poniedziałek, 2 lipca 2018

I góry odpowiedziały echem, Khaled Hosseini

"... Przekonałem się, że świat nie widzi twojego wnętrza, że nie obchodzą go nadzieje i marzenia, a także smutki kryjące się pod maską skóry i kości. To absurdalnie proste i równie okrutne. Moi pacjenci to wiedzieli. Zdawali sobie sprawę, że to, kim są, będą albo mogą być, zależy od symetrii ich struktury kostnej, odległości między oczami, długości szczęki, kształtu nosa, tego, czy mają idealny kąt nosowo-czołowy, czy nie..."

Szadbagh, maleńka wioska położona gdzieś w głębi Afganistanu. To właśnie tutaj rozpoczyna  swoją opowieść "I góry odpowiedziały echem" Khaled Hosseini.  W okresie lata spalona gorącym słońcem, zimą przysypana grubą warstwą śniegu, codziennie jest świadkiem trudnego życia zamieszkujących ją ludzi, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, starając się przetrwać kolejne dni. Szadbagh jest domem dla dziesięcioletniego Abdullaha i jego trzyletniej siostra Pari, którzy mieszkają z ojcem i macochą Parwaną. Życie mocno związanego ze sobą rodzeństwa bezpowrotnie zmienia się, gdy wraz z ojcem Saburem wyruszają do odległego Kabulu. 

Powieść Hosseiniego nie koncentruje się tylko na Abdullahu i Pari, tak naprawdę ich losy stają  się dla afgańskiego pisarza  punktem wyjścia, by opowiedzieć historie innych ludzi,  Parwany,  jej brata Nabiego,  Markosa, greckiego chirurga plastycznego, amerykańskiego lekarza Idrisa i jeszcze jednej Pari. Historie te rozgrywają się na przestrzeni pięćdziesięciu lat, w różnych zakątkach świata, od Afganistanu, przez Paryż, słoneczną Kalifornię, aż po grecką wyspę Tinos.  Opowieści te, często dramatyczne, przeplatają się, czasem łączą, odkrywając burzliwe, targane przez liczne wojny dzieje Afganistanu. Każda z historii w jakiś sposób łączy się z losami  rodzeństwa mieszkającego kiedyś w Szadbagh.

"... a po co komu żal?  Żal niczego nie wróci. Tego, co straciliśmy, nie da się odzyskać."

"I góry odpowiedziały echem" to przepięknie napisana, momentami magiczna, przesycona poezją Rumiego i wyczuwalną obecnością baśniowych dew,  gorzka i przejmująca opowieść o  sile więzów rodzinnych, miłości, która czasem jest czysta i bezinteresowna, znacznie częściej egoistyczna, zachłanna i niszcząca. To powieść o rozstaniach, tęsknocie,  trudnych ludzkich wyborach, których najbardziej bolesne konsekwencje ponoszą kolejne pokolenia. O decyzjach, które wpływają nie tylko na nasze na życie, ale i bliskich nam ludzi.
Khaledowi Hosseiniemu udało się utkać chwytającą za serce powieść o różnych odmianach miłości, wielkiej przyjaźni, bólu rozstania, samotności, tęsknocie, lęku przed samotnością. Smutną, a zarazem niosącą nadzieję.

Informacje o książce:
Autor: Khaled Hosseini
Tytuł:  I góry odpowiedziały echem
Tytuł oryginału: And the Mountains Echoed
Przekład: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2018
Liczba stron: 447


Za możliwość lektury bardzo dziękuję Wydawnictwu Albatros

2 komentarze:

  1. Na pewno przeczytam tę książkę dzięki Twojej recenzji właśnie. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem to najsłabsza książka autora, chociaż i tak jest dobra - jego proza ma w sobie coś pociągającego, fascynującego.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...