czwartek, 5 lipca 2018

Powiedz, że jesteś moja, Elizabeth Norebäck

Utrata dziecka to jeden z najdotkliwszych ciosów jakie może nam zadać los. Śmierć czy zaginięcie, rozpacz zawsze pozostaje taka sama. Jak dalej żyć? Jak normalnie funkcjonować, gdy nie wiemy czy nasze dziecko żyje, gdy nie mamy pewności czy kiedykolwiek je zobaczymy ponownie, albo mając świadomość, że już nigdy nie będziemy przytulić je do siebie i powiedzieć kocham cię. Dla każdej matki takie przeżycie to koszmar. Niewyobrażalna tragedia, która stała się udziałem bohaterki debiutanckiej powieści Elizabeth Norebäck "Powiedz, że jesteś moja".

Córka Stelli wiele lat temu zaginęła na plaży w czasie wakacyjnej wycieczki. Według oficjalnej wersji roczna Alice została porwana przez morski prąd i uznana za zmarłą. Wydawać by się mogło, że Stelli udało się pogodzić z wydarzeniami tamtego lata. Została psychoterapeutką, ma kochającego męża Henrika i trzynastoletniego syna Mila. Gdy pewnego dnia trafia do niej na terapię Isabelle, która nie potrafi poradzić sobie po śmierci ojca, Stella jest przekonana, że dziewczyna jest zaginioną dwadzieścia lat wcześniej jej córką Alice. Spotkanie otwiera wszystkie zabliźnione rany. Ataki paniki, ból, wszystko wraca do Stelli ze zdwojoną siłą. Kobieta postanawia dowiedzieć się czegoś o życiu Isabelle. Czy  dziewczyna rzeczywiście jest jej córką?

Trzy kobiety. Stella, która przed laty straciła dziecko. Isabelle, zagubiona po śmierci ojca, uwikłana w trudne relacje z  matką. Kerstin, zaborcza matka Isabelle, która bardzo chce, by córka wróciła do domu i żeby wszystko było tak jak dawniej. Łączy je przeszłość. Która z nich jest matką Isabelle, która z nich przedstawiając swoją historię mówi prawdę? 

Elizabeth Norebäck w swoim thrillerze zabiera czytelnika na wyprawę przez  najbardziej mroczne zakamarki ludzkiej duszy, docierając do  głęboko zagrzebanych tajemnic, bolesnych uczuć, które nigdy nie zgasły,  kłamstw, które w końcu po latach ujrzą światło dzienne.
"Powiedz że jesteś moja" to powieść, która porusza trudny temat jakim jest strata dziecka. Szwedzka pisarka pokazuje jak niewiele trzeba, by  odzyskana krucha równowaga znów została zachwiana. Wystarczy cień szansy, przypuszczenie, że przypadkiem spotkana dziewczyna być może jest zaginioną przed laty córką. Ból, wynikający ze straty, z którym pozornie udało nam się pogodzić powraca, burząc uporządkowane życie. Autorka opowiada o macierzyństwie utraconym, traumie związanej ze stratą dziecka,   rodzicielstwie zaborczym. Obsesyjnej miłości, która zamiast budować, niszczy.

"Powiedz, że jesteś moja" to niezwykle udany debiut. Trzymający w napięciu thriller, ze świetnie skonstruowaną intrygą, z mistrzowsko wykreowanymi bohaterami i głębokim spojrzeniem na różne odcienie macierzyństwa. Rodzicielstwa odebranego, brutalnie przerwanego, utraconego i niespełnionego. Macierzyństwa nadopiekuńczego, toksycznego i nieprzewidywalnego. Macierzyństwa, które potrafi obudzić najgorsze  możliwe demony.

Informacje o książce:
Autor: Elizabeth
Norebäck 
Tytuł: Powiedz, że jesteś moja
Tytuł oryginału:  Säg att du är min
Przekład:  Maciej Muszalski
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2018

Liczba stron: 507

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

3 komentarze:

 1. Ta książka jest moim priorytetem czytelniczym. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobra, mocna recenzja. Jak widać Skandynawowie nadal królują w thrillerach :) bardzo mnie zaintrygowałaś.

  Pozdrawiam,
  Ewelina z Gry w Bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki dobry debiut i taki znakomity thriller w jednym? Coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...