poniedziałek, 27 lutego 2017

Książek zatrzęsienie #20- zapowiedzi wydawnicze marca 2017




Przed Wami kompletnie nieobiektywny przegląd nowości wydawniczych, które pojawią się w  księgarniach w marcu. Przedstawiam tutaj książki, które chciałabym by zagościły w mojej biblioteczce, które zainteresowały mnie opisem fabuły, przyciągnęły nazwiskiem autora, zauroczyły okładką, lub w inny, sobie tyko znany sposób zwróciły moją uwagę.

Zapraszam na marcową odsłonę "Książek zatrzęsienia".


Kruso
Lutz Seiler
data premiery: 1 marca 2017
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Owiana legendą wyspa Hiddensee na Bałtyku znajduje się, jak mówią,- „po tamtej stronie wiadomości” i poza czasem. Pewnego dnia dociera na nią Ed, który chce uciec od swojego dotychczasowego życia. Zostaje pomywaczem w zmywalni U Klausnera  ̶  knajpie położonej wysoko nad morzem  ̶  gdzie poznaje Krusa. Między mężczyznami nawiązuje się trudna przyjaźń. Kruso, mistrz i patron wyspy, wtajemnicza Eda w nocne obrzędy pracowników sezonowych, w czasie których Ed przeżywa inicjację seksualną. Kruso to sekretny inspirator wspólnoty, którą spaja obietnica, że każdy rozbitek, wyrzucony poza nawias państwa i życia, zdoła w ciągu trzech nocy dotrzeć do korzeni wolności. Jednak wydarzenia z jesieni 1989 roku wstrząsają wyspą, a jej mieszkańcom pozostaje tylko walka na śmierć i życie.  (opis wydawcy)




YOKAI. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej
Michael Dylam Foster
data premiery: 1 marca 2017
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kultura japońska pełna jest potworów, duchów, fantastycznych istot i ponadnaturalnych zjawisk. Japończycy określają je wszystkie wspólną nazwą: yōkai. Stwory te przyjmują nieskończenie wiele form i kształtów – od górskich chochlików tengu i wodników kappa do zmiennokształtnych lisów i liżących sufity stworów o długich językach. Choć w dzisiejszych czasach popularność zapewniają im anime, manga, filmy i gry komputerowe, większość yōkai pochodzi z lokalnych legend, ludowych opowieści i historii o duchach.
Michael Dylan Foster, od lat prowadzący badania w Japonii, omawia historię i kulturowe konteksty yōkai, śledzi pochodzenie, objaśnia znaczenia i przedstawia sylwetki ludzi, którzy w ciągu wieków usiłowali zgłębić tajemnice tych istot. Dodatkową zaletą tej wciągającej i przystępnie napisanej książki jest swoisty bestiariusz, w którym autor szczegółowo opisał wybrane yokai, ilustrując swoje opowieści oryginalnymi rysunkami autorstwa Shinonome Kijina.  Foster zaprasza w fascynującą podróż po japońskiej kulturze ludowej, przedstawia także jej coraz szerszy wpływ na globalną kulturę popularną. (opis wydawcy)




Helisa
Marc Elsberg
data premiery: 1 marca 2017
Wydawnictwo W.A.B.
Oni nas zastąpią. Czy masz w sobie geny, które zapewnią ci przetrwanie?
Najnowsza powieść autora bestsellerowego Blackoutu.
Czy można wyleczyć poważą chorobę dzięki niewielkiej zmianie kodu DNA? A stworzyć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt? Czy można genetycznie „zaprojektować” małego geniusza? I – co najważniejsze - czy to tylko pojedyncze eksperymenty, czy też celowe działanie na wielką skalę, które ma przygotować nowy, lepszy świat? Czy będzie w nim miejsce dla ciebie?
To, co brzmi jak opowieść science-fiction, dzieje się dzisiaj na naszych oczach.  (opis wydawcy)





Oskarżenie
Bandi
data premiery: 1 marca 2017
Wydawnictwo Czarna owca
Żyję w Korei Północnej jak mówiący automat, jak człowiek zaprzęgnięty w jarzmo. Moim przeznaczeniem jest świecić w ciemnościach – pisze we wstępie autor. Niewiele więcej o nim wiemy. Nigdy nie stawił otwarcie czoła reżimowi, bo gdyby to zrobił, trafiłby do obozu pracy lub przed pluton egzekucyjny.
Jego opowiadania to krótkie wycinki z życia zwyczajnych mieszkańców Korei Północnej. Ci ludzie zachowują się jak roboty: klaszczą, śmieją się, płaczą na zawołanie. Nie buntują się, nie uprawiają sabotażu, nie drukują ulotek, nie spiskują. Służą państwu ze wszystkich sił, nawet kosztem najbliższych. Przeglądają na oczy dopiero, gdy dotknięci jakąś osobistą tragedią, przekonują się jak bezduszny, okrutny i zakłamany jest reżim, który dotąd wspierali z takim oddaniem.
Klasycznie skonstruowane opowiadania nie są pozbawione rysów satyrycznych, chociaż przy ich lekturze chce się raczej płakać niż śmiać, bo opisywana przez Bandiego paranoiczna rzeczywistość nie jest wytworem wyobraźni autora, ale światem, w którym nadal żyje. Nie tracąc nadziei, że któregoś dnia ponad dwadzieścia milionów jego rodaków ocknie się z letargu, w którym tkwił przez dziesiątki lat również on sam. (opis wydawcy)



