wtorek, 20 czerwca 2017

Świat dla ciebie zrobiłem, Zośka Papużanka- recenzja #320

"Spotkałem opowiadanie, tylko ktoś je musi teraz tak napisać, żeby było czułe, światłoczułe, literoczułe, nie wiem co jeszcze czułe..." Zośka Papużanka napisała, nie jedno, a cały zbiór. "Świat dla ciebie zrobiłem" to  opowieści o zwyczajnym życiu, relacjach międzyludzkich, dwanaście pięknych czułych opowiadań. 

Mężczyzna, który po raz pierwszy raz wyjeżdża na urlop bez swojej żony. Kobieta w pokoju hotelowym numer 212 spotyka swojego sobowtóra, wyjeżdżająca na wakacje para zostawia pod opieką sąsiadów swojego rasowego kota,  spotkanie rozgadanych  przyjaciółek, przypadkowe spotkanie w windzie. Błahe zdarzenia, które składają się na nasze życie. Normalne życie, rzeczywistość z którą mierzymy się każdego dnia, takich dwanaście  miniaturowych światów stworzyła Zośka Papużanka, zwyczajnych i dzięki temu wyjątkowych.

Dwanaście opowiadań, dwanaście mikroświatów które przedstawia autorka, to historie o codzienności. Życie bohaterów to proza życia, w którą wpisane problemy, różnego rodzaju fobie, wewnętrzne strachy. To historie o przyjaźni, miłości, potrzebie bliskości i samotności. Opowieści intymne, niedopowiedziane, urwane. Małe fragmenty życia, wycinki świata.


Opowiadania ze zbioru "Świat dla ciebie zrobiłem" traktują przede wszystkim o relacjach międzyludzkich, relacjach z rodzicami, partnerami, przyjaciółmi,  o relacjach trudnych, często skomplikowanych,  relacjach, które musimy pielęgnować. Autorka pokazuje, że człowiek nie może istnieć bez drugiego człowieka. Ludzie są dla nas zwierciadłem, w których możemy się przejrzeć. To dzięki drugiemu człowiekowi jesteśmy w stanie samych siebie  zdefiniować i odpowiedź na pytanie kim jesteśmy. Przeglądanie się w drugim człowieku pozwala nam zbudować relację. 
Jesteśmy całym światem i  cząstkami świata innych ludzi.

"Żeby ta czułość była o czymś. O dniu bez ciebie, o krótkim niepoliczonym wieczorze, o miękkich kartkach pokrytych słowami, o tym jak dajemy się prowadzić za rękę w nowe stare miejsca, o świetle, które ślepnie."

Zośka Papużanka w "Świat dla ciebie zrobiłam" nadzwyczajnie opisała zwyczajne życie. W tej prozie życia, w nas  tkwi wyjątkowość. Jesteśmy cząstkami świata z których Papużanka potrafi stworzyć  piękne, pełne czułości opowiadania.

Świat dla ciebie zrobiłem, Zośka Papużanka, Wydawnictwo Znak, 2017, ss. 219

5 komentarzy:

 1. Wiesz co, te opowiadania w jakimś stopniu przypominają mi Amosa Oza i jego "Sceny z życia wiejskiego", które niedawno skończyłam. Może niekoniecznie tematyką, choć w niektórych przypadkach może też, ale formą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat tej książki Oza nie czytałam, więc nie powiem Ci czy faktycznie tak jest. Wiem na pewno że "Sceny z życia wiejskiego" przeczytam, a opowiadania Zośki polecam Ci gorąco, wyjątkowy zbiór.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie również niebawem recenzja tej książki. Uczucia mam mieszane, jednak te opowiadania mają coś w sobie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam ale miałam taki zamiar. Teraz mam mieszane uczucia :)
  Zapraszam do siebie
  http://przystanekszczescia.blogspot.com/2017/06/tatarka-renata-kosin.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię opowiadań, a ten zbiór jest bodaj pierwszym, którym się zachwyciłam. Papużanka niezwykle ujmuje świat, a do tego ma tak przepiękny, poetycki język... Jestem zakochana. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...