środa, 31 sierpnia 2016

Książek zatrzęsienie #14 - zapowiedzi wydawnicze września 2016

Dziś przedstawiam Wam książki na które czekam w miesiącu wrześniu.  Mam nadzieję, że i Wy wśród moich propozycji znajdziecie coś dla siebie.Zostawić Islandię
Hubert Klimko- Dobrzaniecki
data premiery: 8 wrześnieśnia 2016
Wydawnictwo Noir Sur Blanc

Islandia – odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantów i wulkanów – urzekająca i budząca fascynację, chociaż mało znana. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery i wiele osobliwości przyrodniczych – wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspy.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki był nią zafascynowany od wczesnej młodości, a właściwie już od dzieciństwa. W pościgu za tym zauroczeniem, dotarł na Islandię bynajmniej nie jako turysta. Spędził tam wiele lat, studiował, imał się różnych zajęć (pracując m.in. w domu spokojnej starości), zawierał liczne znajomości i przyjaźnie. Dzięki temu Czytelnik może spojrzeć na Islandię niejako od wewnątrz, odkrywając to, co dla wielu turystów i przygodnych obserwatorów pozostaje ukryte. Poznać nie tylko jej unikalną przyrodę i krajobrazy, ale także życie codzienne Islandczyków, ich charaktery, specyficzne, często zaskakujące obyczaje.
Opowieść autora wzbogacają liczne fotografie przedstawiające ten niezwykły kraj. ( opis wydawcy)Pacjenci
Jürgen Thorwald
data premiery: 8 września 2016
Wydawnictwo Literackie


Książka o początkach transplantologii – dziś uznawana za klasykę literatury faktu.

Bohaterami Thorwalda są pacjenci, w których leczeniu po raz pierwszy posłużono się sztuczną nerką, sztucznymi zastawkami serca czy sercem z tworzywa sztucznego. Literacki talent autora i oszczędny, zdyscyplinowany język sprawiają, że ich historie czyta się jak najbardziej wciągającą powieść.

Pacjenci Jürgena Thorwalda to powściągliwa i surowa w formie reportażowa opowieść o bohaterach pierwszych na świecie udanych przeszczepów organów. Autor nie prowadzi narracji z punktu widzenia lekarzy nowatorów i ich śmiałych dokonań, wyznaczających kolejne etapy rozwoju transplantologii, lecz przedstawia określone problemy z perspektywy ludzi, w których egzystencję wpisana została nieuleczalna choroba. Jest to próba niemal fotograficznego zrekonstruowania historii konkretnych przypadków. Autor powstrzymuje się od sądów, zresztą materiały, z jakich korzystał, złożyły się na tak dramatyczny scenariusz wydarzeń, iż nie wymaga on właściwie komentarza. Głos oddaje samym bohaterom – pacjentom, ich rodzinom, lekarzom…
 (opis wydawcy)


Elantris
Brandon Sanderson
data premiery: 14 września 2016
Wydawnictwo Mag
Elantris - gigantyczne, piękne, dosłownie promienne miasto, zamieszkane przez istoty wykorzystujące swoje potężne zdolności magiczne, by pomagać ludowi Arelonu. Każda z tych boskich istot była jednak kiedyś zwykłym człowiekiem, dopóki nie dotknęła jej tajemnicza, odmieniająca moc Shaod. A potem, dziesięć lat temu, magia zawiodła. Elantryjczycy stali się zniszczonymi, słabymi, podobnymi do trędowatych istotami, a samo Elantris okryło się mrokiem, brudem i popadło w ruinę. Shaod stał się przekleństwem. Nowa stolica Arelonu, Kae, przycupnęła w cieniu Elantris, a jej mieszkańcy ze wszystkich sił ją ignorowali. Księżniczka Sarene z Ted przybywa do Kae, by zawrzeć polityczne małżeństwo z księciem korony Raodenem. Sądząc z korespondencji, mogła się spodziewać, że odnajdzie miłość. Dowiaduje się jednak, że Raoden nie żyje, a ona uważana jest za wdowę po nim... (opis wydawcy)

A moje wrażenia po lekturze "Elantris" możecie przeczytać tutaj
Dziennik z podróży do Rosji
John Steinbeck
data premiery: 20 września 2016 roku
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Relacja z podróży Johna Steinbecka i  Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny to klasyczna pozycja z gatunku literatury podróżniczej.

Tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny, John Steinbeck, wówczas laureat Nagrody Pulitzera, oraz znany fotograf wojenny Robert Capa podjęli śmiałą wyprawę do Związku Radzieckiego z zamiarem napisania reportażu dla gazety „New York Herald Tribune”. Sławni podróżnicy mieli rzadką okazję odwiedzenia nie tylko Moskwy i Stalingradu, lecz także ukraińskich wsi oraz Gruzji. Okrzyknięty przez recenzentów New York Timesa „znakomitym” tuż po jego wydaniu w 1948 roku, „Dziennik z podróży do Rosji” przedstawia kwintesencję tej wyprawy i pozostaje niezwykłym pamiętnikiem oraz unikatowym dokumentem historycznym.
Steinbeck i Capa uwiecznili to, co widzieli, za pomocą słów i zdjęć, tworząc poruszający zapis codziennego życia zwykłych Rosjan. W odróżnieniu od innych zachodnich reportaży na temat Rosji z tamtego okresu „Dziennik” jest wolny od ideologicznych obsesji. Zamiast tego Steinbeck i Capa zarejestrowali rzeczywistość życia robotników pracujących w fabrykach, urzędników państwowych oraz chłopów – społeczeństwa, które wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej. Na tym tle dostajemy wgląd w życie dwóch wybitnych artystów u szczytu mocy twórczych, realizujących wewnętrzną potrzebę dokumentowania kondycji ludzkiej. (opis wydawcy)Grzybnia
Jelena Czyżowa
data premiery: 21 września 2016
Wydawnictwo Czarne

On i ona w zamkniętej przestrzeni daczy. On – niespełniony tłumacz, pogrążony w pracy intelektualista, który przez tydzień nie jest w stanie naprawić zepsutego zamka. Ona – kobieta sukcesu, aktywna i rzutka, przyzwyczajona do samodzielności, odkąd skończyła piętnaście lat. Są jak istoty z innych planet. Ale choć różnią się wszystkim, równocześnie są tacy sami, bo powstali z tej samej grzybni.
Grzybnia to plątanina pod powierzchnią codziennego życia. To przeszłość, z której wyrastamy: nasz kraj, miasto, rodzina. Jest w nas, jest nami, a próba oderwania się od niej sprawia ból i zwykle kończy się klęską.
On i ona zamknięci we własnych historiach, w nieustannym dialogu z przeszłością, rodzicami, ze wspomnieniami. Bardzo, bardzo powoli skrada się ku nim katastrofa… (opis wydawcy)
Szóstka Wron
Leigh Bardugo
data premiery: 28 września 2016 roku
Wydawnictwo Mag

Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków.
Jeden niewykonalny skok.
Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne:
– włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy)
– uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat)
– przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać).
Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem. (opis wydawcy)Dziewczyny
Emma Cline
data premiery: 28 września 2016 roku
Wydawnictwo Sonia Draga

Hipnotyzująca historia inspirowana życiem Charlesa Mansona, charyzmatycznego przywódcy sekty. To dla niego urzeczone rzekomą wolnością i swobodą nastolatki były gotowe na wszystko…  (opis wydawcy)
20 komentarzy:

 1. Dziennik podróży do Rosji i 'Grzybnia'!!!! Chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Grzybnia" mnie mocno intryguje, Steinbeck też, w takiej odsłonie to będzie coś nowego.

   Usuń
 2. Jürgen Thorwald chyba już dość dużo książek napisał a każda kolejna uświadamia mi jak bardzo bym chciał je przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po polsku ukazało się dwanaście ( w sumie chyba napisał ok 20), teraz są już tylko wznowienia, ale i tak mam co czytać.

   Usuń
 3. Jest kilka pozycji, które mnie interesują - Islandia, Steinbeck, ewentualnie "Szóstka wron". Kiedyś sięgnę też na pewno po Thorwalda. "Elantris" czytałam, ale nie pogardziłabym egzemplarzem na półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Elantris" również czytałam, ale chciałabym, by na mojej półce zagościł.

   Usuń
 4. "Pacjanci" i "Grzybnia" mnie kuszą. W ogóle muszę chyba pokusić się o jakiś pakiet Throwalda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thorwaldem to się chyba "podzieliły" Literackie i Marginesy. Kolekcje jego książek też bym przygarnęła, ale już mi miejsca zaczyna brakować, już pokój dziecka zaczynam wykorzystywać.

   Usuń
 5. "Elantris" i "Szóstka wron" - na te czekam przebierając nóżkami :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szóstka wron mnie bardziej intryguje, dlatego że jej nie czytałam. Elantris piękne, mimo że czytałam to zasili moją biblioteczkę.

   Usuń
 6. Mag - to wiadomo. Ale ciekaw jestem tej Islandii - o ile pamiętam, to oni tam mają poniżej 1 mln mieszkańców. Kraina wikingów, mroźna. Zobaczymy, co napiszesz. Wszystkiego dobrego we wrześniu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i wzajemnie. Bardziej mnie ciekawi co o Islandii Klimko- Dobrzaniecki napisze, bo po dwóch jego książkach bardzo polubiłam jego twórczość.

   Usuń
 7. "Szóstka wron" przypadła mi wizualnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta wrona całkiem ładnie na tej okładce się prezentuje.

   Usuń
 8. Szóstka wron czekam, czekam! :D Jestem bardzo ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie "Zostawić Islandię" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli obie czekamy z niecierpliwością na premierę.

   Usuń
 10. Cały czas mam z tyłu głowy, ze chcialabym przeczytac Ginekologów, a tu już kolejna książka Thorwalda. Chętnie sięgnęła bym jeszcze po Dziewczyny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thorwald napisał sporo, chciałabym przeczytać wszystkie napisane przez niego książki, mam nadzieję, że kiedyś się uda.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...