sobota, 31 grudnia 2016

Książek zatrzęsienie #18 - zapowiedzi wydawnicze stycznia 2017



Przed Wami kompletnie nieobiektywny przegląd nowości wydawniczych i ewentualnych wznowień, które pojawią się w księgarniach w styczniu. Przedstawiam tu książki, które chciałabym przeczytać, które zainteresowały mnie fabułą, przyciągnęły nazwiskiem autora, lub w inny, sobie tyko znany sposób zwróciły moją uwagę.

Zapraszam na książek zatrzęsienie.




Alfred Hitchcock
Peter Ackroyd
data premiery: 11 stycznia 2017
Wydawnictwo Zysk i Ska
Biografia napisana przez Petera Ackroyda ukazuje mroczne prawdy, które kryją się za twórczością Alfreda Hitchcocka, jednego z najsłynniejszych dwudziestowiecznych reżyserów filmowych.
Alfred Hitchcock był dziwnym dzieckiem: samotny tłuścioch, karmiący się żarliwymi trwogami i niemniej gorącymi ambicjami żył w izolacji od rówieśników. Wyobraźnia jednak nie dawała się zamknąć w ścianach domu, więc planował wielkie podróże wzdłuż i wszerz Europy, do czego wykorzystywał kolejowe rozkłady jazdy. Jak więc do tego doszło, iż ten płochliwy malec stał się jednym z najbardziej szanowanych i cenionych reżyserów filmowych w historii? (opis wydawcy)






Bezkres magii
Brandon Sanderson
data premiery: 11 stycznia 2017
Wydawnictwo Mag
„Tancerka Ostrza“, zupełnie nowa mikropowieść ze świata Archiwum Burzowego Światła jest ukoronowaniem Bezkresu magii, pierwszego zbioru opowiadań Brandona Sandersona. Obowiązkowa lektura dla fanów. Zbiór zawiera ponadto osiem innych tekstów: „Nadzieja Elantris“ (Elantris) „Jedenasty metal“ (Z Mgły Zrodzony) „Dusza cesarza“ (Elantris) „Allomanta Jak i Czeluście Eltanii, odcinki od 28 do 30“ (Z Mgły Zrodzony) „Biały piasek“ (fragment, Taldain) „Cienie dla Ciszy w lasach Piekła“ (Tren) „Szósty ze Zmierzchu“ (Pierwsza od Słońca) „Z Mgły Zrodzony: Tajna Historia“ (Z Mgły Zrodzony) Te wspaniałe utwory ukazują ogrom cosmere i opowiadają ekscytujące historie. Wśród nich znajduje się nagrodzona Hugo mikropowieść „Dusza cesarza“ i fragment powieści graficznej „Biały piasek“. Ponadto zbiór zawiera komentarze i ilustracje przedstawiające różne układy planetarne, w których rozgrywa się akcja opowiadań. (opis wydawcy)



Susza
Jane Harper
data premiery: 11 stycznia 2016
Wydawnictwo Czarna Owca
Agent federalny, Aaron Falk, otrzymuje wiadomość wzywającą go do przyjazdu do Kiewarry. Powodem pierwszej od lat wizyty w rodzinnym miasteczku jest pogrzeb jego najlepszego przyjaciela, Luke’a i jego najbliższych. Kiedy dwadzieścia lat wcześniej Falk został oskarżony o morderstwo, Luke zapewnił mu alibi. W atmosferze pełnej podejrzeń Falk i jego ojciec uciekają z Kiewarry. Przed formalnym oskarżeniem Aarona ratuje niezachwiane zapewnienie Luke’a, że w feralnym momencie on i Aaron byli razem. Lecz jest ktoś, kto ma pewność, że to było kłamstwo.

Pośród najdotkliwszej suszy w całym stuleciu, Falk i miejscowy policjant próbują dociec, co naprawdę przytrafiło się Luke’owi. Kiedy pełen obaw Falk rozpoczyna śledztwo dotyczące śmierci przyjaciela, głęboko skrywane tajemnice i kłamstwa wracają ze zdwojoną siłą. Wkrótce Falk przekona się, że małe miasteczka zawsze skrywają wielkie tajemnice…(opis wydawcy)




Pragnienie
Richard Flangan
data premiery: 12 stycznia 2016
Wydawnictwo Literackie
Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena bosa aborygenka pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybraną córką gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu. Kilka lat później, gdzieś na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogą i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodącej przez Archipelag Arktyczny. Anglia jest wstrząśnięta podawanymi przez ekipę poszukiwawczą doniesieniami o przypadkach kanibalizmu, a dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stają się lupą, przez którą przygląda się lodowatym głębinom własnego życia. (opis wydawcy)



Oryks i Derkacz
Margaret Atwood
data premiery: 12 stycznia 2017
Wydawnictwo Prószyński i s-ka

"Oryks i Derkacz" to poruszająca historia miłosna, a zarazem fascynująca wizja przyszłości.
Śmiercionośna zaraza zgładziła ludzkość. Yeti usiłuje przetrwać w świecie, w którym być może jest ostatnim człowiekiem. Nie potrafi uwierzyć w śmierć swojego najlepszego przyjaciela Derkacza i ukochanej ich obu, pięknej Oryks. Dlaczego świat się rozpadł? Dlaczego przeżyły tylko zielonookie Dzieci Derkacza? W poszukiwaniu odpowiedzi wyrusza w wędrówkę przez bujny gąszcz, który porasta tereny wielkiego miasta, opustoszałego w wyniku prowadzonych przez potężne korporacje niebezpiecznych, niekontrolowanych eksperymentów z inżynierią genetyczną. (opis wydawcy)




