sobota, 31 października 2015

Książek zatrzęsienie #4 -Zapowiedzi wydawnicze listopada 2015

Listopad zapowiada się spokojniej przynajmniej dla mnie, jeśli chodzi o nowości, tylko kilka książek zwróciło moją uwagę ( albo ja za słabo szukałam), ale za to jakich pozycji. Do św. Mikołaja chyba napiszę list o "Sześć światów Hain" Ursuli K. Le Guin, grzeczna byłam, to może jakieś szanse mam.
Zapraszam na mój subiektywny przegląd nowości książkowych, które trafią do księgarń w listopadzie, zdominowanym przez fantastykę.

Sześć światów Hain
Ursula K. Le Guin
data premiery: 4 listopad 2015 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Po raz pierwszy w jednym tomie!

„Sześć światów” Hain Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury science fiction. Akcja rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Światów jednoczy planety zasiedlone przez potomków starożytnej rasy Hain. W skład zbioru wchodzą: „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni”, „Słowo las znaczy świat”. 

W dalekiej przeszłości starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt i zapomniały o łączących je więzach. Po latach Haińczycy chcieliby pojednać stworzone przez siebie cywilizacje. Pierwsze próby są nieudane, ale potem odległe ludy nawiązują stosunki dyplomatyczne i tworzą konfederację. Tak powstaje Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, który ma być pozbawiony przemocy i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i pomoc. Autorka porusza problemy tożsamości płciowej, odmienności i tolerancji. (opis wydawcy)

 

 

Tajemnica Nawiedzonego Lasu
Anna Kańtoch
data premiery: 4 listopada 2015
Wydawnictwo Uroboros

Po mrożącej krew w żyłach "Tajemnicy Diabelskiego Kręgu" Anna Kańtoch przedstawia dalsze losy Niny Pankowicz, w najlepszym stylu żonglując konwencjami i tworząc opowieść, której nie da się zapomnieć.
Wakacje w Markotach przewróciły życie Niny do góry nogami. Gdy dziewczynka próbuje dojść do siebie, w jej szkole pojawiają się sierżant Sowa i porucznik Lis. Zabierają ją do Instytutu Totenwald pod wschodnią granicę, gdzie przebywają dzieci takie jak ona, obdarzone przez anioły magicznymi mocami. Instytut przypomina koszary – jego mieszkańcy przez całe dnie ciężko pracują, zabierani są na badania i przesłuchania. Co jakiś czas niektóre dzieci dostają czerwoną kartkę i znikają bez śladu. Nikt dokładnie nie wie, czego chcą komuniści. Mroczne tajemnice skrywa także las i opuszczona wioska węglarzy położona nieopodal… Jakie zadanie tym razem otrzyma do wykonania Nina? (opis wydawcy)Upadek Hyperiona 
Dan Simmons
data premiery: 4 listopada 2015
Wydawnictwo MAG

Najsłynniejsza obok Diuny powieść science fiction. Intruzi atakują Hegemonię, niszcząc kolejne planety. Ludzkość walczy już nie o zwycięstwo, lecz o przetrwanie. Na Hyperionie pielgrzymi docierają do Grobowców Czasu, gdzie przekonują się, że prawdziwym przeciwnikiem ludzkości są digitalne istoty stworzone w odległej przyszłości przez informatyczne bóstwo. Teraz wytworzyły własną osobowość i dysponują niewyobrażalną potęgą, zdolną dokonać gigantycznych zniszczeń...(opis wydawcy)

Bazar złych snów
Stephen King
data premiery: 5 listopada 2015
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Od czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań „Nocna zmiana”, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W „Bazarze złych snów” zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę.

Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. „Życie po życiu” to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce – jak felietonista z „Nekrologów”, który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w „Wydmie”, który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W „Moralności” King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny.
Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” – pisze autor. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły”. (opis wydawcy)
Stacja jedenaście
Mandel Emily St. John
data premiery: 18 listopada 2015
Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Wstrząsająca, niesamowicie przejmująca "Stacja Jedenaście" to powieść, której akcja toczy się w ponurych czasach po upadku cywilizacji i przedstawia niezwykłą historię hollywoodzkiego gwiazdora, jego niedoszłego ratownika oraz wędrującej grupy artystów, przemierzającej zniszczone tereny Wielkich Jezior i gotowej oddać wszystko w imię sztuki i człowieczeństwa.

Pewnej zimowej nocy znany aktor, Arthur Leander, umiera na zawał serca podczas wystawiania Króla Leara. Były paparazzi, Jeevan Chaudhary, szkolący się teraz na ratownika medycznego, jest na widowni i rusza Arthurowi na pomoc. Dziecięca aktorka, Kirsten Raymonde, obserwuje w przerażeniu, jak Jeevan próbuje bez skutku uratować aktora. Arthur umiera. Tej samej nocy, kiedy Jeevan wraca z teatru do domu, rozprzestrzenia się straszliwy wirus.

Mija piętnaście lat. Kirsten jest aktorką wędrującą z Podróżującą Symfonią. Ta mała grupa artystów przechadza się między osadami tego nowego, odmienionego świata i razem wystawia dzieła Szekspira oraz gra muzykę dla tych nielicznych, którzy przeżyli epidemię. Z boku ich karawany oraz wytatuowana na ramieniu Kirsten, widnieje kwestia ze Star Treka: „Samo przetrwanie nie wystarcza”. Kiedy jednak Symfonia dociera do St. Deborah Przy Wodzie, napotyka tam nieobliczalnego proroka, wykopującego puste groby dla tych, którzy odważyli się opuścić jego osadę.

Ta wzruszająca, melancholijna powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni wielu lat, wyjątkowo realistycznie przedstawia życie przed i po epidemii. "Stacja Jedenaście" skupia się na relacjach, które dają nam siłę przetrwania, na znaczeniu sztuki w naszym życiu i na ulotnym pięknie otaczającego nas świata.
(opis wydawcy)Czy któraś z książek zwróciła Waszą uwagę?
 

14 komentarzy:

 1. Ursula LeGuin oczywiście :) pozostałe niekoniecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czekam na "Utopce" Katarzyny Puzyńskiej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze nie miałam okazji poznać jej twórczości, ale słyszałam, że jej kryminały są bardzo dobre.

   Usuń
  2. Też czytałam o tej autorce i mam zamiar zabrać się za jej książki.

   Usuń
 3. Pierwsza i ostatnia, ale z zakupami mi się nie spieszy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka i tytuł nowej książki są ogromnie nęcące, ale jeszcze dzięki tobie dowiaduję się o Stacji Jedenaście. Nie chcę czytać opisu, bo chcę wiedzieć o niej jak najmniej. Już po samej okładce czuję, że mi się spodoba <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Treścią nie zachęca mnie żadna, ale okładki - coś pięknego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nowe wydanie LeGuin jest cudowne! Najpierw muszę jednak dorwać serię o Ziemiomorzu, a później będę szukać tej pozycji :)
  Chociaż tak naprawdę wszystkie przez Ciebie przedstawione trafiają w mój gust!
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Porwę wszystkie te książki, jak tylko znajdę na to fundusze :D Listopad jest wypełniony tak wielką ilością wspaniałych premier, że aż się boję swojego zakupoholizmu książkowego :D

  Pozdrawiam serdecznie,
  Mona Te [Blog]

  OdpowiedzUsuń
 8. King, King oczywiście! Czekam niecierpliwie. Nie pogardziłabym także LeGuin, bo to wydanie jest po prostu piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najbardziej zainteresowała mnie książka Tajemnica Nawiedzonego Lasu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W listopadzie będzie się działo, oj będzie. Wszystko, co wymieniłaś i jeszcze Tolkien - dla mnie pozycje obowiązkowe

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...