poniedziałek, 30 stycznia 2017

Książek zatrzęsienie #19- zapowiedzi wydawnicze lutego 2017Przed Wami kompletnie nieobiektywny przegląd nowości wydawniczych i ewentualnych wznowień, które pojawią się w polskich księgarniach w lutym. Przedstawiam tu książki, które chciałabym by zagościły w mojej biblioteczce, które zainteresowały mnie fabułą, przyciągnęły nazwiskiem autora, lub w inny, sobie tyko znany sposób zwróciły moją uwagę.

Zapraszam na książek zatrzęsienie.


Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas
data premiery: 1 luty 2017
Wydawnictwo Marginesy

Seria śmiertelnych wypadków, których sprawcami są dzieci, układa się w tajemniczy wzór. Miasto nawiedza plaga szczurów. W kilku miejscach odbywają się gorączkowe poszukiwania zakopanego skarbu. Plotki o ukrytym złocie wzbudzają chorobliwą rywalizację. Wydaje się, jakby w to miejsce powróciły dawno uśpione demony…
Kiedy Wojtek, dociekliwy dziennikarz, rozpoczyna własne śledztwo, natyka się na mur milczenia. „Wszystko się łączy…”, szepcze matka Wojtka i nie chce powiedzieć nic więcej. W mieście rośnie zamęt i wzajemna agresja, których ponure przyczyny tkwią w wojennej przeszłości.
Oszpicyn to mroczny thriller opowiadający o świecie, w którym nic nie jest oczywiste, gdzie przyjaciel może okazać się najzacieklejszym wrogiem i gdzie za zbrodnie dziadków płacą dzieci. A za zbrodnie dzieci – rodzice. To świat, w którym nie ma niewinnych.
Oszpicyn – tak oświęcimscy Żydzi nazywali swoje rodzinne miasto. (opis wydawcy)


Floryda
Grzegorz Bogdał
data premiery: 1 luty 2017 
Wydawnictwo Czarne

Bogdał lubi gadać. Bogdał lubi gadać innymi. Bogdał to brzuchomówca. Pięć monologów na dwie ręce tu. Trzy jako mężczyzna, dwa jako kobieta. W kolejności do mikrofonu podchodzą: 1. Człowiek, który zarabiał jako sobowtór Freddiego z Queen, a teraz jest kaleką po amputacji nóg. 2. Stara, schorowana kobieta mówiąca do ptaka; czemu nie, ptaki są dyskretne. 3. Syn, za którego matka już nigdy głowy nie nadstawi, bo jej ją ten polski Obcy odrąbał z winy rosołu. 4. Nawrócona kurwa, z woli Bożej służebnica Jezusa Chrystusa. 5. Właściciel kamienicy, który był niemową, lecz mowę odzyskał; dobrze, inaczej Floryda byłaby krótsza. (opis wydawcy)

 #upał
Michał Olszewski
data premiery: 13 luty 2017
Wydawnictwo Znak

Wszystko dzwoni, pika, wibruje. Klikasz, odbierasz, gnasz. Zewsząd dopadają cię setki newsów. Nie pamiętasz, co czytałeś, dlaczego, gdzie, po co. Uwięziony w wirtualnym świecie nie dostrzegasz odległej o milion lat świetlnych rzeczywistości, aż w brutalny sposób przypomni ci o swoim istnieniu.

"#upał" to opowieść o pułapce, w którą wpaść może każdy, o sieci, którą na nas zastawiono, o (nie)obecności, pracoholizmie, manipulacji. Autor z wirtuozerią i pozorną lekkością prowadzi czytelnika do piorunującego finału. (opis wydawcy)Hel 3
Jarosław Grzędowicz
data premiery: 15 luty 2017
Wydawnictwo Fabryka Słów

Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii.
Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną dla USA na cały rok.
Jest tylko jeden problem… Złoża znajdują się na Księżycu.
Rok 2058. Zdehumanizowany świat, gdzie omnifony zastąpiły więzi społeczne, filmiki z MegaNetu wyparły media i kulturę, a iwenciarze stali się bogami informacji.
Świat, gdzie koncerny i rządy podzieliły się władzą w hodowaniu miliardów bezrefleksyjnych konsumentów, staje na krawędzi konfliktu.
Norbert, iwenciarz z zasadami, wierzy, że mocna i odpowiednio podana informacja może wstrząsnąć i obudzić społeczeństwo. Tylko czy jednostka rzucona między stalowe walce systemów jest w stanie przeżyć dostatecznie długo, by coś zmienić? (opis wydawcy)Stambuł, Stambuł

Burhan Sönmez
data premiery: 28 luty 2017
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Dziesięć dni w sercu Stambułu. Dziesięć dni w podziemnym więzieniu, w którym przebywa czterech więźniów. Kiedy nie są torturowani, snują – na podobieństwo bohaterów Dekameronu – opowieści o życiu i mieście, jakie znali w przeszłości. Stopniowo ich historie wyłaniają się z podziemi, mówiąc równie wiele o opowiadających, co o samym Stambule.
Stambuł, Stambuł to opowieść o sile ludzkiej wyobraźni, o ocalającej roli śmiechu i o tym, że wszędzie jest tyle samo nadziei, co cierpienia. (opis wydawcy)

Chłopiec w pasiastej piżamie
John Boyne
data premiery: 28 luty 2017
Wydawnictwo Replika

Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny.

Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej.

Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary.

Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.

Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi. A może jednak...? (opis wydawcy)


16 komentarzy:

 1. "Upał" zaintrygował mnie opisem, tak samo jak i Grzędowicz. Muszę się wreszcie wziąć za jego książki. Wciąż mam straszne tyły w polskiej fantastyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grzędowicza szczerze polecam, jego "Pan Lodowego Ogrodu" wart jest przeczytania i mam nadzieję, że w przypadku jego najnowszej książki również będzie podobnie.

   Usuń
 2. Nie wiedziałem, że będzie nowe wydanie Chłopca w pasiastej piżamie - niezwykła historia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam ją z Twojego bloga, wypadałoby ją w końcu przeczytać, tym bardziej, że książka jest wyjątkowa.

   Usuń
 3. Na Grzędowicza czekam jak tylko pojawił się w zapowiedziach. Coś czuję, że szykuje się rewelacyjna lektura:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobne oczekiwania, w końcu tyle lat kazał czekać na swoją nową powieść.

   Usuń
 4. Czytałam "Chłopca w pasiastej piżamie" - świetna książka.
  A polować będę na Grzędowicza, zapowiedź brzmi intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Chłopca..." muszę przeczytać, same pozytywne recenzje czytam na jej temat.

   Usuń
 5. Pierwsza książka jak dla mnie obowiązkowo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja co prawda mam do przeczytania trylogię grobiańską, ale "Oszpicyn" zapowiada się równie interesująco.

   Usuń
 6. "Chłopca w pasiastej piżamie" mam w planach już od dawna, oglądałam bowiem film. Może skuszę się na to nowe wydanie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie miałam ani okazji czytać książki, ani obejrzeć filmu, mam nadzieję, że teraz będzie okazja.

   Usuń
 7. Akurat na żadną z tych książek nie czekam, ale w lutym premierę ma nowa książka Sandersona i na pewno chcę ją przeczytac :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowy Sanderson, to chyba młodzieżówka z tego co pamiętam. Trochę się boję i dlatego na razie dam sobie spokój. Niemniej jestem ciekawa jak Sanderson poradzi sobie z powieścią dla młodszego czytelnika. Poczekam na opinie, może wtedy się skuszę.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...