czwartek, 29 września 2016

Książek zatrzęsienie #15- zapowiedzi wydawnicze października 2016

Przed Wami kompletnie nieobiektywny przegląd nowości wydawniczych i wznowień, które pojawią się na rynku w nadchodzący miesiącu.
Zapraszam.


Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym
Maciej Czarnecki
data premiery: 5 października 2016
Wydawnictwo Czarne
Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.
Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem. (opis wydawcy)
Wodnikowe wzgórze
Richard Adams
data premiery: 13 października 2016
Wydawnictwo Literackie

Absolutny klasyk. Źle się dzieje w królikarni Sandleford. W miejscu, w którym króliki wiodą spokojny żywot, ma powstać nowe osiedle. Wygodne nory i zielone łąki zostaną unicestwione.
Nie jest łatwo opuścić swój dom. Stado kłapouchów pod wodzą dwóch niezłomnych braci – Piątka i Leszczynka – musi jednak wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Tak rozpoczyna się królicza epopeja. Nie trzeba dodawać, że po drodze naszych bohaterów czeka  mnóstwo przygód i jeszcze więcej niebezpieczeństw. (opis wydawcy)Rzymianami bendąc
Matthew Kneale
data premiery: 21 października 2016
Wydawnictwo Wiatr od morza

Tu nic nie jest takie, jakie się z początku wydaje…
Witamy w świecie dorosłych widzianym oczami dziecka!

Rzymianami bendąc to powieść, której narratorem i głównym bohaterem jest dziewięcioletni chłopiec. Najeżona błędami ortograficznymi i przekręconymi słówkami relacja małego Lawrence’a z podróży do Rzymu stanowi lekturę komiczną, wzruszającą i momentami skłaniająca do gorzkiej refleksji nad wpływem, jaki dorośli nieświadomie wywierają na dzieci.Dziewięcioletni Larry i jego młodsza siostrzyczka Jemima po rozwodzie rodziców wychowywani są przez matkę. Jakby rozpad rodziny nie był wystarczającym problemem, wygląda na to, że ojciec postanowił zmienić życie byłej żony w piekło i przyjeżdża ze Szkocji do Londynu wyłącznie po to, aby ją nachodzić, zastraszać i szkalować. Dzieci z ogromną radością przyjmują więc pomysł mamy, by na jakiś czas pojechać do Rzymu – miasta, w którym studiowała, i gdzie, jak twierdzi, wciąż może liczyć na pomoc starych przyjaciół. Tak rozpoczyna się szalona podróż do Włoch oraz rajd po mieszkaniach dawnych znajomych matki – bardziej lub mniej ucieszonych jej nagłą wizytą –  prowadzący Lawrence’a do odkrycia, że świat dorosłych nieraz bywa niedorzecznie skomplikowany…(opis wydawcy)
Konan Destylator

Andrzej Pilipiuk
data premiery: 26 października 2016
Wydawnictwo Fabryka Słów
Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków regularnie likwiduje przedstawicieli wrogiego rodu – Bardaków.
W postaci Wędrowycza jak w soczewce skupiają się wszelkie możliwe polskie wady, przywary i stereotypy – ale jego chamstwo, wieśniactwo, buractwo, brak rozterek i hamulców moralnych oraz bogaty arsenał broni i materiałów wybuchowych zapewniają mu przewagę nad każdym przeciwnikiem. (opis wydawcy)

Siła niższa
Marta Kisiel
data premiery: 26 października 2016
Wydawnictwo Uroboros
Szanuj anioła swego, bo możesz dostać gorszego!

