niedziela, 19 maja 2019

The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki, Kate Moore

Na początku XX wieku praca w wytwórni tarcz zegarowych Radium Luminous Materials Corporation w Newark w stanie New Jersey była marzeniem każdej amerykańskiej młodej dziewczyny. Każdego dnia dziewczyny siadały przy swoich stolikach, delikatnie ostrzyły pędzelki w ustach, następnie maczały je w specjalnej farbie, i malowały cyferblaty oraz wskazówki zegarków. "Obliż...Zanurz...Maluj..." i tak kilkaset razy w ciągu dnia. Pracownice Radium Dial nazywano lśniącymi dziewczynami, wszystko dzięki najważniejszemu składnikowi farby, okrytemu przez Curie- Skłodowską, radowi, wówczas uważany za cudowny, leczący wszystkie dolegliwości. Radowy proszek, którego używały do pracy, pokrywał ich ubranie, skórę, włosy, sprawiając, że kobiety w ciemnościach lśniły zielonkawym blaskiem, przyciągając wzrok mieszkańców, budząc podziw i zazdrość.
Wkrótce zaczęły chorować.

Kate Moore w swojej książce "The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki" opowiada o największym skandalu jaki wybuchł na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych.  Wielkiej batalii o zdrowie i życie pracownic fabryk produkujących świecące w ciemnościach tarcze do zegarków, o sądowej wojnie z z korporacją, która nigdy czuła się odpowiedzialna za to co spotkało jej  pracownice. Autorka w swojej książce nie skupia się jednak na aspektach prawnych czy naukowych. Na pierwszy plan wyciąga "radowe dziewczyny", opowiada historie z ich perspektywy, "od radości otrzymania pierwszej sowitej wypłaty, przez pierwszy bolący ząb , do odwagi, jakiej wymagało podjęcie walki z pracodawcą, który je truł." Tym samym sprawia, że bohaterki książki stają się czytelnikowi bliższe, bardziej znajome. Łatwiej jest nam zrozumieć ich ból, dzielić z nimi rozpaczliwą nadzieję na wyzdrowienie,  determinację do walki niezależnie od wszystkiego. 

"Radowe dziewczyny" powoli zabijał promieniotwórczy rad,  Kate Moore wskazuje w swoim reportażu jeszcze jednego zabójcę. Kobiety zostały z zimną krwią zamordowane przez zatrudniające je przedsiębiorstwa.
Historia luminescencyjnego biznesu jest historią przemocy. Opisy cierpień pracownic Radium Dials autorka konfrontuje z nieczułością przedsiębiorstw, które miały pełną świadomość niebezpieczeństwa na które były narażone, wiedziały, że dziewczyny skazane są na śmierć.
Oburza poczucie bezkarności i bezduszność korporacji, jej zarządu, który celowo ukrywał raporty o stanie zdrowia swoich pracownic. Bulwersuje zachowanie przekupnych lekarzy, którzy za odpowiednie wynagrodzenie są gotowi zeznawać na korzyść korporacji i kłamać w żywe oczy, że pracownicom fabryki nic nie dolega, wzburza postawa bezwstydnych prawników, którzy zrobią wszystko, aby "sprawiedliwość" była po stronie firmy.
Złoczyńcą w "Radium Girls" nie jest  rad, ale korporacja i reprezentujący ją ludzie.

"Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki" to świetnie napisany, wnikliwy reportaż i przepiękny hołd oddany kobietom, które pomimo wyniszczającej ich ciała choroby popromiennej,walczyły o sprawiedliwość. Dzięki książce Kate Moore  "radowe dziewczyny" żyją dalej, promieniują w ciemnościach historii, błyszcząc siłą i odwagą. Ten reportaż uświadamia nam jeszcze jedną, smutną prawdę. Mimo upływu ponad stu lat od tamtych wydarzeń, niewiele zmieniło się w podejściu korporacji do pracowników. Wciąż najważniejszy jest zysk, nie człowiek. Wojna o lepsze warunki pracy, właściwą opiekę zdrowotną, prawa pracowników trwa nieustannie, świecące duchy radowych dziewczyn wciąż nas prześladują.


Informacje o książce:
Autor: Kate Moore
Tytuł: The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki
Tytuł oryginału: The Radium Girls. The dark story of America's Shining Women
Przekład: Dorota Konowrocka- Sawa
Wydawnictwo Poradnia K
Miejsce i data wydania:  Warszawa, 2019
ilość stron: 462


Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka.
The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki, Kate Moore
a także inne nowości znajdziecie na stronie księgarni.
https://www.taniaksiazka.pl/

3 komentarze:

 1. Myślę, ze by mi się spodobała ta pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja raczej sobie odpuszczę.
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  https://zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. "Radium Girls" to jeden z najbardziej oryginalnych reportaży, jakie ostatnio pojawiły się na półkach. Dobrze napisany, a to zasługa nie tylko talentu autorki, ale również pracy, jaką wykonała przed jego stworzeniem. Polecamy wraz z Tobą!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...