niedziela, 10 lutego 2019

Uzależnienia 2.0, Adam Alter

W jakiej odległości od ciebie znajduje się teraz twój telefon? Prawdopodobnie tuż w zasięgu ręki. I najprawdopodobniej sięgasz po niego wielokrotnie w ciągu dnia. Średnio 39 razy na dobę.  Badania przeprowadzone wśród użytkowników smarfonów pokazały, że przeciętnie korzystamy z nich przez blisko trzy godziny dziennie, w czas ten nie są wliczone rozmowy telefoniczne i słuchanie muzyki. Niemożliwe, pomyślałam instalując aplikację  monitorującą czas korzystania z telefonu.  Prawda okazała się bezlitosna, średnio dwie godziny dziennie spędzone na wpatrywanie się w ekran telefonu. Czy Facebook, Instagram, poczta elektroniczna, zakupy internetowe, czy gry komputerowe mogą być równie groźne jak alkohol, narkotyki czy leki? Okazuje się, że tak. Adam Alter w swojej publikacji "Uzależnienia 2.0" opowiada nam skąd biorą się nasze dzisiejsze uzależnienia, analizując jedno z najbardziej niepokojących zjawisk XXI wieku.

Korzystamy z portali społecznościowych, sprawdzamy pocztę elektroniczną, gramy w gry komputerowe, oglądamy seriale w Netfixie, korzystamy z opasek monitorujących  naszą aktywność fizyczną. Co w tym złego? Nic, do momentu, gdy nie potrafimy oprzeć się danemu zachowaniu, gdy dana czynność nie zaczyna dominować nad naszym postępowaniem, zajmując tym samym zbyt wiele czasu i miejsca, rodząc konflikty z innymi codziennymi czynnościami. Tym właśnie są uzależnienia behawioralne, na które narażeni jesteśmy bez wyjątku wszyscy. Uzależnienie to przede wszystkim skutek oddziaływania otoczenia i okoliczności.

W swojej książce Adam Alter opowiada jak powstają zachowania nałogowe, skąd bierze się proces uzależnienia i co się na niego składa.  Odsłania przed czytelnikiem sztuczki psychologiczne, sprawiające, że tak trudno jest oprzeć się udogodnieniom oferowanym przez współczesne technologie.

Choć  era technologii mobilnych dopiero się  rozpoczęła, już teraz widać pierwsze oznaki kryzysu. Ciągłe sprawdzanie poczty elektronicznej, konieczność sprawdzenia ile serduszek zdobyło nasze nowe zdjęcie w portalach społecznościowych, rozładowany telefon i lęk przed tym, że nie mamy kontaktu ze światem mają zdecydowanie negatywny wpływ na nasze  życie. Badania pokazują, że im więcej czasu spędzamy w świecie nowych mediów tym mniejsze są nasze umiejętności interakcji z innymi ludźmi, nie potrafimy odczytywać komunikatów niewerbalnych, mniejsze jest odczuwanie przez nas empatii, nie wspominając o naszej koncentracji, skutecznie rozpraszanej przez leżący obok nas telefon.

Adam Alter opowiadając o naszych dzisiejszych obsesjach zapewnia, że kluczem do właściwego funkcjonowania jest zrozumienie na czym polega mechanizm uzależnienia. Znając pułapki jakie zastawiają na nas twórcy nowych technologii, jesteśmy w stanie zminimalizować niebezpieczeństwa uzależnienia behawioralnego, wytyczyć bezpieczną granicę między pracą a rozrywkę, wykorzystać zalety nowych technologii, bez szkody dla naszego życia i zdrowia, bez konieczności palenia na stosie tabletów i smartfonów. 

Popularnonaukowe "Uzależnienia 2.0" są wyjątkową pozycją, przedstawiającą przemiany, które nastąpiły w społeczeństwie i to jak nowe technologie zmieniły nasze codzienne funkcjonowanie. Książka Adama Altera podejmuje niezwykle ważny temat uzależniających doświadczeń, nie tylko internetu, smartfonów czy gier komputerowych, ale również pracy, ćwiczeń fizycznych czy zakupów. Pewnie w ciągu najbliższych lat uzależniających doświadczeń pojawi się znacznie więcej. Dlatego tak ważne jest zrozumienie jak, dlaczego i kiedy  po raz pierwszy pojawiły się uzależnienia behawioralne i w jaki sposób udało im się od nich uwolnić. Od tego zależy nasze zdrowie, szczęście i to czy będziemy potrafili spojrzeć sobie w oczy i nawiązać prawdziwe emocjonalne więzi.
Gorąco polecam. 

Informacje o książce:
Autor: Adam Alter
Tytuł: Uzależnienia 2.0
Tytuł oryginału: Irresistile. The raise of addictive technology and the business of keeping us hooked
Przekład: Aleksander  Gomola
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków, 2018
ilość stron: 366

5 komentarzy:

 1. W pierwszym odruchu pomyślałam sobie, że uzależnienia są dość oklepanym tematem, o którym dużo wiem - ze względu na studia, temat prac dyplomowych i pracę zawodową. Jednak z drugiej strony temat współczesnych uzależnień jest dla mnie dość nowym zagadnieniem w sumie jeżeli będę miała okazję to sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z racji zawodu, chętnie przeczytam 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najbardziej książka dla mnie. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy ktoś korzystał z usług psychoterapeuty z linku https://psycholog-ms.pl/psychoterapia-dla-doroslych/ w zakresie pracy nad relacjami interpersonalnymi? Szukam wsparcia w budowaniu zdrowych relacji i komunikacji.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...