Mitologia nordycka
Neil Gaimnan
data premiery: 1 marca 2017
Wydawnictwo Mag

Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po "Grę o tron" i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają - pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni - a opowieść przenosi nas do ich świata - od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarök i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc. (opis wydawcy)





Siedemnaście zwierząt
Robert Pucek
data premiery: 8 marca 2017
Wydawnictwo Czarne
Pomimo tytułu w książce Roberta Pucka chodzi nie tylko o zwierzęta, lecz – jak chciał Umberto Eco – o „obietnicę objawienia niepokojących, ale i oświecających prawd". Ten osobisty bestiariusz bierze za punkt wyjścia krokodyle, ćmy, słonie czy wilki, by opowiadać o sprawach najbardziej uniwersalnych: miłości, cierpieniu, pragnieniu i śmierci. Robert Pucek sięga do twórczości największych pisarzy, poetów i filozofów, szukając drogi między myślą Zachodu i Wschodu. A nasi bracia mniejsi stają się księgą, w której zapisana zostaje kondycja ludzka. (opis wydawcy)








Wojny przestrzeni
Paweł Majka
data premiery: 17 marca 2017
Wydawnictwo Genius Creations

Kontynuacja "Pokoju światów", o którym możecie przeczytać tutaj.
Krąg zemsty nie ma końca.
Kiedy się mścisz, sprawiasz, że twoim tropem rusza inny mściciel. Nie dzisiaj, nie jutro, ale za rok, za dekadę… na pewno! Niczego nie pamiętamy tak dobrze jak doznanych krzywd. Niczego tak nie pragniemy jak wyrównania rachunków.
Mirosław Kutrzeba zabił już pięciu oprawców. Szósty nadal się przed nim ukrywa, ale nie czeka z założonymi rękoma. Pomagają mu ci, których Kutrzeba skrzywdził, realizując swoją misję.
Konflikt zapoczątkowany wendettą może ponownie sprowadzić na świat kataklizm. Nie przetrwają go ani bogowie, ani ludzie. Nie ma jednak ratunku, gdyż taka jest nieuchronna logika nieskończonego kręgu zemsty.(opis wydawcy)




Życie pasterza
James Rebanks
data premiery: 27 marca 2017
Wydawnictwo Znak Literanova
James Rebanks powrócił z wielkiego miasta na wieś, aby pracować na farmie, którą jego rodzina prowadzi od sześciuset lat. Z dala od zgiełku wiedzie proste życie w Krainie Jezior, gdzie ludzie od wieków hodują owce. Jego wybór stał się inspiracją dla milionów zabieganych, uzależnionych od smartfonów i poszukujących spokoju ludzi. Rebanks opowiedział im o świecie, w którym najważniejsze wartości wciąż mają sens, a relacje między jego mieszkańcami pozostały autentyczne, choć nie zawsze są łatwe. Książka Rebanksa to poruszająca historia człowieka, który wbrew trendom odnalazł spełnienie w prostocie życia i pokorze wobec natury. Opowieść o związku z rodzinną tradycją, wyjątkowym regionem oraz z naturą, która wyznacza rytm życia mieszkańców.
Życie pasterza szczerością i wrażliwością autora podbiło serca milionów czytelników i zachwyciło najbardziej wymagających krytyków. Stało się wydarzeniem literackim w Wielkiej Brytanii i USA oraz bestsellerem w Niemczech, Hiszpanii i Norwegii. (opis wydawcy)




Berserk
Paweł Majka
data premiery: 29 marca 2017
Wydawnictwo Filia

Już niedługo, za mniej więcej dwa do trzech lat wszyscy ludzie na Ziemi wpadną w dziki szał, podczas którego zatracą pamięć o tym, kim byli. Nie wszystkich ogarnie on równocześnie. Opanowani gorączką będą rzucać się na siebie nawzajem. Szał będzie dziki, lecz nie bezrozumny.
Nim minie tydzień na Ziemi nie będzie zdrowych ludzi. A potem, równie niespodziewanie, jak się zaczęło, wszystko minie…
Niektórzy mówią, że to Gaja, że Ziemia się nami zmęczyła. Inni, że wirus wyrwał się z wojskowego laboratorium, albo że wypuścili go terroryści. Jeszcze inni, że człowiek przekroczył wreszcie próg cywilizacyjnego stresu i zwariował.
Ty wiesz tylko, że przyszło ci żyć wśród zgliszczy. I że niczego tak się nie boisz, jak tego, że kiedyś przypomnisz sobie, co robiłeś, gdy na świat spadł szał zabijania.
A nie, jest jeszcze coś, co przeraża cię bardziej.
Że to powróci.(opis wydawcy)

26 komentarzy:

 1. Nie wiedziałem, że ma wyjść kolejna powieść Elsberga. Czytałem jego Blackout i zrobił na mnie ogromne wrażenie, ale patrząc na opinię jego kolejnej powieści, to niekoniecznie już chcę ją poznać.
  Za to Gaimana z wielką chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarówno "Blackout" jak i "Zero" podobały się, "Helisa" pachnie mi trochę Robinem Cookiem, więc tym bardziej chcę ją przeczytać.

