poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Czeski Raj, Jaroslav Rudiš

Gdzie można znaleźć czeski raj. Choć pierwszy na myśl przyszedł mi czeski pub, w którym strumieniami leje się piwo i rozbrzmiewa donośny śmiech, Jaroslav Rudiš wyprowadził mnie z błędu.  Według niego raj  położony jest z dala od wielkich miast, a dokładnie w rozpadającej się męskiej saunie,  To tutaj regularnie spotykają się miejscowi mężczyźni, reprezentujący  pełen socjalno- wiekowy przekrój, taksówkarz, emeryt, pracownik firmy ubezpieczeniowej, strażak, były sportowiec. Wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, status materialny, wszystko zostawiają na zewnątrz, zamknięci przed światem przez kilkadziesiąt minut "wypacają swoje ciała i dusze."

 Sauna w powieści "Czeski raj" Jaroslava Rudiša jest miejscem symbolicznym, bezpiecznym azylem, schronem, miejscem przed którym można się ukryć przed problemami całego świata.
"Tu w saunie jesteśmy zabezpieczeni przed światem, my, faceci. Tu nie mają wstępu ani baby, ani problemy, ani choroby. Zostają grzecznie za ścianą." Mężczyźni wypacają w saunie nie tylko swoje ciała, mogą też pozbyć się wszystkich toksyn, które męczą ich serce i dusze. 
Rozmawiają o wszystkim, plotkują, wspominają, gadają o kobietach, tych które były, tych, które czekają na nich w domu i o tych które kiedyś może zjawią się w ich życiu, dyskutują jak ugotować najlepszy gulasz. Kłócą się, bardziej dla sportu, spierając o to, który z nich dłużej wytrzyma w basenie z zimną wodą. Rozmowy nie dotyczą tylko spraw banalnych,  sprawy ważne często pozostają niedopowiedziane, czasem ujawniają się gdzieś przy okazji, ale bez wielkich słów, ukazując skrywane za fasadą lęki, obawy i pragnienia. Boją się tego co każdy  z nas, samotności, śmierci, czekają na koniec świata, mając nadzieję, że ten nadejdzie, gdy oni będą w saunie. 

"Trzy piwa powinien codziennie wypić każdy facet i każda baba. I byłby spokój. Nikt by się nie kłócił. Nie byłoby tylu rozwodów. Wojen by nie było. Islamskich terrorystów by nie było. Na całym świecie byłby pokój, gdyby wszyscy pili trzy piwa dziennie. Ale tylko pilznera."

Ta kameralna, bardzo teatralna opowieść Jaroslava Rudiša jest wiwisekcją czeskiej męskiej duszy,  w zasadzie duszy każdego człowieka, bo z niedoskonałymi bohaterami "Czeskiego Raju" łatwo się identyfikować, rozpoznać własne problem, pragnienia i dylematy. Czeski prozaik swoją powieścią kolejny raz udowodnił, że nie potrzeba językowych fajerwerków. Wystarczy  oszczędność i prostota aby oddać rzeczywistość, podnieść na duchu, rozśmieszyć, wprawić w zadumę i dać nadzieję, że lekarstwem na wszystkie problemy nasze i świata jest wymyślony przez Niemca czeski pilzner.

Informacje o książce:
Autor: Jaroslav Rudiš
Tytuł: Czeski Raj
Tytuł oryginału: Český ráj
Przekład: Katarzyna Dudzic- Grabińska
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Miejsce i data wydania: Wrocław, 2020
ilość stron: 202

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...