Człowiek, który spadł z nieba
Walter Tevis
data premiery: 13 stycznia 2016
Wydawnictwo Mag
Thomas Jerome Newton przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której dramatyczny brak jest przyczyną wymierania życia na jego rodzimej planecie. Korzystając ze swoich nadludzkich możliwości, szybko zaczyna zdobywać fortunę niezbędną do realizacji projektu. Niestety, sprawy się komplikują. Newton coraz bardziej zwleka z wykonaniem zadania. Niezwykle realistyczna opowieść o obcym na Ziemi – realistyczna na tyle, że staje się metaforą naszego własnego egzystencjalnego smutku i samotności.  (opis wydawcy)






Pozwól rzecze płynąć
Michał Cichy
data premiery: 18 stycznia 2017
Wydawnictwo Czarne
W Pozwól rzece płynąć Michał Cichy znów wyrusza w podróż po najbliższej okolicy i obserwując drzewa, ludzi i niebo, układa osobistą mitologię codzienności. Przemierza Ochotę, by odkryć w niej „cały świat”, swoją wioskę w mieście, indywidualny raj. Raj to na miarę człowieka, czasami niedoskonały, czasami porażający obojętnością, zawsze bliski, ale czasem zdumiewający na nowo. Ten sześciomiesięczny spacer od zimy do lata jest także swoistym traktatem o postrzeganiu, otwieraniu się na codzienność, stawaniu się jej częścią. To także książka o miłości, pokorze, a przede wszystkim zgodzie na los. (opis wydawcy)







 
To co utraciłyśmy w ogniu
Mariana Enriquez
data premiery: 25 stycznia 2017
Wydawnictwo Czarna Owca

Opowiadania ze zbioru To co utraciłyśmy w ogniu nie oszczędzają czytelnika – kobiety, które w proteście przeciwko przemocy domowej dobrowolnie wstępują na stosy; uczennica wyrywająca sobie rzęsy i paznokcie; słynny argentyński seryjny morderca z początków XX wieku, objawiający się po blisko stu latach przewodnikowi turystycznemu;  żyjący w internetowym świecie hikikomori, którzy tracą poczucie rzeczywistości; trójka dzieci odwiedzająca opuszczony dom; prokurator próbująca rozwikłać sprawę śmierci dwóch nastolatków, którzy utonęli w zatrutych wodach rzeki Riachuelo. A to tylko fragment bogatej rzeczywistości zarysowanej przez Marianę Enríquez z perspektywy chłodnego obserwatora. (opis wydawcy)



Geniusz zbrodni
Chris Carter
data premiery:25 stycznia 2017
Wydawnictwo Sonia Draga
W prowincjonalnym miasteczku w stanie Wyoming dochodzi do wypadku. Kierowca ciężarówki, który zasłabł za kierownicą, wjechał do przydrożnego baru, po drodze taranując stojący na parkingu samochód. Wypadek okazuje się jednak dużo bardziej makabryczny, kiedy w bagażniku potrąconego auta policja znajduje ludzkie głowy. Szeryf aresztuje człowieka podejrzanego o podwójne morderstwo. W trakcie śledztwa dokonuje przerażającego odkrycia…
Sprawę przejmuje FBI, ale tym razem agenci muszą poprosić o pomoc z zewnątrz. Zwracają się do Roberta Huntera, psychologa, który swego czasu specjalizował się w badaniu zachowań przestępców, a obecnie jest inspektorem policji w Los Angeles w wydziale zajmującym się szczególnie brutalnymi przestępstwami. Podczas przesłuchań Hunter dociera do straszliwych tajemnic, których nikt się nie spodziewał, a tożsamość samego mordercy okazuje się tak niejasna, że nawet FBI nie zdawało sobie sprawy z jego istnienia… aż do teraz.( opis wydawcy)



16 komentarzy:

  1. Atwood przeczytam z pewnością, kusi mnie Flanagan, chociaż jego "Klaśnięcie jednej dłoni" było sporym zawodem. Mam także nadzieję zapoznać się z Enriquez. Sporo ciekawych nowości wypatrzyłaś :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm... Nie dla mnie. Ale może dobrze. Portfel trochę odpocznie ;). Szczęśliwego Nowego Roku!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, dla Ciebie również pomyślności w 2017 roku.

      Usuń
  3. Z wymienionych tytułów najbardziej przypadła mi do gustu "Susza". Styczeń zapowiada się dość bogaty w premiery, więc jest na co polować :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, w styczniu jest prawdziwy wysyp ciekawych pozycji, będzie w czym wybierać.

      Usuń
  4. Jakoś z tych książek tutaj nic specjalnie mnie nie zainteresowało :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, może następnym razem trafię w Twoje gusta czytelnicze, pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny.

      Usuń
  5. Susza oraz Geniusz zbrodni obie książki z miła chęcią przygarnęłabym do swojej biblioteczki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Adrenalina rządzi :) sama jestem ciekawa tych tytułów.

      Usuń
  6. Flanagan na pewno, ale Atwood się boję. Już czytałam 3 jej książki i mam wrażenie, że jej wizja kobiet jest taka, że nie wiedzą czego chcą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z Flanganem co prawda dopiero planuję rozpocząć swoją przygodę, ale po "Pragnienie" sięgnę z pewnością. Muszę przyznać, że coś jest w tym co piszesz o obrazie kobiet w twórczości Atwood, ale pewnie moja ciekawość zwycięży, jeśli chodzi o "Oryksa i Derkacza"

      Usuń
  7. Odpowiedzi
    1. Nie zaskoczyłeś mnie tym wyborem, w przypadku książek Maga jesteś bardzo przewidywalny.

      Usuń
  8. Tevis i Sanderson to moje typy. Ale będę czekał na recenzje Flanagan, bo zapowiada się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kusi mnie "Susza". Fabuła wydaje się być bardzo interesująca.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...