środa, 27 marca 2019

Zabawki diabła, Anna Kańtoch

Istnieją miejsca, które budzą strach. Miejsca, gdzie posągi płaczą krwawymi łzami, w których można spotkać wariatów o pustych spojrzeniach somnambulików, morderców, którzy kryją się wśród cieni, czy niewidzialne ale równie groźne demony, które wieszają ludzi na drzewach.  Miejsca, w których doświadczyć  można  chaosu, dotknąć tajemnic, magii i niespodziewanych, często ścinających krew w żyłach wydarzeń. Właśnie do takiej mrocznej krainy w swoim zbiorze opowiadań "Zabawki diabła" zabiera czytelników Anna Kańtoch,  kolejnej po  "Diable na wieży" odsłonie przygód specjalisty od spraw dziwnych i tajemniczych, Domenica Jordana.

Sześć opowiadań, które łączy postać Domenica Jordana, lekarza, cynika, który  w tym zbiorze staje się nieco mniej niedostępny, dzięki temu, że autorka zdecydowała się  przybliżyć jego przeszłość. Dowiadujemy się co takiego wydarzyło się w jego życiu, że tak uparcie stara się zapobiegać złu, że za wszelką cenę dąży do poznania prawdy i w końcu co sprawiło, że stał się tak chłodnym i bezkompromisowym człowiekiem. Domenic będzie jeszcze raz musiał stawić czoło swojej przeszłości, przy okazji rozwiązując kilka mrocznych tajemnic z pogranicza światła i ciemności.

Annie Kańtoch  kolejny raz udało się stworzyć niesamowity, okryty mrokiem świat, w którym rzeczywistość styka się z nadprzyrodzonym i magią. Natkniemy się tu na wampiry, demony, czarownice, czy świętych, o nie zawsze czystych intencjach. Najważniejsi są jednak  ludzie, to właśnie w nich tkwi największe zło tego świata. Ludzka pycha, arogancja, namiętności, nieustanne pragnienie władzy rodzą przemoc, doprowadzają do rozlewu krwi, niosą strach, przerażenie, niejednokrotnie śmierć.
Autorka wydaje się być wytrawnym obserwatorem rzeczywistości i ludzi. Tworzy świetne portrety psychologiczne postaci, zarówno tych  pierwszo- jak i drugoplanowych, szczególną jednak  uwagę w "Zabawkach diabła" zwracają kobiety. Alais, która rozmawia z Bogiem i aniołami, Veronica współdzieli ciało z  Montserrat, groźną czarownicą. Więź, która łączy ich z istotami nie z tego świata sprawia, że są okrutne, przepełnione obojętnością, a jednocześnie wciąż pełne życzliwości, ale każda w zupełnie odmienny sposób. Alais zabija innych swoją miłością, Veronica próbuje wypełnić pustkę duszy, którą zabrała jej moc czarownicy.

"Zabawki diabła" to zbiór subtelnie makabrycznych, ponurych, nastrojowych historii pełnych kryminalnych spraw, których motorem są ludzkie namiętności, nierzadko siły nieczyste. To opowiadania z pogranicza światła i ciemności, rzeczywistości i magii, życia i śmierci z cynicznym, kierującym się zdrowym rozsądkiem, nietuzinkowym detektywem. Lektura idealna dla każdego miłośnika fantastyki oraz opowieści, które zasnute są gęstą mgłą tajemnic i tego co nieodgadnione.

Informacje o książce:
Autor: Anna Kańtoch
Tytuł: Zabawki diabła
Wydawnictwo Powergraph
Miejsce i data wydania: Warszawa,  2019
ilość stron: 416

6 komentarzy:

 1. Kańtoch książki mam w planach, moja ciocia się zachwyca tą autorką ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj koniecznie, to już chyba moja ósma książka tej autorki, każda zachwyca równie mocno.

   Usuń
 2. Nie znam, ale chętnie poznam. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  www.zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...