środa, 27 czerwca 2018

Wędrówka w świat, Antoni Ferdynand Ossendowski

Któż z nas nie marzył o dalekich wyprawach, o odkrywaniu nowych lądów, poznawaniu odległych krain, odmiennych kultur. Antoni Ferdynand Ossendowski, jeden z największych polskich pisarzy i podróżników, swoją książką "Wędrówka w świat" zabierając czytelnika w niezapomnianą podróż pozwalając przeżyć niezwykłą przygodę, pozwala choć trochę to marzenie spełnić.

Akcja "Wędrówki w świat" rozgrywa się w latach dwudziestych XX wieku. Poznajemy Wojtka Budzisza, syna rybaka z nadbałtyckiej Kuźnicy. Po nagłej śmierci ojca chłopak zostaje sam. Gdy na swojej drodze spotyka Szymona Wawrzyniaka, ten proponuje mu by zaciągnął się na statek handlowy, na którym pracuje jako kuk. Wsiadając na pokład "Fenii" rozpoczyna swoją wielka podróż i przygodę życia.

Podczas dalekomorskich wypraw chłopak odwiedza różne kontynenty, poznaje ich mieszkańców, obyczaje, odmienne kultury. W Afryce na równinach obserwuje antylopy i nosorożce. Odwiedza "okryty plantacjami ciemnych krzaków herbacianych i lasów nad którymi strzelały ku niebu pierzaste korony palm kokosowych" Cejlon. Trafia do "ruchliwych, bogatych i wrzących jakimś niezmiernie gorączkowym, niespokojnym życiem" Chin, by później dotrzeć na Archipelag Samoa, "wysp szczęśliwości" Wyprawa w świat staje się dla Wojtka również podróżą wewnątrz siebie. Każde nowe miejsce to nowe doświadczenia i nowa lekcja życia.

Ta krótka opowieść to nie tylko  odkrywanie tajemnic nieznanych lądów. Ossendowski zajmuje się w "Wędrówce w świat" współczesnemu mu kolonializmowi. Początek XX wieku to wciąż czasy niewolnictwa, podziału na białych panów i czarnych poddanych. Pisarz w swojej książce ostro krytykuje taki porządek świata, sprzeciwia się rasizmowi i niesprawiedliwości. Uczy wrażliwości i otwartości na to co inne, pokazując że nie istnieją lepsze czy  gorsze narody i rasy, wszyscy jesteśmy równi.

"Zły to gatunek ludzi, który swojej wyższości dowodzi bezkarną krzywdą i pięścią. Zły to też pan, który swoich poddanych trzyma w nędzy i ciemnocie, a sam wzbogaca się na ich pracy i ziemi."

"Wędrówka w świat" to interesująca lekcja geografii i fascynująca wyprawa do egzotycznych odległych krain. Antoni Ferdynand Ossendowski stworzył pełną ciepła i uniwersalną powieść przygodową, a także piękną opowieść o sile przyjaźni, poświęceniu, byciu przyzwoitym w życiu, szacunku do drugiego człowieka.
Czytajcie. Wspaniała książka i niezapomniana przygoda.

Informacje o książce:
Autor: Antoni Ferdynand Ossendowski
Tytuł: Wędrówka w świat

Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2018

Liczba stron: 204


Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

3 komentarze:

  1. Właśnie mnie kusi trochę ten tytuł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dawno nie czytałam książki przygodowej. Widzę, że autor porusza też ważny temat jakim jest niewolnictwo i rasizm. Może i ja przeczytam tę książkę, ale to dopiero za jakiś czas.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...