czwartek, 1 czerwca 2017

Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć, Tomasz Kowalski- recenzja #312

Nikt nie wie tyle o życiu co śmierć. Przynajmniej ta, którą poznajemy w powieści Tomasza Kowalskiego "Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć". "Wizualnie klasyczna, jak z obrazu Grottgera. Posępna jak trzeba, przy odpowiednim oświetleniu może nawet przerażająca, tylko że w całej tej okazałości nie było za grosz dostojeństwa." Koścista jak na Kostuchę przystało, posiadający wrodzony tumiwisizm i nonszalancję. Przerażająca, zabawna, leniwa i bardzo wygadana.

Tomasz, Rysiek i Młody są grabarzami w miejscowości Ponura. Zgodnie ze społecznie przyjętą rolą powinni być durni jak but, jednak wcale tacy nie są. Swoją życiową mądrością łamią konwencje i stereotypy. Mimo iż na cmentarzu spędzając całe dnie, przygotowując pogrzeby, kopiąc groby, to  przy wódce i papierosie,  w towarzystwie zaprzyjaźnionej Śmierci, oddają się długim rozmowom i filozoficznym dysputom  na temat sensu życia, eutanazji, ludzkiej głupoty, hipokryzji czy Boga.

Tomaszowi Kowalskiemu w swojej powieści udało się stworzyć niezwykły, przesiąknięty surrealizmem i groteską klimat. W Ponurej rzeczywistość miesza się z fikcją, a spowity śmiertelną ciszą cmentarz, dzięki pracującym tam grabarzom, Śmierci i wizytującym gościom zamienia się w tętniące życiem, gwarne miejsce. 

"Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć," to druga książka autora (pierwsza to znakomity "Mędrzec kaźni") w której pisarz podejmuje temat śmierci.  Tym razem nie na poważnie, ale za pomocą ironii, czarnego humoru pozwala czytelnikowi oswoić śmierć. A ta choć posiada bardzo niewdzięczną profesję, to w gruncie rzeczy jest całkiem sympatyczną istotą, a samo spotkanie z nią, które prędzej czy później każdego z nas czeka, zaczynamy traktować jako naturalną kolej rzeczy.

 "...Śmierć nie traktuje swojej profesji w kategoriach dobrych czy złych uczynków. Z założenia nie jest ani dobra, ani zła. Po prostu jest i tyle. Tylko ludzie, biorąc pod uwagę szereg często niczym ze sobą nie związanych okoliczności, widzą w czyimś zejściu tragedię, chaos i okrucieństwo lub długo oczekiwane  przez rodzinę lub całe społeczeństwa błogosławione zrządzenie losu."

Wprowadzając niezwykłe, często wręcz nieziemskie postacie, dużą dawkę humoru, ironii i groteski Tomasz Kowalski bezlitośnie wyśmiewa nasze wady narodowe, zwykłe ludzkie małości, naszą hipokryzję, głupotę i moralność. Trójka grabarzy i Śmierć  to filozofowie pełną gębą, którzy niejednokrotnie zaskakują przenikliwością swoich poglądów i obserwacji. Bohaterowie dyskutują na temat śmierci, długowieczności spowodowanej wampiryzmem,  patriotyzmu, sztuki czy religii. Jest zabawnie, przyjemnie, ale i bardzo refleksyjnie.

"Upadłe anioły- mówiła Śmierć- nie zostały stworzone, by czynić zło wbrew Bogu. Od tego jesteście wy. (...) od tego jesteście wy ludzie. Wasze zamiłowanie do grzechu przerosło zapewne wszystkie założenia Stwórcy."

Oryginalna, nieszablonowa, pełna ukrytych symboli i odniesień, surrealistyczna, pełna życiowej mądrości proza. "Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć" to zabawne, ironiczne i pełne refleksji  rozmowy ze Śmiercią o życiu i śmierci.

"Czasami, żeby coś zrozumieć, należy najpierw tego doświadczyć. Sama sucha informacja może nie wystarczyć."

Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć, Tomasz Kowalski, Wydawnictwo MG, 2017, ss. 302


12 komentarzy:

 1. Książka czeka w domu na poczytanie. Surrealizmu nie mam zamiaru sobie odmawiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak podanego surrealizmu, uśmiechu i refleksji nie ma sobie co odmawiać.

   Usuń
 2. Ciekawe, bardzo ciekawe. Zanotuję sobie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zanotuj, w wolnej chwili polecam lekturę, bardzo przewrotna lektura.

   Usuń
 3. Jak dla mnie - książka bardzo dobra, czyta się ja błyskawicznie, a i na długo zostaje w pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą w 100%, ja z przyjemnością kiedyś do niej wrócę, tak jak do "Mędrca kaźni", równie rewelacyjny. Jeśli nie miałaś okazji równie mocno polecam.

   Usuń
 4. Dobrze wiedzieć, że Ci się podobała. Ja z samego opisu i Twojej recenzji wnioskuję, że to smakowity kąsek. Postaram się zapoznać :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Szalenie intryguje mnie od okładki po fabułę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o okładkę, to bardziej podoba mi się ta z pierwszego wydania, bardziej wydaje moje wyobrażenie o śmierci z powieści. Fabuła na szczęście niezmiennie doskonała.

   Usuń
 6. Ciekawa mieszanka, zainteresowałaś mnie swoją recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już nie mogę się doczekać, kiedy ta książka wpadnie w moje ręce. Ironia połączona z refleksjami i wprowadzenie Śmierci jako uczestnika wydarzeń to zdecydowanie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...