   Usuń
 2. Czytałam poprzednie powieści Elsberga, więc pewnie kolejnej również dam szansę. Zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elsberg dwukrotnie przyprawił mnie o szybsze bicie serca, więc "Helisa" wydaje się być dla mnie lekturą obowiązkową.

   Usuń
 3. "Oskarżenie" właśnie jest czytane - jak na razie zapowiada się ciekawie :) Poza tym oczywiście brałabym Gaimana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekam na Twoją recenzję, bardzo ciekawa jestem Twojej opinii.

   Usuń
 4. Wyjątkowo z tych tytułów żaden mnie nie zainteresował. Mam w planach kilka nowości marcowych, ale zdecydowałam się na inne powieści. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę konieczne zaglądnąć do Twojej biuletynki, by zobaczyć co Ty wybrałaś. Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Z przedstawionych książek w planach mam tylko "Kruso".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że szybko wpadnie w moje łapki, Seria z Żurawiem WUJ wyjątkowo mnie intryguje.

   Usuń
 6. Gaimana widzę, więc to na pewno. Widzę, że w swoich zapowiedziach zapomniałem o "Życiu pasterza" , który też zwrócił moją uwagę i na pewno sięgnę. Natomiast będę czekał na Twoje recki do "Helisa" i "Berserka". Chociaż tego Majkę to ja w dalszej przyszłości jak coś. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzec jest tak obfity w ciekawe książki, że nie mam pojęcia, kiedy ja to wszystko ogarnę, nie wiem czy za "Strażaka" przypadkiem się nie wezmę, bo drugi "Bastion" się szykuje.

   Usuń
  2. Ja się zabieram lada dzień, i właśnie skusiło mnie to przyrównanie do mistrzunia -a akurat tę książkę bardzo lubię i mam wysoko w prywatnym rankingu. Nawet sobie pomyślałem, czy przy okazji nie sięgnę po "Bastion" po raz kolejny, bo już myślałem o tym w zeszłym roku.

   Usuń
  3. Ja przeczytałam na razie bezpłatny fragment na Legimi i jestem pod wrażeniem. Mam nadzieję, że całość już wkrótce u mnie wyląduje, bo lektura szykuje się zacna.

   Usuń
 7. "Helisę" muszę pokazać przyjaciółce, ona lubi takie klimaty :) Dla mnie zdecydowanie "Yokai" i kręci mnie ta "Mitologia nordycka". "Kruso" ma prześliczną okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka "Kruso" jest cudna i mam nadzieję, że treść jest równie ujmująca. Pozdrawiam.

   Usuń
 8. Jest kilka ciekawych tytułów, ale mnie najbardziej zaciekawiło "Życie pasterza".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo jestem ciekawa tej książki, oby szybko znalazła się okazja do jej lektury.

   Usuń
 9. Sama byłam zaszokowana ile w tym miesiącu wyjdzie cudeniek <3 Ja w swoich zapowiedziach uwzględniłam prawie 40 pozycji xD W sumie nigdy nie robię tego rodzaju wpisów, ale coś takiego zasługuje na uwage :)
  Na pewno czekam na dwie książki Sandersona, Opowieści z Akademii Nocnych Łowców, drugi tom opowieści o przygodach Wolhy Rednej i o matko, nie pamietam więcej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślałam, że ograniczę się do 5-6 ale w marcu jest dosłownie wysyp znakomitości. W moim zestawieniu i tak brakuje Mitchella, Sandersona czy Hilla. Zapowiadają się równie ciekawie, ale dla dobra budżetu domowego trzeba się ograniczyć.

   Usuń
 10. Ja w tym miesiącu najbardziej czekam na "Slade House" Davida Mitchella. Przegapiłam jakoś "Oskarżenie", a zapowiada się również smakowicie. Dzięki za zwrócenie uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam Mitchella na stronie Maga, intrygująca, ale nie miałam okazji by poznać twórczość tego pisarza więc wolałam się wstrzymać.

   Usuń
 11. Jak dla mnie to przede wszystkim nowy Neil Gaiman. Uwielbiam kiedy bierze sobie na warsztat tematy nordyckich bóstw. No i to wydanie jest przepiękne <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten cykl jest przepiękny, gdybym miała więcej miejsca na półkach i fundusze, chętnie bym zainwestowała w to wydanie Gaimana.

   Usuń
 12. Kolejny Gaiman w pięknej okładce <3
  Ja najbardziej czekam na Gniew i świt <3

  Zostaję na dłużej i obserwuję

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiele z tych książek przeczytanych. Mam swoich faworytów, ale uważam, że nie wszystkie są warte polecenia.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...