wtorek, 27 kwietnia 2021

Japonia Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie, Michael Booth

Zgodnie ze starym chińskim przysłowiem, dwa tygrysy nie mogą dzielić jednej góry, bo dla jednego z nich skończy się to śmiercią. Chiny, Korea i Japonia to trzy tygrysie narody,  które wspólnie dzielą bogaty i strategiczny region wschodniej części Azji,  a które poróżniła  gorzka historia. Przyglądając się tym krajom z daleka, wydaje się, że łączy je ze sobą tak dużo, że powinny żyć ze sobą w harmonii, jednak dopiero z bliska widać, że znajdują się na krawędzi potencjalnie  poważnego konfliktu. Brytyjski dziennikarz, Michael Booth wyrusza w podróż po Azji Wschodniej, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące go  pytanie dlaczego narody Azji Wschodniej nie potrafią się ze sobą dogadać, dlaczego jest między nimi tyle wrogości.

Książka "Japonia, Chiny i Korea" jest dziennikiem podróży z wyprawy dziennikarza przez Japonię, Koreę, Chiny oraz Tajwan. Micheal Booth eksploruje historię polityczną odwiedzanych krajów, poznaje korzenie dawnych konfliktów, przygląda się  historycznym urazom i bieżącym sporom, jednak bez polemiki. Jest wnikliwym obserwatorem i uważnym słuchaczem, rozmawia z przedstawicielami różnych środowisk, chcąc zrozumieć punkty widzenia każdej ze stron, zrozumieć ich gniew, wzajemną niechęć, brak zaufania.

Najbardziej znienawidzona wśród sąsiadów jest Japonia i faktem jest, że to właśnie ona i jej zbrodniczy ekspansjonizm z początku XX wieku, ponoszą największą odpowiedzialność za napięte stosunki miedzy krajami wschodniej Azji.  Lista "grzechów" Kraju Kwitnącej Wiśni jest długa, a dawne urazy wciąż żywe: okupacja Korei w latach 1910-1945, praca niewolnicza, instytucja kobiet pocieszycielek, spór o wyspy Tokdo/Tekeshima, treść japońskich podręczników do historii i rewizjonizm historyczny, świątynia Yasukuni. Japonia zrobiła wiele, aby naprawić dawne zła, jednak przeszłość wciąż nie przestaje budzić żywych emocji. 

"Japonia, Chiny, Korea" to przystępnie napisana, fascynująca, pełna interesujących faktów książka popularnonaukowa, w której autor przybliża nam historię regionu i aktualne wydarzenia wschodniej Azji. Michael Booth jest uważnym i wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, przy tym pełnym empatii i życzliwości. Znakomite źródło wiedzy i rozrywki.

Informacje o książce:
Autor: Michael Booth
Tytuł: Japonia Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie
Tytuł oryginału: Three Tigers, One Mountain: A Journey through the Bitter History and Current Conflicts of China, Korea and Japan
Przekład: Barbara Gutowska- Nowak
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2021
ilość stron: 431

1 komentarz:

  1. Dla czytelników zainteresowanych tematem, na pewno będzie to wartościowa lektura.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...