Światem rządzi prawo równowagi. To za jego sprawą wymiętolony pisarz oraz wiking z wyboru dzielą dom, w którym strych zamieszkują widma ze skłonnością do cielesności, w piwnicy leży ciało bez skłonności do czegokolwiek, a na piętrze urzęduje urocze Licho oraz anioł nie tyle stróż, ile strażnik więzienny. Równowaga zadbała nawet o to, by siła wyższa znalazła przeciwwagę w fatum o nikczemniejszych gabarytach, za to z przerostem ambicji.
Jako posiadaczka patentu na efekt motyla i śnieżnej kuli siła niższa dokłada wszelkich starań, by Konrad Romańczuk ponownie stał się bohaterem dramatu w nowej obsadzie. Fabułę tym razem dyktuje proza życia, a codzienność występuje jedynie w dwóch wariantach: albo kolejna fucha, albo sterczenie przy garach.
Konrad na własnej skórze przekona się, że zaburzona równowaga grozi nie tylko urwaniem głowy i postradaniem zmysłów: gdy siła niższa pokonuje wyższą, zatracić można samego siebie… (opis wydawcy)Rozjemca
Brandon Sanderson
data premiery: 26 października 2016
Wydawnictwo Mag

"Rozjemca" to opowieść o dwóch siostrach, które urodziły się księżniczkami, o Królu-Bogu, który ma poślubić jedną z nich, pomniejszym bóstwie, które nie wierzy w siebie, i o nieśmiertelnym człowieku starającym się naprawić błędy, jakich dopuścił się setki lat temu. W ich świecie ci, którzy zginęli w chwalebny sposób, powracają jako bogowie i żyją w zamknięciu w stolicy Hallandren. W tym samym świecie o potędze magii stanowi moc zwana Biochromą, oparta na Oddechach, które można zbierać jedynie pojedynczo od konkretnych osób. Dzięki Oddechom i czerpaniu koloru z nieożywionych przedmiotów Rozbudzający są w stanie zarówno dopuszczać się nikczemności, jak i tworzyć cuda. Siri i Vivenna, księżniczki Idris; Dar Pieśni, zniechęcony bóg odwagi, Król-Bóg Susebron i tajemniczy Vasher - Rozjemca, zetkną się z jednymi i drugimi (opis wydawcy)

Osiołkiem
Andrzej Stasiuk
data premiery: 26 października 2016
Wydawnictwo Czarne
Ukraina, Rosja, Azja. Narrator napotyka ludzi, duchy i policjantów. Ale przede wszystkim opowiada o swojej miłości do samochodów. Snuje sowizdrzalską elegię na odejście silnika spalinowego. (opis wydawcy)


7EW
Neal Stephenson
data premiery: 28 października 2016
Wydawnictwo Mag

 Co by się stało, gdyby nastąpił koniec świata?
 Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje  opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na  nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie garstka…
 Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczające się do siedmiu odrębnych ras – rozpoczynają kolejną        zuchwałą podróż w nieznane, na obcą planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Na Ziemię. (opis wydawcy)


16 komentarzy:

 1. Konan :D tej części nie czytałam i z chęcią bym po nią sięgnęła. Zainteresowała mnie też książka Marty Kisiel - wiele dobrego słyszałam o jej twórczości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z nowej części przygód Kuby Wędrowycza, bardziej ode mnie cieszy się mój mąż, humor specyficzny, ale czyta się przepysznie. Po książki Marty Kisiel warto sięgnąć, cudownie poprawiają humor.

   Usuń
 2. Oczywiście Sanderson no i 7EW kusi również a poza tymi to jeszcze kilka mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej kuszą mnie "Dzieci Norwegii". Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem stawiam na "7EW" - to zdecydowanie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że sama książka jest równie wyśmienita jak opis okładkowy.

   Usuń
 5. bardzo mi się podoba nowe wydanie Wodnikowego Wzgórza :D po Siłę niższą biegnę do księgarni w dzień premiery! pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno w środku prezentuje się równie pięknie, bo książka jest ilustrowana. Nowej książki Marty Kisiel również nie mogę się doczekać.

   Usuń
 6. Mam wrażenie, że chyba tylko mi ten Pilipiuk zupełnie nie podchodzi. Ale na Maga to czekam z niecierpliwością D:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mag chyba najciekawsze premiery miał na październik. Jeszcze "Dom z liści" wpadł mi w oko, ale ten horror studzi mój zapał.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...