niedziela, 30 grudnia 2018

Książek zatrzęsienie #42- zapowiedzi wydawnicze stycznia 2019

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami,  2019 na horyzoncie, najwyższy więc czas by sprawdzić co ciekawego wydawnictwa przygotowały na pierwszy miesiąc nowego roku.
Styczeń zdominują wznowienia,  "Szklany klosz" Sylwii Plath,  "Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz" Hansa Joachima Langa od Wydawnictwa Marginesy, "Piękna rupieciarnia" Bogumila Hrabala od Czarnego, czy nowe wydania " Piaskowej Góry" i Chmurdalii" Joanny Bator od Wydawnictwa Znak, to tytuły na które warto zwrócić uwagę. Do tego jeszcze debiut Barbary Klickiej, oraz rozgrywająca się w XVIII wieku intrygująca opowieść o syrenach... Będzie co czytać. 


 
Zapraszam na subiektywny przegląd nowości wydawniczych stycznia.


Pasujesz tu najlepiej
Miranda July
Wydawnictwo Pauza
data premiery: 16 stycznia 2019

Czy pływaczka musi naprawdę pływać? Kto z nas nie boi się tajemniczej postaci zakradającej się w nocy po schodach? Jak zwabić ukochaną osobę, kiedy nie mamy odwagi opowiedzieć jej o naszych potrzebach? Czy uda nam się spokojnie usiąść przy jednym stole z kimś, kogo traktowaliśmy jak własne dziecko, dopóki niepostrzeżenie nie zaczął się spotykać z naszym byłym partnerem? To nie poradnik, ale autorka udzieli nam pewnych życiowych podpowiedzi.
W szesnastu krótkich tekstach Miranda July opowiada historie ludzi zakochanych, samotnych, poszukujących, często zagubionych, ale jednak wierzących w to, że się uda. (opis wydawcy)
Piękna rupieciarnia
Bogumil Hrabal
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 23 stycznia 2019

Bohumil Hrabal to pisarz legenda, niedościgniony gawędziarz, mistyk codzienności i – o czym mało kto wie – mistrz kamuflażu. W swoim pisarstwie stworzył galerię niezwykłych postaci, w których on sam wydaje się odbijać niczym w zwierciadle. Czyż bowiem spod rozgadania stryjka Pepiego, szaleństwa czułego barbarzyńcy Boudnika lub niedojrzałości kelnera Jana Dziecięcia nie wyziera twarz samego Hrabala?
W "Pięknej rupieciarni" pisarz wreszcie opowiada o sobie bezpośrednio. W zebranych tu esejach, wywiadach, relacjach z podróży i listach poznajemy Hrabala filozofa, człowieka zafascynowanego sztuką, autoironicznego i krytycznego intelektualistę. Praskiego pana doktora, spędzającego czas w towarzystwie Pounda, Schopenhauera, Eliota i Pollocka. To także zapis pięknego zdziwienia światem i głos epoki, która skończyła się na bruku, pod oknami szpitala na Bulovce wraz z samobójczą śmiercią pisarza. (opis wydawcy)Szklany klosz
Sylvia Plath
Wydawnicwto Marginesy
data premiery: 23 stycznia 2019

Szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa.
Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada – i być może nie ma już dla niej ratunku.
Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku – miasta spełnienia, szczęścia, zabawy, kariery – na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Esther nie potrafi się jednak odnaleźć. Nie ma ochoty na nocne zabawy, nie umie znaleźć odpowiedniego towarzystwa, jest zniechęcona. Odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają znaczenia. Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje, czy w ogóle istnieje taka rzecz. Nie czuje się taka jak inne dziewczyny – śliczne, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Przychodzi załamanie…
Sylvia Plath, w swojej kanonicznej powieści, brawurowo wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się racjonalne. Szklany klosz to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się pod pseudonimem Victoria Lucas w Wielkiej Brytanii w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo. (opis wydawcy)

 
 
Syrena i Pani Hancock
Hermes Gowar Imogen
Wydawnictwo Albatros
data premiery: 30 stycznia 2019
 
