niedziela, 12 stycznia 2020

Olive powraca, Elizabeth Strout

Pamiętacie Olive Kitteridge?  Arogancką nauczycielkę matematyki, budząca respekt, a znacznie częściej niechęć mieszkańców małego miasteczka Crosby w amerykańskim stanie Maine, która zawsze mówi to co myśli i ma wyrobione zdanie na każdy temat. Mimo trudnego charakteru, ciętego języka i złośliwości pokochali ją wszyscy, zarówno czytelnicy i widzowie (powieść "Olive Kitteridge" doczekała się znakomitej ekranizacji). Sama Elizabeth Strout musi mieć dla swojej bohaterki duży sentyment (chyba, że przyświecały jej bardziej przyziemne motywy) skoro po latach zdecydowała się powrócić do tamtej historii i domknąć losy Olive i mieszkańców Crosby.

W trzynastu powiązanych ze sobą opowiadaniach Elizabeth Strout eksploruje samotność i trudy życia mieszkańców niewielkiego miasteczka. Ludzi, którzy czasem wiodą spokojne i monotonne życie, które znacznie częściej wypełniają dramaty, tragedie i kłopoty.  Olive jest bohaterką niektórych z historii, w innych jest obecna tylko gdzieś w tle, zapewniając moralne wsparcie i współczucie tym, którzy najbardziej go potrzebują. Pomaga im w chorobie, depresji, kłopotach, jakich napotykają na swojej drodze, jest przy nich, rozmawia z nimi, otwiera się przed nimi, ale przede wszystkim słucha, tego co mają do powiedzenia.
Sama Olive, jest znacznie starsza, wciąż złośliwa, do bólu szczera, szorstka, jednak pod tym twardym pancerzem skrywa bardzo wrażliwe serce, ogromne pokłady współczucia, empatii i strach przed śmiercią, o której wie, że jest coraz bliżej. Upływ czasu, życiowe doświadczenia złagodziły jej charakter, stała się spokojniejsza, walczy, by stać się choć trochę lepszym człowiekiem.

Elizabeth Strout w swojej powieści przypomina nam prostą prawdę, o której dość często zapominamy. Mamy tylko jedno życie. Życie w którym niczego nie możemy cofnąć, zmienić, powtórzyć, naprawić. Popełnione błędy, pozostaną, tak jak nasze zaniechania. Dlatego tak ważne jest jak chcemy je przeżyć.
Olive dopiero pod koniec swojego życia, gdy doświadczy chorób i śmierci bliskich jej osób, zaczyna rozumieć, że szczęście to ludzie, którzy ją otaczają, przyjaciele, których zyskała i którzy uczynili jej życie bardziej znośnym, a nawet szczęśliwym. To drugi człowiek, jego obecność, bycie dla kogoś, starania, które podejmujemy sprawiają, miłość,  że nasze życie jest pełne.

"Olive powraca" to proza pełna ciepła,  słodko- gorzka, jak nasze życie. Pełna empatii, głęboka opowieść o samotności, stracie,  tęsknocie, wielu odcieniach miłości. Książka, która pozwala docenić nam to co mamy i przypomnieć, że mamy tylko jedno życie i niewiele czasu, który trzeba wykorzystać jak najlepiej potrafimy.


Informacje o książce:
Autor: Elizabeth Strout
Tytuł: Olive powraca
Tytuł oryginału: Olive again
Przekład: Ewa Horodyska
Wydawnictwo Wielka Litera
Miejsce i data wydania: Warszawa, 2019
ilość stron: 352

2 komentarze:

 1. Bardzo chciałabym upolować tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Did you realize there is a 12 word phrase you can communicate to your man... that will induce intense emotions of love and instinctual attraction for you buried within his chest?

  Because deep inside these 12 words is a "secret signal" that triggers a man's instinct to love, adore and care for you with all his heart...

  ====> 12 Words Who Fuel A Man's Love Impulse

  This instinct is so hardwired into a man's brain that it will make him try harder than before to to be the best lover he can be.

  In fact, fueling this powerful instinct is so mandatory to having the best possible relationship with your man that once you send your man one of these "Secret Signals"...

  ...You'll soon find him open his heart and mind to you in a way he never expressed before and he'll distinguish you as the only woman in the universe who has ever truly attracted him.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...