale nie miałam odwagi, żeby się śmiać. Miałam nieodparte wrażenie, że Dimou nie napisał książkę o Grekach, ale o Polakach. Istnieje mnóstwo podobieństw między historią Polski i Grecji, liczne powstania, okresy okupacji czy wspólne umiłowanie do wolności, nawet jesteśmy podobni mentalnie.

"Zasadniczo, Grek nie bierze rzeczywistości pod uwagę. Żyje dwa razy lepiej, niż może sobie na to pozwolić. Obiecuje trzy razy więcej, niż może spełnić. Wie cztery razy tyle, ile zdołał się istotnie nauczyć. Czuje (i współczuje) pięć razy głębiej, niż naprawdę odczuwa."

"Nieszczęście bycia Grekiem"  Nikosa Dimou można odczytywać jako zbiór humorystycznych aforyzmów o wadach Greków, ale tak naprawdę za tą zasłoną satyry można odnaleźć gorzką refleksję nad  tragicznym losem Grecji i Greków. A sam autor nie wyśmiewa, a głęboko troszczy się o losy swojego kraju, starając się z całych sił pomóc swoim współobywatelom wypełnić delficką maksymę "Poznaj samego siebie".

Nieszczęście bycia Grekiem, Nikos Dimou, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, 2016, ss.91 

12 komentarzy:

 1. Ciekawa. Jak znajdę gdzieś to przeczytam ;)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas 😍
  Świat oczami dwóch pokoleń

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, moim zdaniem warto, króciutka a bardzo interesująca.

   Usuń
 2. Ughh, czuję, że to nie dla mnie. Mam wrażenie, że bardzo byśmy się z autorem nie polubili, więc nawet nie próbuję. Mam naprawdę 26081 innych książek, które strasznie chcę przeczytać :D
  Pozdrawiam (i zapraszam, oddaję wszystkie szczere komentarze :) )
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie Ty wynajdujesz takie książki? O tej też wcześniej nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakiś czas temu na bookrage kupiłam za 20 kilka złotych pakiet 8 książek z serii Greckie klimaty (e-booków), przeczytałam do tej pory dwie, i jak na razie bardzo mi się podobają. Trochę inna literatura, która pozwala poznać tamtejszą kulturę.

   Usuń
 4. Jeszcze nie wiem czy na pewno sięgnę po tę publikację, ale nie ukrywam, że udało Ci się mnie zainteresować. Nie wiem co ciekawi mnie bardziej, czy satyra na Grecję i jej mieszkańców, czy podobieństwa do zachowania Polaków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że Cię zainteresowałam, książeczka nie jest długa tak na niespełna godzinę, czyta się szybko, jeśli będziesz mieć okazję zachęcam.

   Usuń
 5. Zaciekawiła mnie ta publikacja, więc jak będę miała okazję to ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...