wtorek, 31 lipca 2018

Książek zatrzęsienie #37- zapowiedzi wydawnicze sierpnia 2018

Co ciekawego przygotowały dla nas wydawnictwa w sierpniu? Mimo wakacji całkiem sporo. 
Pod szyldem serii "Artefaktów" od Wydawnictwa Mag pojawi się zamykający cykl Hyperiona/ Endymiona "Trium Endymiona" Dana Simmonsa. W sierpniu również czwarte już dziecko Wydawnictwa Pauza, zbierająca świetne recenzje "Historia przemocy" Eduarda Louisa. Instytut Wydawniczy Znak w nadchodzącym miesiącu wyda dwie świetne książki, które już miałam okazję przeczytać w oryginale,  zbiór esejów Zadie Smith "Widzi mi się" oraz nagrodzoną Man Booker Prize w 2017 roku  "Lincoln  w Bardo"  George  Saundersa.  
Na dokładkę reportaż Jacka Hołuba "Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci" i niezwykle ciekawie zapowiadającą się powieść Katie Kitamura "Rozstanie".
Zapraszam Was na książek zatrzęsienie, mój subiektywny przegląd nowości i wznowień wydawniczych, licząc że i Wam któraś z prezentowanych książek wpadnie w oko. 
 

Triumf Endymiona
Dan Simmons
data premiery: 1 sierpnia 2018
Wydawnictwo Mag

Kontynuacja "Hyperiona", "Upadku Hyperiona", i "Endymiona". Od upadku Hegemonii większością planet rządzi Kościół katolicki wraz z tajemną organizacją Pax. Okazuje się jednak, że nowej władzy zagraża Enea, która ma się stać nowym mesjaszem ludzkości. Ścigani przez wszechwładny Pax dziewczynka i jej ochroniarz Raul Endymion przemierzają czas i przestrzeń, by w końcu trafić na Ziemię ukrytą poza... (opis wydawcy)


 
Historia przemocy
Edouard Loius 
data premiery: 8 sierpnia 2018
Wydawnictwo Pauza

Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia go nieznajomy. Decyzja o tym, czy zaprosi go do domu, czy nie, na zawsze zmieni życie głównego bohatera. (opis wydawcy)

 
Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci
Jacek Hołub
data premiery: 18 sierpnia 2018
Wydawnictwo Czarne

W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych.
Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych.
Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie. (opis wydawcy)


 


Widzi mi się
Zadie Smith
data premiery: 20 sierpnia 2018
Wydawnictwo Znak

Widzi mi się powstawało osiem lat. Przez ten czas świat zmienił swoje oblicze, a Zadie Smith z cenionej i nagradzanej brytyjskiej autorki stała się również osobą publiczną, wypowiadającą się w sprawach najistotniejszych, które budzą emocje po obu stronach Atlantyku. Głos autorki Białych zębów, dzielącej swoje życie między Londyn i Nowy Jork, jest ostry i autentyczny, a obok jej zdecydowanych poglądów nie sposób przejść obojętnie. Światopogląd pisarki poznajemy dzięki tekstom pisanym czasem z kpiną, czasem z oburzeniem, ale zawsze szczerze i poruszająco. Jej przenikliwe, świeże i ożywcze spojrzenie jest kluczem do zrozumienia współczesności. (opis wydawcy)Rozstanie
Katie Kitamura
data premiery: 22 sierpnia 2018
Wydawnictwo Literackie

Jeden z najpiękniejszych opisów rozstania w literaturze. Jak to się dzieje, że miłość wygasa w nas tak cicho z dnia na dzień?
Wcale nie zaczęło się od zdrady. Christopher był przystojny, pochodził z bogatej rodziny, robił karierę jako pisarz. Ona była atrakcyjna, choć z „innego świata”. Zaczęło się od drobnych różnic, rozwiewających się z wolna złudzeń, coraz częstszych kłamstw, wielkiego rozczarowania, nieubłaganie narastającej wzajemnej obcości.Mur między nimi rósł każdego dnia, aż w końcu zdecydowali się na separację. Na razie nie powiedzieli o tym nikomu. To musiało dojrzeć. Poczekać. Kiedy więc teściowa zadzwoniła do niej – nigdy się nie lubiły, mało powiedziane – bez wahania zgodziła się pojechać do Grecji. Tam w rybackiej wiosce Gerolimenas Christopher zbierał materiały do książki o żałobie. Od jakiegoś czasu nie dawał znaku życia i nie można było się z nim skontaktować.Nie była przygotowana na to, co tam zobaczy.Nie mogła tego przewidzieć. (opis wydawcy)
Lincoln w Bardo
George  Saunders
data premiery: 27 sierpnia 2018
Wydawnictwo Znak

Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe tragiczne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Żałoba rodziców przybierze różne formy. Matka zamknie się w sobie. Ojciec rozpocznie conocne wędrówki do grobowca. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli, chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim. Osieroconego rodzica obserwują zjawy, a wśród nich Willie. Wzajemna miłość przyciąga ich do siebie, ale czy możliwe stanie się spotkanie? Obaj staną wobec bolesnych dylematów. Jak żyć po śmierci tych, których kochaliśmy? Jak odejść i zostawić na ziemi ukochane osoby? ( opis wydawcy)
 
 

6 komentarzy:

 1. Na szczęście, tym razem nic mnie nie ciekawi. Piszę na szczęście, ponieważ stosik książek w kolejce do przeczytania ciągle rośnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic dla mnie, ale w tym miesiącu i tak skupiam się na tych książkach, co już mam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Póki co nic dla mnie. Simmonsa czytałem już dawno i chętnie sobie do niego wrócę, ale nie w tym roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam na Simmonsa, żeby mieć komplet. Może to mnie zmobilizuje, żeby zacząć go czytać, ponieważ ostatnio cierpię na brak czasu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie mogę wypowiedzieć się jedynie o Hyperionie i Upadku, genialne, więc trzymam kciuki o wolny czas, żeby udało się przeczytać, bo książki są tego warte. Ja dziś odebrałam "Triumf.." zostały mi "Endymion" i "Triumf Endymiona" żeby skończyć cykl, liczę, że uda się w tym roku.

   Usuń
  2. Też trzymam kciuki o wolny czas, już niedługo mam nadzieję :)
   Wszyscy dookoła polecają, więc myślę, że się nie zawiodę :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...