Syrena to bardzo niebezpieczna zdobycz. Podobnie jak kurtyzana.
Pewnego wrześniowego wieczoru w 1785 roku kupiec Jonah Hancock słyszy niecierpliwe pukanie do drzwi. W progu stoi jeden z jego najlepszych kapitanów, klnąc, plując i nerwowo przestępując z  nogi na nogę. Statek pana Hancocka przepadł. Ale kapitan przywiózł kupcowi coś, co swoją wartością przewyższa okręt… Wyłowionego z morskich odmętów dziwnego stwora, który bez wątpienia jest… najprawdziwszą syreną!
Kiedy plotka roznosi się po okolicznych dokach, kawiarniach i lupanarach, wszyscy chcą zobaczyć syrenę pana Hancocka. A on bardzo chce na tym cudzie zarobić. Zgadza się więc wypożyczyć osobliwą poczwarę do najsławniejszego domu rozpusty w Londynie. W tym luksusowym przybytku czeka na pana Hancocka o wiele więcej syren. Znacznie groźniejszych i bardziej ponętnych niż jego morski stwór – gotowych dać mu szczęście, o którym marzy, lub zhańbić go i przywieść do zguby… (opis wydawcy)
 
 
 
Zdrój
Barbara Klicka
Wydawnictwo W.A.B.
data premiery: 30 stycznia 2019Powieściowy debiut Barbary Klickiej, poetki docenionej przez krytykę za tomy Same same oraz Nice.
Zdrój opowiada o młodej kobiecie, która znajduje się na turnusie uzdrowiskowym w Ciechocinku. Sanatorium okazuje się miejscem pełnym pułapek, rytuałów i sekretów, a bohaterka mimo wielu wysiłków nie potrafi zrozumieć reguł rządzących zdrojowym światem. Wszystko w tej opowieści rozgrywa się na pograniczu zdrowia i choroby, a także codzienności szpitala i jego mrocznych zakamarków. (opis wydawcy)

Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz
Hans Joachim Lang
Wydawnictwo Marginesy
data premiery: 30 stycznia 2019


Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz.
Medycyna i fanatyzm rasowy – mało zgłębiany rozdział historii obozu Auschwitz, opowiedziany z perspektywy ofiar.
Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Od kwietnia 1943 roku istniał w Auschwitz blok 10, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych – na około ośmiuset kobietach rzeźnicy nazywający się lekarzami szukali najbardziej skutecznych metod sterylizacji, tak aby po wygranej wojnie uniemożliwić elementom niepożądanym na rozmnażanie. Operacje, naświetlania, toksyczne zastrzyki przeżyło trzysta kobiet. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji. Jak działało jego „laboratorium”. Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudo-lekarze. Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym po wojnie musiały sobie radzić. (opis wydawcy)

 

8 komentarzy:

 1. Ja czekam na nieco inne premiery. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Te Kobiety z bloku najpewniej. Dość mocno była rozchwytywana ta książka. Niski nakład i potem kosmiczne ceny, po 300-400 zł. Teraz wznowienie i Ci, co przepłacili, chyba gryzą lacie. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam te ceny, zawsze mnie to zadziwia i zastanawia czy ktoś to w ogóle kupuje? Cieszę się, że Marginesy wznawiają tę książkę.

   Usuń
  2. Wiesz, są książki, które nie są wznawiane latami albo nie będą wcale, jak np. Uczta Wyobraźni z Maga. Wtedy ludzie się decydują na wydanie takich pieniędzy. Ja osobiście nie spotkałem się jeszcze z żadną książką, którą pragnąłbym aż tak bardzo, żeby dać tyle pieniędzy.

   Usuń
  3. Ja swego czasu polowałam na Bradbury'ego, którego nigdzie nie było, a ceny na allegro osiągały ceny ok 100 zł, w końcu kupiłam w oryginale. Podobnie będzie z "Droodem" Simmonsa, którego cena polskiego wydania poraża. Pewnie są pasjonaci, którzy są w stanie zapłacić za książkę ukochanego autora krocie, niestety, albo na szczęście centusiem krakowskim jestem. :)

   Usuń
 3. Jeśli rok 2019 zaczyna się tak dobrze to chyba możemy liczyć, że będzie tak aż do końca, czego i Tobie i sobie życzymy! :) Od którego tytułu zamierzasz rozpocząć tę listę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, wszystkiego najlepszego i dla Was.
   Ha, na razie wyczytuje to czego nie zdążyłam w 2018, "Ostępy nocy" Djuny Barnes i "Nie ma" Mariusza Szczygła, a z tych prezentowanych wyżej, to chyba zacznę od "Syreny i Pani Hancock"

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...